Skocz do zawartości

refraktor TS APO - czyszczenie i kolimacja


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

polecicie jakiś solidny serwis w Polsce, który jest w stanie rozebrać TS APO 115f7, wyczyścić soczewki, złożyć i skolimować (domyślam się, że po czyszczeniu kolimacja jest niezbędna)? Albo alternatywę dla Teleskop-Express?

Teleskop-express krzyczy za taką usługę 110 EUR + koszt wysyłki - jakoś mam wrażenie, że im bliżej będzie podróżował teleskop tym lepiej i może taniej.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, dziki napisał:

Hej,

polecicie jakiś solidny serwis w Polsce, który jest w stanie rozebrać TS APO 115f7, wyczyścić soczewki, złożyć i skolimować (domyślam się, że po czyszczeniu kolimacja jest niezbędna)? Albo alternatywę dla Teleskop-Express?

Teleskop-express krzyczy za taką usługę 110 EUR + koszt wysyłki

Polecam tu http://www.teleskop-spezialisten.de/shop/ góra 2 tygodnie i cena bardzo przystępna :)
A kazali zapłacić jak będę zadowolony Cool Była regulacja wyciagu i kolimacja.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jak ktoś Ci rozbierze celę trypletu, wyczyści i ją na nowo poustawia za mniej niż 100 EUR, to nie wysyłaj tam tego. Chyba że masz na myśli tylko wyjęcie celi w całości i przeczyszczenie od tyłu zespołu soczewek, to sam możesz to od biedy zrobić, o ile cela jest kolimowalna - czyli do tubusu jest przykręcona trzema parami śrubek. Te śrubki mogą być od tyłu celi i wtedy będą widoczne po odkręceniu odrośnika. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a jak się odkręca odrośnik? No i jeśli cela jest kolimowalna to chyba będę potrzebował tutoriala pod tytułem jak kolimować refraktor.

Obawiam się, że problem jest między soczewkami - po wniesieniu teleskopu z mrozu do domu pojawiła się skondensowana wilgoć, która wyglądała jakby była między soczewkami.

 

Jacku z nimi już gadałem - czyszczą sprężonym powietrzem tylko.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

Na 99% powinno się dać odkręcić ten czarny kołnierz od białej tuby odrośnika. Wtedy tubę da się zsunąć i widać mocowanie celi. 

115.thumb.jpg.fec39975aa6a114ebce1ab8e2789f7cd.jpg

Łukasz - raczej nie to co pokazuje zielona strzałka...
Trzeba odkręcić pierścień przed tym z napisem na odrośniku i wtedy odrośnik pójdzie do tyłu maksymalnie. Następnie wykręca się celę (blok) soczewek.

5a6833c6324e0_Zdjcie.jpg.fb874a2f66d31fb95a9c427f8bcde2b6.jpg

 

APO4.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką samą tubę kupioną na astropolis z giełdy.

Miałem z nią trochę problemów właśnie z kolimacją. Raz była prawidłowa innym razem nie.

Okazało się, że problemem jest drugi koniec, czyli uchwyt trzymający kątówkę. Był bardzo wyrobiony prawdopodonbnie, nie trzymał porządnie żadnej kątówki ani okularu 2".

Naprawa była prosta, pod plastikowy pierścień trzymający kątówkę podkleiłem ceratkę teflonową. Teraz jest OK.

Kolega prawdopodobnie ma inny problem, ale może taka informacja komuś się kiedyś przyda.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to raczej nie problem a chęć zadbania o sprzęt - konserwację. Kolimacja raczej nie była problemem - w moim egzemplarzu rotator jest słabym punktem, ale po ustawieniu go w odpowiedniej pozycji - jest OK.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dziki napisał:

Ok a jak się odkręca odrośnik? No i jeśli cela jest kolimowalna to chyba będę potrzebował tutoriala pod tytułem jak kolimować refraktor.

To akurat jest całkiem proste. Potrzebujesz kolimator Cheshire, wykręcasz z niego krzyżyk, wkładasz w wyciąg, zakładasz dekiel na odrośnik i w kolimator z boku świecisz mocną latarką. W kolimatorze zobaczysz fioletowe pączki - to odbicia powierzchni kolimatora w powłokach soczewek. Pączki muszą się pokrywać. 

Tak wyglądają rozkolimowane:

koli.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleroza - gadaliśmy o tym, dziekuę. OK to widzę, że jest szansa, że do tego podejdę.

Drobnym problemem jest jakiś kondensat który robi się po przeniesieniu tuby z zimna do ciepła. Po godzinie to znika, ale wolałbym mieć "perfekt", a nie "bardzo dobrze", stąd chęć dłubnięcia. Chociaż jak się okaże (a chyba się okaże), że to jest między soczewkami, to tam na razie nie mam odwagi tam zaglądać, bo nie wiem jak to rozebrać i potem złożyć.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dziki napisał:

 to tam na razie nie mam odwagi tam zaglądać, bo nie wiem jak to rozebrać i potem złożyć.

Łoj - tego to lepiej samemu nie ruszać.... - na każdej soczewce są po 3 imbusiki, które z zegarmistrzowską precyzją się ustawia.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie cele raczej nie są hermetyczne i wypełnione azotem. Jak przenosisz go z mrozu do domu, to zawsze tak będzie. Jak apok nie jest oszroniony, to możesz go zawinąć szczelnie w worek przed wniesieniem do ciepła i zdjąć jak się ogrzeje. Jak jest oszroniony, to lepiej tak nie robić. Możesz go wtedy jakoś stopniowo ogrzewać, jak masz jakieś pomieszczenie "pośrednie". 

Możesz kupić jakieś hermetyczne coś, a la pelicase i trzymać tam w domu refraktor razem z żelkami suszącymi takimi do regeneracji. Albo po prostu go trzymać w domu w szczelnym worku z osuszaczem. To powinno w końcu wyciągnąć wilgoć spomiędzy soczewek (o ile tam jest). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)