Skocz do zawartości

Gwiazdy z ręki


stryjek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Mam na imie Maciek, lat juz zaraz 50, a wraz z nimi rosnie ilość pasji.

W kwestii lornetek nie jestem calkiem świeży. Uzywam Nikona 8x30 EII, Zen-Raya ED2 7x36 i Delta Optical  15x70 ED, ze statywem Manfrotto (chyba 555, do tego głowica z dość wysokiej półki). Z teleskopami nie miałem do czynienia, przed wakacjami pewnie to nadrobię. Wtedy zapytam.

Teraz nurtuje mnie jeden temat - kolejna lornetka.

Przeznaczona do astro (przede wszystkim) i sporadycznie do popatrzenia sobie o zmierzchu na świat piekny i szeroki. Gwiazdy jednak mnie ciagną. I chociaz wiem, że w kosmos juz nie polecę (marzenie młodości), to niech sobie chociaz popatrzę, z jak najwiekszym komfotrem i jakością, jaki sie da osiagnąć z ręki. Delte na statywie postawie obok, ale znam zycie. jak sie skończy ognisko, albo jak wyląduje w plastikowym basenie, w lipcu, na Podkarpaciu, to chciałbym popatrzec tam, gdzie mnie ciagnęło. Latek przybywa, czasu ubywa i w pewnym momencie człowiek sobie uświadamia, że najlepsze chwile to włąsnie te, nad ranem. Do grobu pieniedzy nie wezmę i chociaz nimi nie tapetuje ścian, nie chce aby były ograniczeniem.

Marzy mi sie lornetka idealna do patrzenia w niebo, z ręki. I przed wakacjami musze ja kupić. czytałem sporo na tym forum i... Własnie. Najbardziej sensownym wyborem wydaje się 7x50. 10 fajna sprawa, ale norwowy tryb zycia, sympatia do alkoholu, nadcisnienie i tzw. stres powoduja, że ręka drży (miałem to juz w mlodości, więc dochodza predyspozycje). Z tego powodu 10x to chyba już cienka, czerwona linia.

Widziałem, że polecacie TS Optics 7x50 MX Marine i bardzo mi sie podoba ten "okular". Ale może mozna lepiej, na przykład Fujinon FTMR-SX2 7x50? A może jeszcze cos lepszego? W kwestii Fujiniona, myslałem też o FMTR-SX 10x70 (szkoda, że nie ma 7x70...). Szukam lornetki, która da mi prawdziwa frajdę z patrzenia na gwiazdy bez statywu, a czasem sobie przez nia zerknę na podwórko sąsiadów, w nocy (mam wrażenie, że to wampiry....). W związku z wiekiem, ilościa ngromadzonych fantów (podejrzewa sie u mnie chorobe psychiczną, cos związanego z kompulsywnymi zakupami), chciałbym zamknąć te poszukiwania jednym strzałem, prosto w samo serce. Da się?

Wiem, że pytania w rodzaju "jaka jest absolutnie najlepsza lornetka tego typu" zasmiecja to forum od dawna. ale postanowiłem wystawic Wasza cierpilwość na próbe jeszcze raz. jak spełnic swoje marzenia tym jednym zakupem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Jak z ręki to tylko ze stabilizacją optyczną :P. Zwłaszcza w naszym wieku. 

To trochę żart. Chociaż patrzyłem przez taką lornetkę co prawda w dzień ale efekt był niesamowity. Wszystko pięknie tylko cena bardzo wysoka nawet za niewielkie szkła. Za wielką wodą ludzie chwalili te większe stabilizowane lornetki do nieba.  

Nie polecę Ci żadnej lornetki, nie mam dostatecznej wiedzy. Odnoszę się tylko do 'obserwacji nieba z ręki'. 

Z tego co piszą ludzie na forum i z własnego doświadczenia - im lżejsza lornetka i im mniejsze powiększenie tym lepiej. 

Ten Nikon 8x30 EII nie pasuje Ci? Mam takiego 10x30 ale daję go na statyw. 

Może jakiś Monarch? Ale czy będzie lepszy od tego Nikona?... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stryjek, jeśli szwankuje Ci stabilizacja w korpusie, jesteś skazany na małe powiększenia lub lornetkę ze stabilizacją. Dwa Canony IS ma nasz wzrokowcowy kolega w Warszawie - dam namiar.
Jeśli chodzi o sprzęt bez stabilizacji, Fujinon 7x50 wydaje się być najlepszą lornetką do astro, choć mnie przesiadka na niego z TS Marine MX trochę rozczarowała. Największy skok był pod względem wykonania, mechaniki i obserwacji dziennych, w astro trzykrotnej dopłaty niestety nie było widać. Góra 2x ;)
10x70 nie utrzymasz stabilnie w rękach.

Jeśli zdecydujesz się na Fuji, kup FMT-SX2 - bez gumy.

Przy wadzie -5 ww lornetki z indywidualnym ostrzeniem dają radę, podobnie Canon

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)