Skocz do zawartości

Wędrówki nocne


Rekomendowane odpowiedzi

Muszę się przyznać, że teraz to już czekam na Twoje relacje :) Jak dla mnie doskonałe proporcje między poezją i treścią :) No i pluszowy koń. Jako totalnego wizualnego nowicjusza cieszy mnie to, że tej zimy też widziałem pierwszy raz w życiu Cukierka :)) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Damian P. napisał:

sss.thumb.png.a36a7e6d0f07d8078fa5f6a18d0700e4.png

 

     Porażkę zaliczyłem przy mgławicy PK 171-25.1 alias Baade 1 ? tej pod Plejadami. Miejsce raczej namierzałem dobrze, ale zwyczajnie nie mogłem się na niej skupić. Teleskop, jak wspomniałem wcześniej, stał ciut krzywo i przy tym obiekcie dało się to we znaki. Miejsce mgławicy ciągle uciekało z pola widzenia. Było zimno a obraz (seeing) sprawiał bardzo słabe wrażenie. Kohoutek zrobił się okropny i ciągle się z niego zsuwałem, a gdy się poprawiałem, uciekał z krzesła na ziemię. Tak czy owak, miejsce musiałem namierzać od nowa setki razy i ani razu spokojnie się nie przyjrzałem. A z tego co mi wiadomo, będzie ona wymagać nieco skupienia. Jej jasność wynosi bodaj około 14mag i chyba nie jest ona z tych gwiazdopodobnych.

3,5 stopnia obok znajdowała się kometa C/2016 R2 (PANSTARRS), którą obserwowałem, 13, 14 i 15 stycznia :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Muszę się przyznać, że teraz to już czekam na Twoje relacje :) (...)

Miło mi to słyszeć :) Szczerze powiedziawszy zastanawiałem się, czy nie skrócić relacji o połowę - zrobić po prostu obiekt, myślnik i krótki opis. Bardzo często mam tak, że żałuję swoich relacji, tego jak je napisałem, rozpisywania i w ogóle. Czasami hamulców brak a nie potrafię często obcinać tego co zbędne i nudne. Wiem, że tą relacje, jak i wiele innych moich, można było napisać o wiele krócej i bardziej zwięźle, skupiając się na konkretach. Dlatego jeszcze raz dziękuje Tobie i wszystkim za dobre słowa pod relacjami, zarówno moimi, jak i wszystkich piszących - to daje motywację.

2 godziny temu, jolo napisał:

Jako totalnego wizualnego nowicjusza cieszy mnie to, że tej zimy też widziałem pierwszy raz w życiu Cukierka :)) 

Ja tam też nie uważam się za jakiegoś obserwatora doświadczonego. Jest jeszcze mnóstwo znanych i średnio znanych obiektów, których nie widziałem. Chociażby taki Ślimak NGC 7293 - jeszcze żem go nie widział, a chyba każdy go już widział oprócz mnie Crazy

38 minut temu, M.K. napisał:

3,5 stopnia obok znajdowała się kometa C/2016 R2 (PANSTARRS), którą obserwowałem, 13, 14 i 15 stycznia :)

O, szkoda, że nie wiedziałem. Słabo forum przeglądam ostatnio i trochę rzeczy mi umyka. Wiedziałem tylko, że są jakieś komety i że jedna była nie dawno w pobliżu Plejad. Będę musiał uważniej śledzić temat i może wtyczki w Stellarium pouruchamiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)