Skocz do zawartości

Dachówka do astro i nie tylko


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Planuję zakup dachówki, która posłużyłaby mi do obserwacji dziennych (ptaszki itp), ale też do wyjazdowych, niezobowiązujących obserwacji nieba nocnego. Zależy mi na tym, by:

- była dość kompaktowa i lekka, bym ją mógł zabrać w bagaż podręczny,

- apertura rzędu 40-42 mm, powiększenie chyba 8x, czy może lepiej 10x?

- możliwie duże pole widzenia (>7 stopni),

- mała min. odległość ostrzenia (< 3 m),

- budżet ok. 3-3,5 T PLN.

Nie zamierzam nią łapać słabych DSów, bardziej przeglądać niebo z ręki. Do poważniejszych obserwacji załatwię sobie jakąś dwururkę 100 mm :)

Mam parę swoich typów, ale jestem cienki w temacie bino - podpowiecie jakie sprzęty będą godne uwagi?

 

Dzięki,

 

Kuba

 

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już jest poważny budżet. Możesz zacząć myśleć o najwyższej półce. Może warto jeszcze nieco dorzucić i zaszaleć, korzystając z dobrej oferty i mocnej złotówki?

 

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Zeissa również rozważałem. A jak on wypada w porównaniu do Nikona Monarch HG 8x42 oraz Alpen Optics HD ED 8x42? Nikon kusi dużym polem ponad 8 stopni..., z kolei Alpen jest do dostania za 3,2 k PLN.

 

Dzięki za wszelkie podpowiedzi.

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeiss Conquest HD 10x42 jest lornetką zdecydowanie lepszą od Monarcha HG 10x42, zarówno optycznie jak i mechanicznie. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że Nikonowi MHG 10x42 bliżej do Monarcha 7 niż starego Monarcha HG. http://wzrokowiec.com/archiwa/103#more-103

Od kilku osób słyszałem, że MHG 8x jest wyraźnie lepszy od 10x, ale że sam ósemki nie miałem w rękach, więc tylko to sygnalizuję.
Przy okazji, tu mają Zeissa w bardzo dobrej cenie: https://www.lanius-books.com/Zeiss-24

Wyraźnie lepsza od Conquesta 10x42 jest Kowa Genesis 10,5x44, ale też większa, cięższa i droższa.
Cięższa i większa, ale wyraźnie tańsza - Kamakura 8,5x45 - to świetna lornetka, znakomita w astro jak i w obserwacjach dziennych. http://wzrokowiec.com/archiwa/2103


Do astro brałbym 8x ze względu na pole i stabilność, na ptaki zdecydowanie 10x, chyba, że częściej obserwujesz w gęstym lesie niż w terenie otwartym.

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzięki - ta Kamakura wygląda fajnie, również cenowo. Nie mogę jednak znaleźć na jej temat informacji na zagranicznych stronach - czyżby była dostępna tylko w PL?

Jeszcze zastanawiam się nad utratą wartości przy ewentualnej sprzedaży używki - ZEISS raczej nie traci za dużo, a Kamakura?

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, qbanos napisał:

Dzięki - ta Kamakura wygląda fajnie, również cenowo.

W podobnej cenie jest jeszcze Vortex Viper HD 10x42.  Mam tę lornetkę od ok. 1,5 roku i nie żałuję zakupu. Ale ze względu na powiększenie i nieco mniejsze pole widzenia, to już ze wskazaniem bardziej na ptaszki.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamakura Koki to japońska firma produkująca lornetki i lunety na zlecenie, Ecotone polska firma która je zamawia.
Zeiss niewątpliwie procentowo straci mniej (jeśli kupisz teraz, a nie za normalną cenę) i łatwiej go będzie odsprzedać.
 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, nie widzę sensu wydawania 3-3,5k na dachówkę 8x42, jeśli są dostępne bardzo dobre modele w cenach poniżej 2k.* No chyba, że masz nieodpartą ochotę wyskoczyć z takiej kasy.

*dot. tego konkretnego przypadku

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawanie sporej kwoty na lornetkę ma taki sam sens jak wydawanie na teleskop, komputer, samochód, telewizor, sprzęt grający, rower, mieszkanie, buty czy cokolwiek innego.
Ja na przykład mam kilkunastoletni, 20" telewizor kineskopowy i nie widzę sensu zamieniania go na inny.

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

Szczerze mówiąc, nie widzę sensu wydawania 3-3,5k na dachówkę 8x42, jeśli są dostępne bardzo dobre modele w cenach poniżej 2k.

Nie bardzo mogę się zgodzić. Pamiętam z dwóch różnych zlotów dwie rzeczy: Vanguard 10x42 miał świetny obraz, ale Fujinon jednak ostrzejszy. Z kolei od Fujinona ostrzej rysował Monarch HG.

Oba porównania dzieliło parę miesięcy, jednak punkt odniesienia był ten sam. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego porównania interesujących nas dachówek, niemniej mogąc sobie pozwolić na wyższą klasę optyki, wybrałbym ją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, nie zależy mi na wydawaniu max. ilości kasy tylko po to by ją wydać, ale na tym, by kupić coś porządnego i w miarę docelowego. O Vanguardzie czytałem sporo i opinie są podzielone szczerze mówiąc.

Ileż to razy kupiłem sprzęt, który potem odsprzedałem ze sporo stratą, bo był słaby. Nie mam już czasu na takie zabawy. Zresztą zdecydowałem o ograniczeniu zabawek do minimum, a lornetka będzie podstawą.

Dzięki za sugestie.

  • Like 2

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedną opcję. Jeśli nie jesteś twardym terenowcem, tzn nie chodzisz na ptaki w deszczu, błocie i śniegu, pomyśl nad Nikonem EII - małe, lekkie, wielkie pole widzenia, dobry obraz na ptaki i do astro. 10x35 ma większą AC od 8x30.
To tak żeby Ci utrudnić wybór ;)

  • Like 2

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tego Nikona EII. Do astro 30 mm to już jednak trochę mało - tak czy inaczej będę go również rozważał.

A ten Alpen Rainier jest coś wart?

Przypomniał mi się jeszcze jeden cytat co do kupowania drogiej dachówki by Gucci: jakość pamięta się o wiele dłużej niż cenę. :) Zwłaszcza, że taką dachówkę można kiedyś sprzedać tracąc niewiele - więc tak naprawde jej użytkowanie kosztuje nas tylko tyle ile straci w tym czasie na wartości. Kiedyś sprzedałem sprzęt, który miałem z 7 lat ze stratą tylko 25%. A była to chińszczyzna. To rzekłszy, chyba trzeba kupić najlepszą jaka jest w zasięgu finansowym...

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpen  Rainer w rękach nie miałem. Zwróć uwagę, że wygląda identycznie jak Ecotone Kamakura MR-3 i MGK, w zależności od modelu. Prawdopodobnie to ten sam Japan
http://www.alpenoptics.pl/strona-37.html
http://wzrokowiec.com/archiwa/1893

Dobry sprzęt daje przyjemność z użytkowania, więc chyba lepiej cieszyć się z dobrze wydanych 3kzł niż martwić z umoczonych 2kzł.
Z optyki sportowej najmniej na wartości traci Leica
.
 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Właśnie wróciłem z Teneryfy, gdzie miałem okazję poobserwować trochę wspomnianą lornetką Kowa Genesis 8.5x44.

Muszę przyznać, że lornetka daje świetne obrazy - zarówno w dzień jak i w nocy. W kierunku brzegu pola widzenia pojawia się pewna nieostrość, ale za to w centrum jest genialna i wspomniana wada tak bardzo nie przeszkadza. Brak jakiejkolwiek aberracji chromatycznej i odblasków nawet na Księżycu. Widok mgławic wodorowych w Strzelcu był wyśmienity. Obserwowałem też Omegę Centauri i galaktykę Centaurus A, oraz trochę ciemnych mgławic w obłokach Drogi Mlecznej. Wszystko z bardzo dobrym kontrastem i subtelnymi detalami ciemnych włókien. Księżyce Jowisza jak szpileczki, a na Saturnie widać było kształt pierścieni.

Wszystko to opakowane jest w bardzo poręczny instrument, który można zawsze ze sobą mieć. Wadą mojego egzemplarza jest nieco opadający mostek i słabo trzymające się zaślepki - jestem jednak w stanie to przełknąć :) .

Nie jestem specem od obserwacji wizualnych, ani od lornetek - ale ta Kowa jest jak dla mnie genialna :) Polecam.

Pozdr.

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)