Skocz do zawartości

Skorupiak na sterydach


Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, wessel napisał:

No nie do końca. M1 ma zupełnie inny kształt ...

No - właśnie tak mi się wydawało, ze cuś jest nie tak... taki za bardzo rozwarto-poszarpany kształt wyszedł....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale przecież nie możemy porównać HST do RGB. W RGB mamy pełne pasmo luminancji od 400 do 700nm a w HST tylko wąskie piki przy pasmach Ha, OIII i SII

EmissionLineFilters.jpg

więc struktura a przede wszystkim detal mgławicy będzie zupełnie inny. To są zupełnie różne palety - nie tylko kolorystycznie.

Zresztą zobaczcie jak wypada moja fotka LRGB w porównaniu z fotką referencyjną @HAMALa też wykonaną w RGB (kamerka kolorwa ASI 224MC)

Tutaj link do materiału źródłowego: http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/M1.htm

A tutaj porównanie mojej fotki i Hamala - pomijając kolor (wiem, że tu muszę poprawić) i lepszą ostrość detalu u Hamala uważam, że kształt mgławicy i reszta jest bardzo podobna.

Zresztą moja luminancja to nie żadna luźna interpretacja ale oryginalny stack poddany tylko dekonwolucji, unsharp mask i wyostrzaniu - ale nienachalnie.

M1-ASI224MCmod.jpg

5a808bb1b4a13_M1krabcrop2.thumb.jpg.1728cc02f9df0ddcf020b767c71e000a.jpg

@wessel, @Jacek E. - pokażcie gdzie dokładnie coś nie pasuje w kształcie to sprawdzę czy czegoś nie namieszałem...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt Krabka z innych fotek, nazwę - ,,uniwersalny" a drugi Twój...

M1_Ha_FINAL5.jpg5a808e8bba097_Twj..jpg.f36255d2b594e07379a55d44a534bbe0.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Kształt Krabka z innych fotek, nazwę - ,,uniwersalny" a drugi Twój...

M1_Ha_FINAL5.jpg5a808e8bba097_Twj..jpg.f36255d2b594e07379a55d44a534bbe0.jpg

 

Jacek - ale to co podesłałeś jako pierwsze zdjęcie to H-alpha. jcbo użył go jako luminancji i dołożył kolor z RGB

U mnie luminancja jest prawdziwa - pochodzi z filtra "L"

Nie możemy porównywać tych dwóch fotek. W "Ha" te zewnętrzne struktury które u mnie są subtelne i ledwo widoczne wychodzą dość wyraźnie - zwłaszcza przy tradycyjnym astrofoto długoczasowym.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, nie możesz porównywać obrazu Ha z luminancją. Obrazy "referencyjne" Kraba które pokazujesz i Ty i Maciek to albo samo Ha, albo HaOiiiSii, a luminancja to dużo więcej niż tylko pasma HaOiiiSii. U Łukasza (i u Hamala z resztą też) nie widać najsłabszych fragmentów mgławicy, bo nieco za mało materiału i tyle. Struktura jak najbardziej się zgadza, choćby w porównaniu z moją niedawną M1 w Ha https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13758-10-cali-od-miasta-astrofotki-od-jolo/&tab=comments#comment-181605 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LRGB (25 minut materiału do luminacji)
m1_lrgb_15122006_800.jpg

Np. - ze zbiorów ,,Domka"
 

 

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

LRGB (25 minut materiału do luminacji)
m1_lrgb_15122006_800.jpg

NP - ze zbiorów ,,Domka"
 

 

Ładna M1 - dłużej palona przez to jaśniejsza. Różnic w kształcie w porównaniu z moją nie widać ale też skala mniejsza więc trudno o szczegół. 

Jak swoją luminancję wyciągnę "od czapy" to te ciemniejsze fragmenty staną się lepiej widoczne i kształt będzie ten sam :) 

wee.thumb.jpg.bfeb5a99a4f641acc73f3cfc4f2f409e.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... No kurczak - przypomnijcie mi na zlocie to na żywca pogadamy :)
Łukasz S. - a kurnia - Łukasz83 ;) kończ Kraba i na konkurs bo już połowa lutego  https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14051-konkurs-astrofotografia-miesiąca-forum-astronomicznego-luty-2018r/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie wiem po co to robię - nieprzekonanych i tak nie przekonam ale może chociaż inni skorzystają.

Poniżej luminancja czyściutka jak łza (po prawej) a po lewej ta sama luminancja z wyciągniętymi strukturami (częściowo przez krzywe a częściowo przez kanał R). Plus animacja porównawcza.

Choćbym nie wiem jakiej wyobraźni używał różnicy w kształcie ani innych zniekształceń nie widzę. Tylko w jasności struktur które w tej mgławicy świecą najmocniej w paśmie czerwonym (nie licząc narrowbandów ale to nie moja liga ;) ). 

A teraz biorę się za poprawienie obróbki gwiazdek i koloru.

compare.thumb.jpg.a882a7d2278130b0e2fad8a391dfd44e.jpg

anigif.thumb.gif.648da8b99c4c934bcdb9772c625adaf8.gif

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... też nie bardzo rozumiem zarzutów o "niepodobność". Ot, inna ilość materiału i inne rozłożenie akcentów. Bardzo mi się za to podoba skala obrazu i całe dobro jakie to ze sobą niesie.
Jedyny mankament to lekko pojechane gwiazdki, ale nie wiem, ile w tym błędu w zbieraniu materiału, a ile zasługa wspaniałych polskich warunków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ukręciłem" jeszcze jedną wersję - wg mnie lepszą kolorystycznie. Pracowałem też nad gwiazdkami ale mam jeden poważny problem. 

Rozjeżdża mi się RGB - ktoś podpowie czym to najlepiej zalignować żeby nie było tego rozjazdu - MAXIM DL poległ.

5a815c8d226e0_M1krabv3f.thumb.jpg.095dbfb41d9962cdda9197a6af0e9a90.jpg

5a815c87c164a_M1krabv3fcrop.thumb.jpg.6f8c284b1f7adf9e724e034b2a2f0d43.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Lukasz83 napisał:

Rozjeżdża mi się RGB - ktoś podpowie czym to najlepiej zalignować żeby nie było tego rozjazdu - MAXIM DL poległ.

A może w Maximie rozdzielić kanały (Split tricolor), wyrównać je w AS - dodać align pointy wokół gwiazdek - i potem złożyć znowu w Maximie (Color stack)? Nie próbowałem tak nigdy, ale może zadziała. 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, jolo napisał:

A może w Maximie rozdzielić kanały (Split tricolor), wyrównać je w AS - dodać align pointy wokół gwiazdek - i potem złożyć znowu w Maximie (Color stack)? Nie próbowałem tak nigdy, ale może zadziała. 

Pomogło ręczne wskazanie dwóch gwiazd podczas align - dzięki :)

Poniżej jeszcze raz obrobione wersje - na razie wystarczy ;)

5a8169f864afa_M1krabv4fcrop.thumb.jpg.c15fe8e86bfc46334f1470073ceeca7f.jpg

5a8169fd0649e_M1krabv4f.thumb.jpg.f671dfe378cf35840feee17d03fd8afb.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Najjaśniejsze partie tej mgławicy robione w L na krótkich klatkach ujawniają właśnie taki obrys jaki wyszedł Lukasz83. Tu macie podobny efekt, a przy okazji jest to najszczegółowsze amatorskie zdjęcie tej mgławicy jakie dotąd znalazłem w sieci, a sporo grzebie.

http://www.webastro.net/forum/showthread.php?t=144073

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)