Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiejsze halo wokół Słońca, a właściwie to tylko pół... z lewej strony również było widoczne słabe słońce poboczne :)

post-1178-0-74197300-1396627083_thumb.jp

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Front z zachodu nadciąga, na razie tylko cirrostratus, więc sporo tego halo. Komórką narobiłem trochę zdjęć, ale zgubiłem kabel do kompa niestety.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Co to są za chmury, które " wycięły " połowę halo? Ile razy próbowałem się nauczyć tych wszystkich nazw chmur, ale jakoś nie mogę ich spamiętać:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Możliwe, ze to już altostratus nadciąga. Potem prawdopodobnie czeka nas nimbostratus ;), bo od zachodu idą grube chmurzyska. Wystarczy zobaczyć na sat24.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ładna "dwudziestkadwujka" :)

Dobrze poznaję, że to parking w Odernym?

Łukasz, tak to Oderne, akurat wypogodziło się na jakąś godzinkę i można było poobserwować trochę.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak. Mam trzy lata próbował sfotografować czerwone sprite, bezskutecznie. Wymaga specjalnych warunków, silną burzę w odległości od 80-300km i niebo bez księżyca i światła miast lub wsi. Błyskawica były słabe i nie obserwuje się sprite, zrobiłem film z materiału, "Piorun i gwiazdy."

Eshze Niezwykłe zjawisko zaobserwowałem w maju 2013, i to się dzieje tylko w zimie na mróz (-25 stopni Celsjusza lub więcej). Mówię o słup światła (Light Pillar).

http://www.astrofiles.narod.ru/light-pillars06.05.2013.jpg

Jeszcze Chcę zrobić film światła zodiakalnego.

Tematu jest bardzo dużo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super 8)

Rzadkie zjawisko - ja widziałem na żywca tylko raz w życiu i nawet udało mi się sfotografować komórą błędnie odczytując co to :D

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1581-tecza/page-2

Dzięki, gdyby ojciec do mnie nie zadzwonił i nie powiedział o tym, nie widziałbym tego po raz pierwszy w zenicie i w takiej postaci i nie byłoby fotek. Bardzo szybko zanikło :- około minuty między pierwszą a ostatnią fotką. Dobrze że aparat pod ręką był to bynajmniej zdążyłem na paru klatkach uwiecznić :) .

A to ostatnia klatka.

post-3514-0-66854400-1415967574_thumb.jp

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajszy księżyc 05.01.2015.  Zwykle w zjawisku Halo ring ma znacznie większą średnicę niż to co wczoraj ustrzeliłem . Jednakże efekt był również niesamowity na wizualu.

post-641-0-47259400-1420561445_thumb.jpg

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

w piątek, już po zaćmieniu i załatwieniu kilku spraw wracam do domu, a tu taki widoczek

post-3714-0-52796000-1427046064_thumb.jp

niestety komórką i przez szybę samochodu... szczęśliwie wylosowałem dobre miejsce w korku przed światłami - w cieniu latarni

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie jestem świadkiem zjawisko halo wokół Księżyca, myślę że to halo 46*, gdyż jest wyraźnie większe niż halo 22* widziane przeze mnie wielokrotnie wokół słońca. Cały łuk jest słaby, jedynie wschodnia i północna jego część ma większą jasność. Zwłaszcza niewielki fragment wysunięty najbardziej na północny-wschód bardzo wyraźnie odcina się od otoczenia i jest szerszy, sprawia wrażenie, jakby w tym miejscu 2 kręgi się na siebie nałożyły (jednak halo opisane wystepuje przy 22*, a nie 46*, więc to nie to). Chmury, na których zjawisko powstaje to według mnie cirrostratus, chociaż znawcą nie jestem i mogę się mylić ;) Opis wstawiam, bo nie mam jak zrobić fotki tego jakże ulotnego i rzadkiego zjawiska :)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Właśnie jestem świadkiem zjawisko halo wokół Księżyca, myślę że to halo 46*,

46* ??? toż to niemal po horyzont było ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Początki mojej fascynacji astrofotografią były jedynie "wyłuskiwaniem" z nieba ciekawych i dziwnych nie zrozumiałych zjawisk przy pomocy aparatu EOS 30 D i różnego rodzaju obiektywów M 42. Były to foty robione często ze statywu, czasami z naprawionych wcześniej starych montaży paralaktycznych np MON 1 BRESSER-a. Obróbkę traktowałem jako zło konieczne za pomocą prostych programów graficznych nie bardzo rozumiejąc co i dlaczego robię. Liczył się dla mnie efekt finalny, a ponieważ jestem "wzrokowcem" zadowalał mnie widok który widziałem i do takiego stanu starałem się doprowadzić uzyskany materiał. Wielu z Was kula się w tym momencie ze śmiechu dla mojej naiwności, ale mnie to satysfakcjonowało. Dopiero później gdy zetknąłem się z forum i zacząłem pogłębiać zainteresowanie obróbką i sposobami pozyskiwania materiału doszło do mnie że jet to początek bardzo długiej i trudnej drogi, albo początek końca przygody z astronomią. Jak zwykle wybrałem "drogę przez mękę" i nadal skupowałem niepotrzebny już nikomu złom astrofotograficzny, - reanimowałem jego przeznaczenie do stanu nieomal fabrycznego funkcjonowania i fociłem poznając jednocześnie niebo i jego bezdroża. Nie umieszczałem jednak swoich zdjęć na forum najpierw ze strachu przed wyśmianiem, później z niewiedzy jak wstawić foty by nie śmiecić postów, a jeszcze później z braku czasu (wiem że brzmi to śmiesznie, ale taka jest rzeczywistość,- w tym momencie już muszę przerwać i wyjechać)

post-873-0-32820000-1431849437_thumb.jpg

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj wieczorem widziałam słońce poboczne wraz z fragmentem halo. Przez chwilę można było zauważyć także fragment drugiego słońca pobocznego (2 fotka). Specjalnie poszłam do pola, by porobić zdjęcia :)

post-2939-1431852531,96_thumb.jpgpost-2939-1431852551,08_thumb.jpg

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Już wróciłem z wiadomością że cielęta mają się dobrze po zmianie pastwiska, a to które wczoraj narobiło mi mnóstwo kłopotów, w rzeczywistości jest tylko rozbrykanym maluchem któremu przytrafiła się niemowlęca kolka. Wracając do tematu i zdjęcia jest to halo które "trafiłem" przy okazji focenia Jowisza znajdującego się w pobliżu Księżyca. Niestety na tym zdjęciu,- (ISO 800 czas 2 sekundy) księżyce Jowisza nie są widoczne prawdopodobnie z powodu zaświetlenia nieba. Nie mniej jednak ze względu na nie codzienność takich zjawisk zachowałem to zdjęcie i dopiero pojawienie się tematu "halo" wyzwoliło chęć podzielenia się widokiem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość bajastro

Wczoraj też pięknie było widać zjawiska związane z halo. Oprócz halo były widoczne 2 parhelia i po raz pierwszy łuk okołozenitalny i blady krąg parheliczny (na drugiej fotce część kręgu od strony wschodniej w momencie gdy Słońce było po stronie zachodniej), który widziałem niemal w całości ale szybko zaniknął Fotki zrobione wczoraj telefonem.

post-3640-0-02311900-1431863972_thumb.jp  post-3640-0-18465700-1431864003_thumb.jp 

post-3640-0-37860700-1431864047_thumb.jp  post-3640-0-13662300-1431864088_thumb.jp

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Halo nad Inowrocławiem. Zdjęcia zrobione dzisiaj, tj 23-05-2015 ok 7:30 aparatem Canon EOS450D, kitowym obiektywem Canon 18-55mm. Kiedy chmury się lekko rozproszyły za przesłonę Słońca robił podręczny pendrive :)

post-541-0-16252700-1432403271_thumb.jpg

post-541-0-88010400-1432403287_thumb.jpg

post-541-0-39623900-1432403302_thumb.jpg

post-541-0-30038300-1432403320_thumb.jpg

post-541-0-73841700-1432403337_thumb.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z dzisiejszego popołudnia.

Zdjęcia trochę "ciągnięte za uszy" w celu wydobycia wszystkich zjawisk.

Widoczne są:

- słońca poboczne

- halo 22*

- górny łuk styczny

- łuk okołozenitalny

- fragment łuku pobocznego górnego

post-331-0-81265900-1433101688_thumb.jpg  post-331-0-64057500-1433101696_thumb.jpg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Halo z 26.06.2015, na 2. zdjęciu z prawej poniżej tego odbłysku można dostrzec słabe słońce poboczne :)post-2939-1436041051,16_thumb.jpgpost-2939-1436041096,72_thumb.jpg

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdjęcia lepiej zmniejszyć (oryginalny rozmiar jest za duży) - np program irfanview: http://www.dobreprogramy.pl/IrfanView,Program,Windows,12867.html

Wtedy klikasz - Image => resize/resample i możesz zmniejszać ile chcesz (ja standardowo zmniejszam 2x lub 4x). Aby obrócić wystarczy Image => rotate left/right.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta