Skocz do zawartości

Janko

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo przyjemny tekst, Janko. Dawno nie byłem lornetką w Pannie i Warkoczu, ale chyba czuje wpływ przyciągania tego rejonu. Jeśli będzie okazja, to może tej wiosny uda się odświeżyć trochę tę część nieba i dodać coś nowego. Odnajdywanie galaktyk lornetką zawsze sprawiało mi dużo przyjemności. Moje pierwsze cztery odnalazłem swoją starą Tento, ale wszystko się zaczęło, gdy kupiłem 15/70. Mimo iż była niskich lotów, szybko okazało się, że galaktyki stoją otworem. Z radością odnajdywałem kolejne, nie mogąc się nadziwić mocy i zasięgu lornetki 15/70 (nawet jeśli efektywnie apertura SM wynosiła około 63mm).

Widzę, że podchodzisz do tematu ostrożnie i wcale się nie dziwie, bo różnie to u nas bywa z warunkami i miejscówkami. Poza tym, z myślą o wielu początkujących, lepiej jak człowiek miło się zaskoczy niż rozczaruje. Ja kiedyś urządziłem sobie polowanie na galaktyki Panny i Warkocza Bereniki moją budżetową 15/70 i bardzo miło się zaskoczyłem, ile tego widać przez lornetkę. Powiem tylko, że Messiery w tym rejonie, których jest kilkanaście, to rozgrzewka przed NGC.

A ta literka T, o której piszesz, mnie od samego początku przypominała pistolet Uzi :)) (koniuszek lufy stanowi M100). I tak już zostało. Zawsze chyba pierwsze skojarzenia już ze mną zostają, gdy wracam do tych miejsc. No i ten drugi Lwi Triplet - jakby kwadruplet z niego bardziej :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukost napisał:

Interesujący tekst, ale z określeniem Erydanu jako galaktycznej pustki kompletnie się nie zgodzę. Dla mnie to galaktyczne bogactwo raczej...

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :)) Erydan jest strasznie długi! Pisząc to miałem na myśli najbliższe sąsiedztwo Oriona. Poza tym, zasięg mojego sprzętu, nie mówiąc o możliwościach i umiejętnościach, jest jakby nieco mniejszy od Twojego :O

eridanus.thumb.jpg.af0e8c6e484ead1c22a4c0595abcc8a2.jpg

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Damian P. napisał:

...Widzę, że podchodzisz do tematu ostrożnie i wcale się nie dziwie, bo różnie to u nas bywa z warunkami i miejscówkami. Poza tym, z myślą o wielu początkujących, lepiej jak człowiek miło się zaskoczy niż rozczaruje. Ja kiedyś urządziłem sobie polowanie na galaktyki Panny i Warkocza Bereniki moją budżetową 15/70 i bardzo miło się zaskoczyłem, ile tego widać przez lornetkę. Powiem tylko, że Messiery w tym rejonie, których jest kilkanaście, to rozgrzewka przed NGC...

 - powiedział Damian P. z Włodawy :))

 :astro:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, to zależy jak na to spojrzeć :) Lornetką pustki są niemal wszędzie. Średnim teleskopem wygląda to już inaczej. A takim ogromnym teleskopem jeszcze inaczej. Ostatnio akurat patrzyłem sobie, jak to wygląda w Stellarium.

Galaktyki do 11.25mag, czyli w dobrych warunkach dostępne dla dobrych lornetek 15/70.

dwdwdw.thumb.png.6ea3d57ec43ee014baa60f02d1c15a8c.png

 

Galaktyki do 13mag

wwdwd.thumb.png.697466f3f740ca928abc961253474018.png

 

Galaktyki do 14mag.

grgr.thumb.png.2c8ec2701c9cccda785f946470ce2fe9.png

 

Galaktyki bez ograniczenia w Stellarium.

5a7998e737b79_Beztytuu.thumb.png.7a3aafbfb9ea44ba98a475af06cb07ec.png

 

Stellarium czasem nie pokazuje idealnie jasności i na przykład dla lornetki bywa tego czasami odrobinę więcej. Niestety im niżej, tym więcej umyka.

4 godziny temu, Janko napisał:

- powiedział Damian P. z Włodawy :))

Wiele galaktyk NGC w Pannie i Warkoczu naprawdę nie jest trudnych dla średniej lornetki. Inna sprawa, że mało kto urządza sobie tego typu polowanie. Poza tym, bardzo lubię sprawdzać możliwości lornetkowe :) Od samego początku, kiedy zacząłem obserwować niebo, zawsze fascynowało mnie to, ile widać Kosmosu w lornetce. Lornetka zwykle kojarzy się ze zwykłym sprzętem, jaki mogą mieć w domu ludzie nie związani z Astronomią i nie mający pojęcia, co przez to widać na niebie. Między innymi w tym, po części, tkwi niejako magia lornetki, choć czarów nie ma w tym ani trochę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Damian P. napisał:

Wiele galaktyk NGC w Pannie i Warkoczu naprawdę nie jest trudnych dla średniej lornetki.

Prawda!
Ale inną sprawą jest to, że wiosna jest najgorszą porą roku do polecania lornetek - galaktyki w małych aperturach i powiększeniach zupełnie nie mają "efektu wow", stąd wiosną rozczarowań lornetką może być więcej.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda :) Lornetka, jako sprzęt w pełni obserwacyjny, jest wymagająca - trudno o to, by ktoś ją tak traktował. Dla większości to sprzęt stricte przeglądowy i nawet 15/70 daje duży niedosyt. Ja miałem początki z bardzo kiepskim sprzętem i wiele obiektów było dla mnie widowiskowych na zasadzie czym są i że je w ogóle dostrzegam. To była dla mnie ogromna frajda i jestem teraz bardzo wdzięczny swojej starej lornetce za te początki :) Gdy kupiłem swoją pierwszą lornetkę (15/70), miałem wrażenie, że to jakiś teleskop jest:P

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)