Skocz do zawartości

OSC vs mono - cena komfortu


Rekomendowane odpowiedzi

Dobra analiza :) Miałem okazję testować ASI 178MC i MM i powiem szczerze, że czułość mono (w moim subiektywnym odczuciu) dosłownie masakrowała OSC w zakresie luminancji oczywiście. Ale to było takie subiektywne odczucie. 

Fajne byłoby zobaczyć praktyczne porównanie czułości OSC vs luminancja mono na tym samym obiekcie w identycznych parametrach ekspozycji.

I trzeba jeszcze pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy - dla fotografów DS raczej nie jest to istotne. Jeśli fotografujemy planety to przy OSC całkowicie wypada nam możliwość stosowania filtrów UV (Wenus) i IR (wszystkie planety + Księżyc) a to jest już bardzo duże ograniczenie. OSC nie nadaje się też do Słońca w h-alpha - to znaczy można, ale efekt będzie mocno przeciętny.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - jeden obraz wart więcej, niż tysiąc słów przecież :) Miałem przez około pół roku kamerkę QHY163C komplementarną do mojej QHY163M, żeby zbierać luminancję kamerką mono, a kolor OSC, ale było to dość upierdliwe. Tak że mam kilka kadrów spod mojego podmiejskiego nieba. Poniżej jedna klatka 180s okolic M106 z kamerki mono i kolor. Wykonane w odstępie dwóch dni - warunki bardzo podobne.

M106-c1.thumb.jpg.4e0442cb4e7b04f02c3f7e6d5c3f6e79.jpg

M106-c2.thumb.jpg.e06e97e89bad5aa19faf279dade30196.jpg

Po lewej oczywiście zdjęcie z kamerki OSC. 

I jeszcze porównanie jednej z gwiazd w tym kadrze w Maximie. Na zdjęciu z kamerki mono jej jasność to 133000 ADU, a SNR 170. Na zdjęciu z kamery OSC jasność wynosi 59000 ADU, a SNR 101. 

M106-snr-comp.thumb.jpg.cc95c135ed8083e897f58822134624cd.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł i fajne porównanie. 

Jeśli robimy RGB,  w naszych warunkach pogodowych na plus kamer OSC  mógłbym zaliczyć to ,że nie ma potrzeby planowania ilości klatek w poszczególnych kanałach. Pali się tyle klatek ile się zdąży , nim zajdą chmury :) . 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, gryf188 napisał:

Bardzo ciekawy artykuł i fajne porównanie. 

Jeśli robimy RGB,  w naszych warunkach pogodowych na plus kamer OSC  mógłbym zaliczyć to ,że nie ma potrzeby planowania ilości klatek w poszczególnych kanałach. Pali się tyle klatek ile się zdąży , nim zajdą chmury :) . 

Z tego samego założenia wyszedłem, szczególnie że mieszkam nad samym morzem a tu pogoda straaasznie zmienna jest :(
A porównując fotki Łukasza, aż tak wielkiej różnicy nie zauważam... No i moja 183 bardzo dobrze ,,widzi" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, gryf188 napisał:

Jeśli robimy RGB,  w naszych warunkach pogodowych na plus kamer OSC  mógłbym zaliczyć to ,że nie ma potrzeby planowania ilości klatek w poszczególnych kanałach. Pali się tyle klatek ile się zdąży , nim zajdą chmury :) . 

Tak, to jest zdecydowany komfort właśnie. Podpinasz kamerkę i robisz i robisz i robisz zdjęcia, aż braknie nocy, sił, pogody albo prądu :)  

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Nowok76 napisał:

Zawsze będę zwolennikiem kamer mono. Ponieważ taką kamerką mogę focić przy Łysym . A co zrobi posiadacz OSC jeżeli w ciągu roku będzie x czystych nocek ,ale z Księżycem ? Nic tylko siąść i płakać ?

Nieprawda - da się focić przy Muniu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Nowok76 napisał:

Oczywiście że się da, tylko z jakim skutkiem ?

Może ociupinkę gorszym niż z M. Oczywiście piszę o RGB.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nowok76 napisał:

Zawsze będę zwolennikiem kamer mono. Ponieważ taką kamerką mogę focić przy Łysym . A co zrobi posiadacz OSC jeżeli w ciągu roku będzie x czystych nocek ,ale z Księżycem ? Nic tylko siąść i płakać ?

Ja tam nie narzekam, zakładam filtr Ha i jadę dalej :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Dopiero teraz trafiłem na ten ciekawy artykuł. Brak obserwatorium skłania mnie do OSC. Zawsze łatwiej zrobić gorsze zdjęcie niż zostać tylko np z L i jednym kanałem. Cena sprzętu też ma znaczenie. Przekreślony rysunek obrazujący jak nie można określać średniej czułości zastanawia mnie. Czy możliwe byłoby zrobienie syntetycznego kanału L jako sumy RGGB z OSC ?. Dostaniemy większy szum odczytu i mniejszą rozdzielczość, ale obecne kamerki mają często zbyt małe pixele i bardzo niski szum odczytu. Można to zrobić (zsumować RGB do L) jakimś skryptem. W DSS jest opcja "super pixel". Opis super pixel jest następujący:

With DCRaw it is possible to access the Bayer matrix before any interpolation. Thus it is possible to use other methods to reconstruct the true colors without guessing the missing primaries with interpolation.
The Super Pixel method does not interpolate but instead creates a single super pixel from each group of four pixels (RGBG).
Indeed each group of 4 pixels contains all the necessary information for each primary and the luminance.
This method is very simple and has the drawback (or is it a bonus) to divide the size of the resulting picture by 4.
The Super Pixel method is giving very good results when only a few pictures are available for the stacking process.

Polecają tą metodę przy małej ilości klatek, więc poprawia SNR. Ponieważ kanału G jest 2 x tyle co R,B może jest tworzony "syntetyczny" L podczas tego procesu.  DSS jest obecnie open source, więc można zajrzeć do kodu.

Czy pomysł ze sztucznym L z RGB OSC ma sens ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już złożysz materiał z OSC czyli otrzymasz gotowy kolory stack zamieniasz go w Luminancję a stack kolorowy służy tylko i wyłącznie do kolorów. Obrazowo w PS w dolnej warstwie RGB w górnej wyciągnięta luminancja z RGB i jako warstwa L. Reszta to obróbka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tak nie robiłem z materiałem z OSC, ale czasami mam materiał z filtrów RGB bez luminancji i składam to RGB w taką sztuczną luminancję. Potem można różnie obrabiać L i RGB (w szczególności wyostrzać i redukować szum). Detal w kolorze może być słabszy, ale bardziej odszumiony. W L można bardziej się postarać o wydobycie detalu, który będzie potem obecny w finalnym obrazie. 

Metoda Super Pixel z tego co rozumiem, to jeden ze sposobów debayeryzacji. Każda czwórka pikseli składana jest w jeden kolorowy piksel kolorowego obrazu. SNR mocno wzrasta, ale detal raczej maleje (o ile zdjęcie nie jest mocno nadpróbkowane).  Finalna rozdzielczość fotki to 1/4 początkowej. Tak przynajmniej ten algorytm działa w PixInsight. 

Podejrzewam że bardziej zaawansowane algorytmy do debayeryzacji (jak np VNG) potrafią wydobyć co najlepsze z matrycy RGB i po debayeryzacji można sobie rozdzielić L od koloru, obrobić osobno i złożyć ponownie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)