Skocz do zawartości

Gryziemy Caldwella po polsku!


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wróciłem z obserwacji i mimo, że to nie był mój dzisiejszy cel to zajrzałem w okolice Polarnej namierzając C1 achromatem 102/500. Mimo zasięgu w zenicie dochodzącego tylko do 6mag gromada bez problemu widoczna na wprost, spora i rozmyta. Zerkaniem z tła wyskakiwała kaszka gwiazd. W 4" nie jest to za jasny obiekt ale też nie ekstremalnie słaby.

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj na obserwacjach, gdy były dość dobre warunki C1 jakoś nie zachwyciło w 8". Jak nie 6" to może 4" będą graniczne, w lornetke nie uwierzę dopóki nie zobaczę (w szukaczu bez szans).

W każdym razie z Cadwelli oglądałem jeszcze:

C8 (NGC 559) - gromada otwarta, niezbyt efektowna, ale sprzęt parował szybko bo wilgoć była, pierwszy raz widziałem

C10 (NGC 663) - luźniejsza gromada otwarta, po bokach widoczne 2 małe gromadki NGC 654 i NGC 659.

C13 (NGC 457) - gromada otwarta, E.T., wstyd przyznać, ale tego albo wcześniej nie widzialem, albo widzialem dawno i nie pamiętam, w każdym razie gromada fajna

C25 - gromada kulista, bardzo słaba na granicy percepcji, ale była już dość nisko, a poza tym od płn miałem łunę od miasta. Trzeba będzie wrócić do niej na jesień, wtedy nie powinno być problemów.

  • Like 2

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj na obserwacjach, gdy były dość dobre warunki C1 jakoś nie zachwyciło w 8". Jak nie 6" to może 4" będą graniczne, w lornetke nie uwierzę dopóki nie zobaczę (w szukaczu bez szans).

 

Hehe, nie wiem jak zareagować. W sumie to co mi pozostało to współczuć Ci słabego nieba i życzyć rychłego przekonania się o możliwościach dobrych lornetek.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze moje dwie archiwalne sesje lornetkowe:

 

sierpień 2013:

 

NGC 6791 w Lutni i NGC 188 w Cefeuszu
Moje ulubione staruszki, czyli jedne z najstarszych gromad otwartych naszej Galaktyki. Wymagające, mało widowiskowe ale warte odwiedzenia obiekty. Obydwie widoczne w lornetce jako bardzo słabe pojaśnienia, ale NGC 188 jest nieco wyraźniejsza. Oczywiście pomaga tu metoda zerkania.

 

marzec 2013:

 

Wyłapałem też, choć to nie ich pora roku, dwie najstarsze znane gromady otwarte: NGC 6791 w Lutni i NGC 188 w Cefeuszu. W lornetkach były ulotnymi mgiełkami, nieco wyraźniejszymi zerkaniem. Niezwykłe uczucie ogarnia człowieka jak patrzy na te weteranki Wszechświata.

 

Jeśli to coś pomoże, to wczoraj na nie najlepszym niebie widziałem w 12x50 NGC 4631 (vb 9,1mag / sb 13,0mag).

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie wiem jak zareagować. W sumie to co mi pozostało to współczuć Ci słabego nieba i życzyć rychłego przekonania się o możliwościach dobrych lornetek.

Wtedy niebo nie było słabe, a miejscówka nie jest najgorsza - kiedyś widziałem z niej np. M33 w szukaczu 30mm. Łuna jest w północnej części od Koszalina, reszta nieba jest ciemne. Lornetki przy sobie nie miałem, w każdym razie w szukaczu syntowym (50mm) nie widziałem. Ciężko powiedzieć co widziałem najciemniejszego w lornetce - chyba M101 (albo którąś z tych galaktyk), ale to było ledwie widoczne i na miejscówce dość daleko od Koszalina, na miejscówce lepszej od wyżej wymienionej. Wątpię, abyś pod ogromnym Poznaniem miał jakieś lepsze miejscówki niż ja. Może sobie wezmę lornetkę następnym razem, ale wydaje się niemożliwe, abym to zobaczył.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, podsumowując, jeśli to nie kwestia warunków to pozostają umiejętności obserwacyjne i wytrenowanie oka. A porównywanie szukacza 50mm do lornetki 50mm to spore nieporozumienie. To też może być powód. Spróbuj dobrą lornetką.

 

Dla ścisłości - sierpniowa relacja jest ze Zwoli, a marcowa z Zatomia.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że lornetka będzie lepsza niż szukacz, bo patrzysz obydwoma oczami i masz 2 obiektywy, a nie 1. W każdym razie nic innego pod ręką nie miałem. Jak na razie to na 100% widziałem tylko w Syncie, w achro 5" miałem trochę mętne niebo i już nie było widać.

Lornetkę używam najczęściej na szybkie wyjścia podczas spaceru z psem jak mi się nie chce/nie mam czasu wyjeżdzać na bardziej konkretne obserwacje. A, że to niebo podmiejskie to zbyt wiele się nie zobaczy.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z CN:

 

I've seen NGC 188 with 8x40 binos from my dark skies several times.

 

I've glimpsed NGC 188 in 7X35s from a dark site having an NELM of ~6.6. It's routinely easy in 10X50s.

 

Z komentarzy wynika, że NGC 188 jest bardzo czuła na nawet niewielki spadek kontrastu (wzrost LP).

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wczoraj (a w zasadzie to dzisiaj) złapałem C2 (NGC40) zwaną również mgławicą muszka. Jest to mała mgławica planetarna. Szukanie zajęło mi z godzinę, w końcu jak włożyłem Ultrablock to udało się zidentyfikować ją wśród gwiazd - chociaż też nie miałem pewności. Dopiero w większych powiększeniach widać już małą słabą otoczkę wokół gwiazdy.

Te nieszczęsne C1 widziałem po długiej przerwie (można powiedzieć, że prawie od nowa) - w 8" jako słaba rozległa poświata, chociaż zerkaniem zdawało mi się, że widzę pojedyncze gwiazdy.

Jeszcze polowałem na C25 - chyba widziałem, bo tylko kątem oka majaczyła jakaś mała okrągła mgiełka, trzeba by sprawdzić jak będzie lepsze niebo. Po postach widzę, że to widziałem wcześniej, już nawet nie pamietam.

W każdym razie niebo wczorajsze słabe dość mętne, wahałem się czy jechać, w miarę przyzwoicie jeszcze było w zenicie, im niżej tym gorzej. Gromady kuliste (M2, M15) mozna było lekko rozbic tylko zerkaniem, M31 też nie za dobrze, M77 jako słaba mętna mgiełka.

 

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po okresie panowania Ksiezyca na niebie mozna było  powrócić do tematu. Szczególnie, że chmury mają wrócić od jutra. 

Dzisiejsze obserwacje jednak niezbyt udane. Sporo obiektów się nie udało znaleźć lub dojrzeć. Zacznę może od tego co się udało:

C12 - łatwe do znalezienia, pod warunkiem, że Cefeusz nie jest idealnie w zenicie i nie trzeba kręcić tym dobsonem na wszystkie strony ;). Obiekt w pobliżu jasnej gwiazdy, więc wyskoczył sam, a w zasadzie 2 obiekty, bo galaktyce towarzyszy gromada otwarta. Gromada otwarta trochę ciemnawa, ale udało się rozbić w 8", galaktyka widoczna obok jako dość rozległe okrągłe pojaśnienie

C16 - jasna gromada otwarta w Jaszczurce, trudniej było znaleźć sam gwiazdozbiór niż potem obiekt ;).  Gromada jest dosć rozległa, rzadka i składa się z jasnych gwiazd - lepsza by była pod lornetkę niż teleskop. W gwiazdozbiorze jest jeszcze druga jasna gromada -  NGC 7209  też dosć duża i rzadka, ale składająca się ze słabszych gwiazd od poprzedniczki, ale i ładniejsza moim zdaniem.

C8 - gromada otwarta w Casjopei, jak dobrze pamiętam w 8" wyglądała jak nieduża mgiełka z kilkoma jaśniejszymi gwiazdami

Dla przypomnienia jeszcze padły C10, C13 i C 28 i jak prawie zawsze C14.

Lista nieudanych podejść też niestety spora:

C57 - Galaktyka Barnarda - Koziorożec już słaniał się ku zachodowi, Strzelca już nie było widać, chyba za nisko na ten obiekt, nie wiem czy nie ma innych bajońskich wymagań co do nieba.

C43 - galaktyka w Pegazie tuż obok jednej z jasnych gwiazd trapezu, niestety nie udało się dostrzec (za słabe niebo, a może i teleskop)

C23 - kolejna galaktyka, tym razem w Andromedzie, nie dostrzegłem z podobnych powodów jak wyżej

Na koniec też gromady kuliste M2 i M15 patrzyłem i słabo strasznie rozbiło, co świadczyło, że niebo nie było najlepsze.

  • Like 6

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Gdyby ktoś po cichu ,,Caldwelował" może mu się przyda taki mały pomocniczek PDFkowy. Gdzie znaleźć, porównać czy to to i w tabelce zapisać :)

Caldwell-Objects.pdf 

C1.jpg

C3.jpg

C2.jpg

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)