Skocz do zawartości

Spektroskopia niskiej rozdzielczości - supernowe i nie tylko


Esku1RES

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Łukasz. Trafiłeś w 10-kę. To jest takie moje małe marzenie - odkryć supernową i samodzielnie ją sklasyfikować. Zdaję sobie sprawę, że do tego jednak jeszcze daleka droga. Spektrograf szczelinowy, kamera z większym pikselem oraz przede wszystkim więcej doświadczenia. Będzie co robić :)

 

  • Like 2

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

SN2018oh_profil.png.b59ef239e52adcf0492bee9ceda8841b.png

Świąteczne dni, trochę wolnego czasu (wreszcie !!). Postanowiłem dziś wieczorem nadrobić trochę zaległości z ... ubiegłego roku !! Mam pozbieranego nieco surowego materiału z obserwacji spektroskopowych supernowych, trochę trudniejszych niż poprzednia SN 2018pv. Uznałem że najwyższy czas, aby się nim zająć. Trudniejszych, bo słabszych. Jest wśród nich SN 2018oh o jasności spadającej wówczas już prawie do 15 magnitudo. Spektroskopia wykonywana tym samym zestawem: teleskop SW 10" Quattro f/4 CF, kamera ASI 290MM-C, montaż G-40, Star Analyser 100. Ekspozycja: 100 klatek po 30 sekund przy dyspersji na poziomie 24 A/piksel. Oprogramowanie Maxim DL 6 Pro oraz RSpec 1.9. Uzyskałem potwierdzenie obiektu jako supernowej typu Ia zweryfikowane w bazie GELATO. Charakterystyczna linia absorpcyjna krzemu jest zresztą dość wyraźnie zaznaczona w widmie.

Dla celów porównawczych zestawiłem zarejestrowane przez mnie widmo z wynikami opublikowanymi przez znane obserwatorium w Yunnan i uzyskanymi za pomocą teleskopu w Lijiang o aperturze 2.4m, które to (jako opublikowane najwcześniej) stały się podstawą do oficjalnej klasyfikacji supernowej SN 2018oh. Zgodność obu widm jest zadowalająca i pozwala mi mieć nadzieję, że cel jaki sobie postawiłem na przyszłość, wykonywanie prawidłowych spektroskopii klasyfikacyjnych dla nowo odkrywanych supernowych, jest w warunkach amatorskich całkiem realny. Zdaję sobie jednak sprawę, że prawdziwe schody dopiero się zaczną przy jeszcze słabszych supernowych o wielkości gwiazdowej 16-17 mag.

 

sn2018oh_all.thumb.jpg.8b93f84d031f3528f61ee8e40ca51757.jpg

  • Like 6

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)