Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wieczorny powrót do domu w towarzystwie księżyca zaowocował zjawiskiem jakiego jeszcze nie miałem przyjemności oglądać.Księżycowe Halo (bo o nim mowa)  dało się zobaczyć bardzo wyraźnie, lecz długo nie trwało..  Zdjęcie wykonałem 29.10.2015 o godz 21.59 .

_DSC0322.JPG

_DSC0324.JPG

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Na zdjęciu wygląda to rzeczywiście na wieniec. Poza tym, halo było by większe i nie takie kolorowe (tak mi się przynajmniej zdaje) ;) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A to nie jest czasem wieniec? U mnie pół godzinki temu również było widoczne to zjawisko.

Przepraszam , masz racje (podekscytowanie wprowadziło mnie w błąd)  

Wielki ukłon w twoją stronę za zwrócenie uwagi. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przepraszam , masz racje (podekscytowanie wprowadziło mnie w błąd)  

Wielki ukłon w twoją stronę za zwrócenie uwagi. 

Dzięki, ale nie ma za co przepraszać, każdy się może pomylić wink.gif

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dziś z rana miałam okazję zaobserwować fragment halo i górny łuk styczny, to drugie zjawisko widziałam po raz pierwszy. Od razu mówię, że na zdjęciach nie jest to bardzo wyraźne ;p

d0eb38ed16f6ea729288f6390d1d0bbe.jpg

869e2433833366f9e3e2580f154163f9.jpg

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie też mało być pięć planet, a wyszło wielkie halo :5640dc6dbc8ce_01Smile: Godzina 06:12  i 06:20. Chociaż Jowisz i Mars też się zarejestrowały, to  przynajmniej plan minimum wykonany :5640dc6ec0764_04Wink:

IMG_8242_filtered fb.jpg

IMG_8249 crop_filtered fb.jpg

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość bajastro

Pojedyncza klatka dzisiejszego halo księżycowego z kamerki planetarnej ASI 224:

halo0032.thumb.jpg.bb0d25f399058590b77ff

A nieba nadającego się na polowanie na Ds-y dawno nie było...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W lornetce i naocznie był kolorystycznie bardziej widowiskowy, zarejestrował się troszkę słabiej :( Ale jest :)  Ustka 15:15 Canon 450D na krajobrazy ustawiony.

Łuczek.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeżeli macie taka możliwość zerknijcie dzisiaj na Słońce - takiego "krążka" wkoło Słońca już daawno nie widziałem. Zdjęcia robiłem dzisiaj tj. 12-06-2016 ok 10:45 aparatem Canon EOS 760D z kitowym obiektywem Canon 18-55mm w pod Żnińskiej Gąsawie. Zjawisko utrzymuje się od dobrej godzinki i cały czas jest widoczne...

IMG_4572.JPG

IMG_4577.JPG

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj kilka minut po północy wyszedłem, żeby sprawdzić pogodę - przepiękna bezchmurna pogoda! Zebrałem astrograty i  aparat, po  czym wyniosłem z pomocą mojego "młodego" zestaw na zewnątrz i ... no tak, jak zwykle chmury ... grrr Ale, po chwili zjawisko wieńca wokół Księżyca  osłodziło mi czekanie :) Parę minut później chmury zniknęły... Zdjęcie zrobiłem wczoraj tj. 19-08-2016 ok 0:10 moim Canonem obiektywem Canon 50mm/1.8 STM programem z preselekcją czasu exp 1/13 ISO 3200

IMG_5951.JPG

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słabiutkie ale jednak halo w okół Księżyca:) Chciałem zrobić dłuższy startrails,  już drugi raz chmury mi przedwcześnie przeszkodziły. Halo zrobiłem po wyłączeniu sesji startrails.  Duża wilgotność, coraz więcej szronu się zbiera, trawa fajnie pobłyskiwała w świetle latarki :) 

IMG_0315.jpg

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam.

Wczoraj w nocy a w zasadzie już dziś bo była godzina 0.30 miałem okazję oglądać piękne zjawisko optyczne - duże halo Księżyca. Widziałem to chyba po raz pierwszy w życiu. Rozmiar okręgu zrobił na mnie piorunujące wrażenie. Sięgał on 4/5 odległości Moon-Arktur. Jak doczytałem rozmiar kątowy tego zjawiska to 46°. Porównując do małego halo o rozmiarze 22° to naprawdę kawał powierzchni nieba.

58ee59b0a663c_HALOrys.png.c3f7c6937dbf91ab7c9eceaed1ff3fa9.png

pzdr.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki Jacek. Powinno być ok. Niestety to nie fotka tylko screen ze Stellarium. Wczoraj podczas obserwacji byłem w pracy i nie miałem nic pod ręką żeby pstryknąć. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta