Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 26.01.2018 - NGC 2360, Gromada Karoliny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Widziałem kiedyś już tę gromadę, chyba niejednokrotnie, ale nie miałem żadnych konkretnych opisów wyglądu - jedynie to, że mając w kadrze (lornetkowo) NGC 2360, NGC 2359 i NGC 2345, Gromada Karoliny była najwyraźniejsza. Dziś wyszedłem z moimi lornetkami, by spojrzeć na NGC 2360, niestety niebo w tamtym kierunku mam trochę słabe - obiekty na południku z wolna wypełzają dopiero z łuny. Do tego obserwowałem bez żurawia, podpierając łokcie o poręcze fotela, a wzrok adaptował się powoli w trakcie.
W lornetce Tasco 7/35 (dobrze, że nie Tesco) - którą mój brat dostał w Niemczech i przywiózł mi jakiś czas temu - widziałem tylko słabą plamkę, niemniej była oczywista. W Nikonie 10/50EX gromada, mimo że przybierała czasami jakiś kształt i sprawiała wrażenie jaśniejszej w części północnej, przypominała trochę taką lornetkową gromadę kulistą. Najwięcej pokazał SM 15/70; tu wyraźnie widać było, że nie jest to okrągła mgiełka, ale trochę jakby trójkątna (lub coś w tym rodzaju) gromada o zdecydowanie jaśniejszym północnym rejonie, w którym próbowało się przebijać jedno, dwa słońca. Podejrzewam, że mgliste punkty, spowite światłem gromady, były zlanymi grupkami najjaśniejszych składników gromady. Na pewno w lepszych warunkach byłoby widać więcej, bo z tego co widzę jest tam trochę słońc w zasięgu 15/70 i nawet 10/50, ale 23 stopnie górowania pewnie trochę odejmują od zasięgu. Coś mi się kojarzy, jak przez mgłę, że kiedyś w 15/70 widziałem już w tej gromadzie ziarnistość, ale pewności nie mam. Wiem tylko, że w tej lornetce z jakiegoś powodu ją po prostu polubiłem.
Co do teleskopu, to mam w starej relacji tylko to, że odnalazłem ładną gromadę otwartą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fujinon 16x70 wyraźnie pokazywał mi ziarnistość, może więc warunki miałeś nieszczególne. Natomiast pamiętam wyraźny przeskok od kalibru 22x85 wzwyż - obiekt wyraźnie zyskał.
Podejrzewam, że prawdziwe urwanie podwozia byłoby przy Miyauchi BR-141 Pawła, niemniej - moja Tereska oferuje takie widoki, że nie narzekam. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie NGC6940 w Lisku to bardzo podobny przypadek, ze względu na fizjonomię i kontekst.

Ładna gromada otwarta, niestety nie daleko jest Veil więc każdy celuje z OIIIką lub UHCkiem w gwóźdź programu! 

Pamiętam kiedyś trafiły się takie warunki, że widzeniem wprost była rozmyta plama, a zerkaniem wychodziła kaszka - to chyba najbardziej emocjonujący element obserwacji gromad otwartych :)

 

  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Panasmaras napisał:

Fujinon 16x70 wyraźnie pokazywał mi ziarnistość, może więc warunki miałeś nieszczególne.

Bardzo możliwe. Prognoza na sat wskazywała wczoraj przez cały wieczór jakieś chmury. Mimo że nie było ich widać bezpośrednio, jakaś powłoka mogła się snuć. Przejrzystość na pewno nie była bardzo dobra. No i śniegu trochę leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bartolini napisał:

niestety niedaleko jest Veil więc każdy celuje z OIIIką lub UHCkiem w gwóźdź programu!

Bliskość Veila jest szczęściem w nieszczęściu - pierwszy raz wpadłem na NGC 6940 szukając Veila. I pewnie sporo osób miało podobnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

Bliskość Veila jest szczęściem w nieszczęściu - pierwszy raz wpadłem na NGC 6940 szukając Veila. I pewnie sporo osób miało podobnie.

Tak miałem - A cóż to takie ładne, miał być Veil :)

  • Like 1

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że ta gromada to też "robota" pani Karoliny. Widywałem ją wcześniej, a dziś też - już bardziej świadomie rzuciłem okiem, a raczej oczyma. Gromadka od razu wpadła w lornetkę 10x42 - ot, taka trochę owalna plamka dość bladego światła. No ale po zmianie kalibru na 85 (i powiększeniu 22x), plamka rozsypuje się w drobny mak. Nie da się tego zliczyć i tylko kilka najjaśniejszych punktów wybija się z tła.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwów. Strasznie zimno było - mróz wygrał jednogłośnie - ale niebo bardzo dobre i klarowne. Powtórzyłem obserwacje w SM 15/70 i Nikonie oparłszy je o dach samochodu. Odludzie i warunki zrobiły swoje. Tym razem w SM ewidentnie zerkaniem wybijały się ze trzy słońca, zaś poniżej, w kierunku południowo wschodnim, rozciągała się piękna siwa poświata od nierozbitych słońc. I w Nikonie 10/50 było lepiej niż ostatnio. Co prawda nie stwierdziłem jednoznacznie osobnych członków gromady, ale tam gdzie w większej dwururce było je widać, w mniejszej były jaśniejsze, mgliste punkty. Niestety nie mogłem się skupić przez zimno i dach samochodu.
Pojechałem z teleskopem, więc skierowałem na NGC 2360 duży kaliber. W moim 12", w powiększeniu 60-krotnym, gromada wyglądała przepięknie. Była rozgromiona na mnóstwo gwiazd. Po łepkach liczyłem składniki, ale przy pięćdziesięciu się pogubiłem i uznawszy, że nie ma to zbytnio sensu tym razem, przestałem liczyć dalej. W 107 razy gromada też była niczego sobie, ale mniejsze powiększenie wygrało jednoznacznie. Naprawdę warto tam skierować teleskop.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)