Skocz do zawartości

Jowisz o poranku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Przedstawiam Taką oto krótką relację próby zaobserwowania Jowisza:)

23.12.2017 Sobota 6:40-7:20 Synta 12" Seeing 3,5/5
Dzisiejsze obserwacje był bardzo spontaniczne i zupełnie nieplanowane. Obudziłem się gdzieś koło godziny 6. Było jeszcze ciemno. Niemal odruchowo wyjrzałem przez okno aby sprawdzić stan pogody. W oczy rzucił się Jowisz oraz Mars. Po chwili wpatrywania się zauważyłem blask najjaśniejszych gwiazd.
Szybko ubrałem się i wytaskałem Synte 12 przed dom. Przed rozpoczęciem obserwacji zanotowałem godzinie 6:30 i seeing. Nie był on zbyt dobry, atmosfera wydawała się niestabilna. W dodatku na wschodzie pojawiła się łuna zwiastująca wschód Słońca. 
Ustawiłem teleskop na Jowisza i spojrzałem przez okular TMB 6mm. Zauważyłem jednolicie białą plamę i cztery jego księżyce. Trochę się rozczarowałem, ale czego można się spodziewać gdy połączy się zły seeing, niewychłodzony teleskop i niskie położenie jowisza na niebie. Dołożyłem filtr zielony, a póżniej czerwony. Obraz pozostał niezmieniony. Po chwili, bez żadnych filtrów dostrzegłem zarys jednego pasa. Uważnie przyglądałem się, aż w końcu pojawił się drugi, południowy pas. Wkręciłem filtr zielony do okularu i ujrzałem oba pasy całkiem wyraźnie. Był to bardzo ładny widok, pierwszy raz widziałem Jowisza w mojej Syncie, wcześniej obserwowałem go tylko w rozkolimowanym SW 130/900. Poza samymi pasami nie ujrzałem żadnych szczegółów. Po użyciu filtra czerwonego obraz był podobny, z tym że pasy wydawały się mniej kontrastowe. Szybko zmieniłem filtr i dalej przyglądałem się jowiszowi. Oba pasy były bardzo oczywiste, chwilami zdawało mi się że widzę szczegóły ich powierzchni, ale nie jestem tego pewien. Z każdą chwilą seeing wydawał się poprawiać jednak jaśniejące niebo sprawiło że kontrast był coraz gorszy. Z trudem widziałem jego księżyce, a pasy były bardzo rozmyte. Kilka minut później wschodzące słońce zakończyło obserwacje. Byłem trochę rozczarowany i bardziej zmotywowany aby następnego dnia stać wcześniej. Podczas składania sprzętu przypomniałem sobie że kompletnie zapomniałem o Marsie, Jowisz kompletnie pochłonął moją uwagę :)

 

  • Like 9

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak w tajemnicy że wcześniej może być jeszcze gorzej. Oglądałem w czasie tych niedawnych wypogodzeń Jowisza i Marsa około 5 rano i nie było widać nawet jednego pasa:) ot rozmazana kulka. Był to drugi raz kiedy pomimo -10 i silnego wiatru siedziałem rano w oczekiwaniu na planety i czułem że zmarnowalem sobie godzinę snu;) życzę powodzenia i czekam na następną relację z próby z Jowiszem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "dobrego" Jowisza musisz jeszcze trochę poczekać.

Najlepiej prezentuję się ok. godziny po zachodzie Słońca i jeśli to zgra się z dobrymi warunkami ( co jest bardzo prawdopodobne ),to opad szczeny murowany.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś  z tydzień-półtora temu w swoim MAKu na okularze 26mm widziałem dwa pasy i to mega wyraźnie, co mnie mocno zaskoczyło, bo powiększenie było przecież nie duże. Sama tarcza planety była mega kontrastowa, niemal jak wycięta z tła. Seeing był dobry. Ostro wiało, nic nie wisiało na niebie i tylko pędzące chmurwym robiły mi co parę minut "zaćmienia". Niestety szybko się okazało że to było tylko okienko pogodowe i nie zdążyłem zerknąć na Marsa.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)