Skocz do zawartości

Budowa spektroskopu - konstrukcja


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt wstępny, który przedstawiłeś wygląda imponująco ! Mam pytanie, które jest dla mnie istotne pod kątem wzorowania się na Twoim projekcie i ew. wykonania urządzenia dla moich potrzeb. Chodzi mi o możliwość zastosowania siatki 200 l/mm, tak, aby osiągnąć rozdzielczość rzędu 20A (lub nawet jeszcze mniejszej dla 100 l/mm). Chodzi mi oczywiście o osiągnięcie maksymalnej czułości przy wciąż wystarczającej jeszcze rozdzielczości.
Czy szacowałeś (mniej więcej) całkowity koszt spektroskopu ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowitego nie szacowałem. Ceny elementów które już zamówiłem są podane - to około 1000zł. Do tego dojdzie obudowa, złączki i mocowania - to już potem będzie zależało od tego ile się jest samemu w stanie zrobić, a ile zamówić. Tak szacuję, że jeśli elementy konstrukcyjne zamówi się wszystkie w jakimś warsztacie wykonane z aluminium i poczernione, to może być drugi tysiąc złotych. Z optyki do zamówienia zostało mi jeszcze małe płaskie lusterko i mały achromat do guidera.

Z siatką 200 na pewno uda Ci się osiągnąć rozdzielczość 20A, kwestia tylko dobrania kolimatora i obiektywu - trzeba będzie wybrać kolimator o nieco dłuższej ogniskowej, np 150mm. Myślę też, że przed spektroskopem w Twoim przypadku trzeba będzie dać barlowa, żeby światłosiła była bliżej 6-7. Przy f/3.3 ciężko będzie dobrać odpowiedni kolimator i obiektyw. A taką siatkę 200 już masz? Bo jeśli masz zamiar tak czy siak kupować, to cena praktycznie nie zależy od rozdzielczości siatki, a tylko od wymiarów. Te siatki kwadratowe 25 albo 30mm są po około 100EUR, a siatki 50mm są po około 170EUR. 

PS - lepiej wycelować z rozdzielczością spektroskopu nieco wyżej. Zawsze potem można zwiększać SNR kosztem rozdzielczości przez stosowanie binningu, ale do tego potrzeba kamerek CCD z porządnym sprzętowym binningiem. Fajnie nadadzą się chipy CCD od Sony w kamerkach takich jak Atik 414, 428 czy 460 - można robić dowolny niesymetryczny binning, a dodatkowo są piekielnie czułe (również w czerwieni) i mało szumią. 

  • Like 1
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienia. Nie, Łukasz, siatki nie mam. Nie wiem nawet, czy taka (odbiciowa) będzie w ogóle dostępna. To moje f/3.3 jest po reduktorze, który teraz tylko używam ze względu na wielkość matrycy i piksela ASI290MM-C. (normalnie w Quattro mam f/4).

Przy 2 tys. byłaby to sprawa bardzo atrakcyjna. Alternatywą dla mnie jest bowiem Alpy600 z wymianą siatki na SA200 + Alpy guiding module, co kosztowałoby razem ok. 1700 EUR, czyli dużo drożej.

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takich siatek 200 nie widziałem niestety. Ale od 300 do 1800 są dostępne w Edmund Optics czy Thorlabs:

https://www.edmundoptics.eu/optics/gratings/#f=Categories_ss|167,27606_s|500.0,28105_s|25.0 x 25.0

https://www.thorlabs.com/newgrouppage9.cfm?objectgroup_id=8626

Z tego co wiem to powinniśmy celować w siatki blazed dla 500nm (ze względu na sprawność w interesującym nas zakresie VIS). 

A cena niestety tak wygląda :( Czy to Alpy czy Dados to wychodzi komplet za niecałe 2000EUR. 

PS - z rzeczy potrzebnych później do uruchamiania jest praktycznie niezbędny jeszcze kolimator laserowy do ułożenia i wyrównania elementów i jakiś szukacz do ustawienia ostrości kolimatora na szczelinie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do spektroskopu przydać się może (choć nie jest konieczne) jakieś źródło światła z dobrze znanymi liniami do kalibracji. Wśród profesjonalistów popularne są różne lampy w profesjonalnych cenach. Wśród amatorów popularne są :

  • neonówki - tanie i trwałe. Wadą jest obecność linii tylko w zakresie dłuższych fal (pomarańczowe i czerwone)
  • lampy wyładowcze, ksenonowe, stroboskopowe - tutaj mamy pokrycie całego zakresu, ale sterowanie takich lamp jest dość skomplikowane, a dodatkowo się grzeją
  • zapłonniki do świetlówek

Ja wybrałem tę ostatnią opcję, a moim bohaterem jest starter Relco SC480 do kupienia za mniej niż 10zł. 

relco.jpeg.f6bdf33e4b7bc316010d3b984e62b5cd.jpeg

Starter wymaga rozbebeszenia i wyciągnięcia z niego lampki z bimetalem. Lampkę zasilamy napięciem 230V przez rezystor dobrany tak, żeby bimetal się nie nagrzewał i nie przerywał obwodu (20-30 kiloomów). Lampka jest mała i można ją umieścić w spektroskopie tak, żeby po włączeniu oświetlała szczelinę i można było prowadzić kalibrację. Do zasilania z 12V trzeba zrobić małą przetwornicę o bardzo niskiej mocy składającą się z kilku popularnych elementów i malutkiego transformatora sieciowego, który zasilany jest od strony pierwotnej, a na stronie wtórnej mamy potrzebne napięcie do lampki (fragment z prostownikiem nie jest potrzebny):

http://inverter-circuit.com/small-12v-inverter-circuit.html

small-12V-inverter-circuit.jpg

Taka lampka Relco SC480 sieje wieloma liniami nadającymi się do kalibracji spektroskopów amatorskich o małej, średniej i też bardzo wysokiej rozdzielczości (np SEQUES Echelle z R=20000). Przykładowe widmo z tej lampki przy rozdzielczości R=800:

5a6ef7199837b_Zrzutekranu2018-01-29o11_27_16.thumb.png.ef545f527b3501a3c6df2ab774aad283.png

Załączam plik PDF z opisem użycia startera Relco SC480 i spisem dostępnych linii do kalibracji sques-relco-sc480-calibration-lines-5.0.pdf  

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.01.2018 o 12:20, jolo napisał:

Jako kolimator posłuży soczewka o ogniskowej 100mm i średnicy 25mm. Klejony dublet achromatyczny z powłokami MgF2 - do kupienia za 25-35$.

Jak przeglądałem cenniki uznanych sklepów to ceny są około 100 EUR. Możesz zdradzić gdzie namierzyłeś "alternatywne" źródełko?

W międzyczasie postanowiłem poćwiczyć na "setupie" który przywiózł mi dziś kurier:

SA100.png.f9b331ba1e4b677da63f050c027a9961.png

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, no to się będzie działo :) Masz też pryzmat, więc podejrzewam, że kombinujesz coś poważniejszego? :))

Takie dublety można znaleźć na aliexpress - ja zamówiłem ten https://pl.aliexpress.com/item/diameter-12-7mm-focal-length-75mm-double-achromatic-lens/32616254472.html . A mniejsze dublety można znaleźć na giełdzie w Plosslach. Każdy standardowy okular Plossla to dwa identyczne dublety. Ja znalazłem plossla 26mm i kątówkę 1.25" za 100zł na giełdzie. W Edmundzie achromat 12.5mm średnicy i 30mm ogniskowej i płaskie lusterko 20mm to w sumie 100 euro netto :( Ten mały achromat i lusterko potrzebuje do tworzenia obrazu szczeliny w kamerce guidującej. 

 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

Wow, no to się będzie działo :) Masz też pryzmat, więc podejrzewam, że kombinujesz coś poważniejszego? :))

Na razie to tylko prosta zabawa z siatką i pryzmatem korekcyjnym tak jak opisane tu:
http://www.astrosurf.com/buil/isis/staranalyser2/evaluation_en.htm

Ciekawy jestem też później rozwiązania z ewentualnym dodaniem szczeliny (propozycja Robina Leadbeater'a o nieco odpychającej nazwie SEPSA):
http://www.threehillsobservatory.co.uk/astro/spectra_33.htm

Bardzo dobry pomysł z pozyskaniem dubletów z Plossla do kolimatora. Jeżeli chciałbym zbudować coś na wzór Alpy600 to tylko z mniejszymi szkłami, bo w przeciwnym razie całość (nawet z siatką 200) według obliczeń robi się zbyt długa jak na nasze wyciągi. Dlatego pewnie w Alpy te szkiełka są takiej wielkości, jakie są.

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kilka dni temu przyszło serce spektroskopu - siatka dyfrakcyjna. Tak że już nie ma wymówek i trzeba się brać do roboty :) Na fotkach ta szklana kostka to siatka odbiciowa 600 lpmm od Edmund Optics. Szczeliny w kółku z numerami 1, 2, 3 i 4 mają odpowiednio szerokość 10, 20, 30 i 40um. No i klejony dublet 25/100 jako kolimator. Na ostatniej fotce pierwsze "widmo" :) Widać wyraźnie jak jedno z widm pierwszego rzędu zbiera większość światła. Tak działają siatki typu "blazed" (nie wiem jak to przetłumaczyć). W zwykłej siatce większość pary idzie w główny obraz, a oba widma pierwszego rzędu otrzymują tyle samo światła. Siatki "blazed" odbijają (albo załamują - w przypadku siatek transmisyjnych) większość światła w jedno z widm pierwszego rzędu, dzięki czemu ich sprawność jest dużo większa. 

spek_1.thumb.jpg.6dcbee75ea68bb7b93ed43ecf042dfd6.jpgspek_2.thumb.jpg.bc4a97a36c418703b7d0e1e3456ce049.jpg

spek_3.thumb.jpg.e0ee66cd0b6d566b9e45b1c4bc312960.jpgspek_4.thumb.jpg.c16826e272f16553469bda4ecb422ef9.jpg

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jolo napisał:

...Tak działają siatki typu "blazed" (nie wiem jak to przetłumaczyć).

Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z terminem, że siatka SA100 jest "blazed in the first order" miałem problem, jak ten termin sobie przetłumaczyć, żeby nie brzmiało zabawnie. A teraz myślę - cóż, dlaczego nie mogłoby być zabawnie, skoro np. poważni fizycy nazwali kwarki: dziwny, powabny, piękny. Proponuję iść po bandzie i "blazed grating" nazwać siatką gorejącą :)
Mówiąc bardziej serio - fajnie, że Twój projekt posuwa się do przodu. Szczególnie jestem ciekawy pomysłu na moduł gajdujący z użyciem tych szczelin refleksyjnych.

  • Like 2
  • Haha 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Tak działają siatki typu "blazed" (nie wiem jak to przetłumaczyć). 

 
Pooguglowałem trochę...
 
Moim zdaniem najlepszym tłumaczeniem jest:
blazed grating - siatka dyfrakcyjna profilowana
Zostało użyte w 1965r, przez Krzysztofa Serkowskiego w poważnym czasopiśmie astronomicznym "Postępy Astronomii" (patrz [1]).
 
Ale spotkałem się też z wersją "gdańską" (patrz [2]):
Blazed grating - odbiciowa siatka (dyfrakcyjna) rozjaśniona.
 
Natomiast (patrz [3]):
Blaze angle - kąt błysku siatki dyfrakcyjnej odbijającej.

Blazed_grating.png

  • Like 6

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)