Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pelny szacunek dla skali, ale jakos ta paleta do mnie nie trafia, moze za bardzo tradycjonalistą jestem...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Skorupiak prezentuje się bardzo ładnie, widać poszarpane brzegi i efektowne włókna odcinające się od reszty mgławicy. Kolorystyka w żaden sposób mi nie przeszkadza.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No nie do końca. M1 ma zupełnie inny kształt - coś przekombinowałeś Łukasz z luminancją :) Popatrz na zdjęcie Jacka  lub moje

Oczywiście każdy ma prawo do pewnej interpretacji, ale różnice są znaczne.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
28 minut temu, wessel napisał:

No nie do końca. M1 ma zupełnie inny kształt ...

No - właśnie tak mi się wydawało, ze cuś jest nie tak... taki za bardzo rozwarto-poszarpany kształt wyszedł....

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie bardzo. Przecież luminancja to suma wszystkich pasm :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Panowie, ale przecież nie możemy porównać HST do RGB. W RGB mamy pełne pasmo luminancji od 400 do 700nm a w HST tylko wąskie piki przy pasmach Ha, OIII i SII

EmissionLineFilters.jpg

więc struktura a przede wszystkim detal mgławicy będzie zupełnie inny. To są zupełnie różne palety - nie tylko kolorystycznie.

Zresztą zobaczcie jak wypada moja fotka LRGB w porównaniu z fotką referencyjną @HAMALa też wykonaną w RGB (kamerka kolorwa ASI 224MC)

Tutaj link do materiału źródłowego: http://astrofotografia.republika.pl/bright_dark_nebulae/M1.htm

A tutaj porównanie mojej fotki i Hamala - pomijając kolor (wiem, że tu muszę poprawić) i lepszą ostrość detalu u Hamala uważam, że kształt mgławicy i reszta jest bardzo podobna.

Zresztą moja luminancja to nie żadna luźna interpretacja ale oryginalny stack poddany tylko dekonwolucji, unsharp mask i wyostrzaniu - ale nienachalnie.

M1-ASI224MCmod.jpg

5a808bb1b4a13_M1krabcrop2.thumb.jpg.1728cc02f9df0ddcf020b767c71e000a.jpg

@wessel, @Jacek E. - pokażcie gdzie dokładnie coś nie pasuje w kształcie to sprawdzę czy czegoś nie namieszałem...

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kształt Krabka z innych fotek, nazwę - ,,uniwersalny" a drugi Twój...

M1_Ha_FINAL5.jpg5a808e8bba097_Twj..jpg.f36255d2b594e07379a55d44a534bbe0.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Kształt Krabka z innych fotek, nazwę - ,,uniwersalny" a drugi Twój...

M1_Ha_FINAL5.jpg5a808e8bba097_Twj..jpg.f36255d2b594e07379a55d44a534bbe0.jpg

Jacek - ale to co podesłałeś jako pierwsze zdjęcie to H-alpha. jcbo użył go jako luminancji i dołożył kolor z RGB

U mnie luminancja jest prawdziwa - pochodzi z filtra "L"

Nie możemy porównywać tych dwóch fotek. W "Ha" te zewnętrzne struktury które u mnie są subtelne i ledwo widoczne wychodzą dość wyraźnie - zwłaszcza przy tradycyjnym astrofoto długoczasowym.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jacku, nie możesz porównywać obrazu Ha z luminancją. Obrazy "referencyjne" Kraba które pokazujesz i Ty i Maciek to albo samo Ha, albo HaOiiiSii, a luminancja to dużo więcej niż tylko pasma HaOiiiSii. U Łukasza (i u Hamala z resztą też) nie widać najsłabszych fragmentów mgławicy, bo nieco za mało materiału i tyle. Struktura jak najbardziej się zgadza, choćby w porównaniu z moją niedawną M1 w Ha https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13758-10-cali-od-miasta-astrofotki-od-jolo/&tab=comments#comment-181605 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

LRGB (25 minut materiału do luminacji)
m1_lrgb_15122006_800.jpg

Np. - ze zbiorów ,,Domka"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 minutę temu, Jacek E. napisał:

LRGB (25 minut materiału do luminacji)
m1_lrgb_15122006_800.jpg

NP - ze zbiorów ,,Domka"

Ładna M1 - dłużej palona przez to jaśniejsza. Różnic w kształcie w porównaniu z moją nie widać ale też skala mniejsza więc trudno o szczegół. 

Jak swoją luminancję wyciągnę "od czapy" to te ciemniejsze fragmenty staną się lepiej widoczne i kształt będzie ten sam :) 

wee.thumb.jpg.bfeb5a99a4f641acc73f3cfc4f2f409e.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie, i co tu nie pasuje - przecież wszystko pasuje:

2018-02-11_200045.thumb.jpg.bc0c77a3cf200689f42629d2b62747d0.jpg

Jedynie obraz po prawej nieco ściemniony, żeby poziomy dopasować. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

....... No kurczak - przypomnijcie mi na zlocie to na żywca pogadamy :)
Łukasz S. - a kurnia - Łukasz83 ;) kończ Kraba i na konkurs bo już połowa lutego  https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14051-konkurs-astrofotografia-miesiąca-forum-astronomicznego-luty-2018r/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dalej nie jestem przekonany. Mam wrażenie że to wykorzystanie R do podbicia struktur powoduje to " zniekształcenie" o którym piszę. Ale to tak czy inaczej dyskusja czysto akademicka. Przy taaaaaakiej skali to może być jak jest :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W sumie nie wiem po co to robię - nieprzekonanych i tak nie przekonam ale może chociaż inni skorzystają.

Poniżej luminancja czyściutka jak łza (po prawej) a po lewej ta sama luminancja z wyciągniętymi strukturami (częściowo przez krzywe a częściowo przez kanał R). Plus animacja porównawcza.

Choćbym nie wiem jakiej wyobraźni używał różnicy w kształcie ani innych zniekształceń nie widzę. Tylko w jasności struktur które w tej mgławicy świecą najmocniej w paśmie czerwonym (nie licząc narrowbandów ale to nie moja liga ;) ). 

A teraz biorę się za poprawienie obróbki gwiazdek i koloru.

compare.thumb.jpg.a882a7d2278130b0e2fad8a391dfd44e.jpg

anigif.thumb.gif.648da8b99c4c934bcdb9772c625adaf8.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hmm... też nie bardzo rozumiem zarzutów o "niepodobność". Ot, inna ilość materiału i inne rozłożenie akcentów. Bardzo mi się za to podoba skala obrazu i całe dobro jakie to ze sobą niesie.
Jedyny mankament to lekko pojechane gwiazdki, ale nie wiem, ile w tym błędu w zbieraniu materiału, a ile zasługa wspaniałych polskich warunków. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzizas, już zarzuty z tego zrobiliście?!?!? To ja się wycofuję...to jest piękna fotografia pokazująca to co chciałem zobaczyć- lepiej?

Jak to pisze jeden z kolegów " over and out" :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Słowo "zarzut" nie musi mieć wymiaru karnego, a i nie zawsze musimy mieć identyczne zdanie.
Dopóki Ty przedstawiasz swoje stanowisko to jest okej, a jak ktoś powie coś przeciwnego to "over and out"?

Wyluzuj.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Przecież napisałem że nie miałem racji . Co mam jeszcze napisać żeby nie kontynuować tej zbędnej dyskusji?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

"Ukręciłem" jeszcze jedną wersję - wg mnie lepszą kolorystycznie. Pracowałem też nad gwiazdkami ale mam jeden poważny problem. 

Rozjeżdża mi się RGB - ktoś podpowie czym to najlepiej zalignować żeby nie było tego rozjazdu - MAXIM DL poległ.

5a815c8d226e0_M1krabv3f.thumb.jpg.095dbfb41d9962cdda9197a6af0e9a90.jpg

5a815c87c164a_M1krabv3fcrop.thumb.jpg.6f8c284b1f7adf9e724e034b2a2f0d43.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli masz Pixa to on ma procedurę alignacji z korekcją miejscową, bardzo skutecznie to działa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Niestety Pixa nie mam- tzn mam tylko tą starą wersję L1.0 ale tam nie wielu opcji w tym też tej :( 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To masz Pixa LE. No tamtą opcję ma pełna komercyjna wersja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 minut temu, Lukasz83 napisał:

Rozjeżdża mi się RGB - ktoś podpowie czym to najlepiej zalignować żeby nie było tego rozjazdu - MAXIM DL poległ.

A może w Maximie rozdzielić kanały (Split tricolor), wyrównać je w AS - dodać align pointy wokół gwiazdek - i potem złożyć znowu w Maximie (Color stack)? Nie próbowałem tak nigdy, ale może zadziała. 

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
41 minut temu, jolo napisał:

A może w Maximie rozdzielić kanały (Split tricolor), wyrównać je w AS - dodać align pointy wokół gwiazdek - i potem złożyć znowu w Maximie (Color stack)? Nie próbowałem tak nigdy, ale może zadziała. 

Pomogło ręczne wskazanie dwóch gwiazd podczas align - dzięki :)

Poniżej jeszcze raz obrobione wersje - na razie wystarczy ;)

5a8169f864afa_M1krabv4fcrop.thumb.jpg.c15fe8e86bfc46334f1470073ceeca7f.jpg

5a8169fd0649e_M1krabv4f.thumb.jpg.f671dfe378cf35840feee17d03fd8afb.jpg

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta