Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw


Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo planuję zakup pierwszego teleskopu jak i osprzętu, stąd mam kilka pytań dla kogoś doświadczonego. Mam zamiar prowadzić głównie obserwację, czasem wykonując amatorskie zdjęcie księżyca czy planet Canonem 450D. Złożyłem taki koszyk, za ok. 4000zł, który chciałbym kupić na początek. Obserwację będę prowadził głównie z dachu mojego domu w 100 tysięcznym mieście o dużej polucji świetlnej i u mojej dziewczyny na wsi, gdzie nie ma lamp. Czy filtry, które wybrałem będą mi w ogóle potrzebne, czy poprawią jakość obserwacji ( głównie zależy mi na Jowiszu, Saturnie i Marsie) albo czy nie lepiej ich nie kupować tylko dołożyć ten tysiąc do teleskopu 12". Gabarytami się nie przejmuję. Co ewentualnie wykreślić z tej listy, lub o co ją poszerzyć. Niżej zdjęcia koszyków. Dziękuję.

a77ce0e454441.png

edf0ccec6f798.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Nie to, żebym Ci odradzał fotografię nieba... Ale mam wrażenie, sprostuj mnie jeśli się mylę, że masz niewielkie doświadczenie w obserwacji nieba. 

A astrofoto to dodatkowe poziomy komplikacji. Może fotki Księżyca, bo te o ile mi wiadomo da się nawet z Newtona jakoś zrobić. 

Może na początek wybierz tylko wizual? Mniejsze koszty i mniej rozczarowań. 

Zresztą i tak ciężko Ci coś sensownego doradzić. Bo w mieście z dużym zaświetleniem dużo nie zobaczysz. Tu można oglądać Księżyc i planety oraz gromadki i układy wielokrotne od biedy. 

Co innego na wsi, z dobrym ciemnym niebem. Tu prosi się o dużego Newtona. Głównie do DSów. 

Poszedłbym na kompromis.

Ni pies ni wydra, może refraktorek?

Np ED 80 lub 100? Na montażu AZ4. Jeśli z giełdy, to zostaje Ci jeszcze sporo kasy na okulary. Filtry na razie zostaw, tylko polar regulowany 2calowy będzie potrzebny do Księżyca bo inaczej wypala wzrok ;).

Dlaczego refraktorek a nie duży Newton? Bo ten newton do miasta to taki sobie pomysł. I wozić to na wieś i z powrotem to też nie jest fajne. 

EDek na AZ4 jest mobilny i też sporo pokaże. 

Najlepiej mieć dwa. Edka i Newtona. Albo SCT 8cali. EDek i newton będą mieć nieco większe pole, SCT będzie mieć pole mniejsze ale ma krótką tubę. 

Newtona po przewiezieniu musisz kolimować, refraktora i SCT w zasadzie nie. Newton i SCT musi się wychodzić przed obserwacją, refraktorek chłodzi się znacznie szybciej i w zasadzie można po powieszeniu rozpocząć obserwacje. 

Jest jeszcze MAK. Moim zdaniem to najlepszy sprzęt do planet i Księżyca. Ale słaby do DSów. 

Reasumując, jak miałbym wybierać do takich warunków obserwacji to wybrałbym albo refraktor, albo SCT 8 cali. Z naciskiem na refraktor. Niby im większa średnica lustra lub soczewki tym lepiej. Ale taki refraktorek przyda się Ci i później, jak ustalisz czym chcesz odserwować, co i jak to się je. 

Pytaj i wybieraj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny budżet. Nie mam doświadczenia przy takich dużych zakupach ale podpisuje się pod postem kolegi Kjacek w sprawie SCT8. Jest ich teraz sporo na giełdzie. Do tego eq5 z napędem czy az4, nasadka bino i ze 3 pary tanich okularów (np. GSO SV czy SW WA). Palpitacja serca na Księżycu i planetach murowana a i DS pokażą się bardzo fajnie (choć pewnie już bez nasadki bino żeby nie wydłużać toru optycznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna uwaga. Wielu kolegów lubi i preferuje montaże EQ. Ja jestem za leniwy i wolę montaże AZ. 

Dlaczego? Bo planeciarzem nie jestem, bardzo duże powiększenia i uciekanie planet z pola widzenia są mi obce. Zresztą to daje się ogarnąć także na AZ.

Montaż AZ jest po prostu intuicyjny. Nastawiasz patrząc na cel i masz :)).

Ale do astrofoto to tylko EQ.

Wybierz się na jakiś zlot lub sptkanie lokalne, sam zobaczysz co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lubisz lub planujesz w większości obserwacje to ktoś kiedyś powiedział mi bardzo ważne zasady. Visual kup największy teleskop na jaki cię stać astro foto montaż to podstawa. Nie da się kupić uniwersalnego sprzętu do wszystkiego, jednak Dobson do tego napęd oraz kamerka i już można fajne fotki księżyca czy planet robić co do  astrofotografii to już inna para kaloszy. 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kjacek napisał:

Ale do astrofoto to tylko EQ.

Uściślę, paralaktyczne z napędem w obu ośkach i z guidingiem :)  O nośności co najmniej o 1/3 przewyższającej powieszone na niej rurki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astrofoto ma być tylko małym amatorskim dodatkiem, na pewno nie będę fotografować DSO. Zależy mi głównie na visualu stąd pomysł kupna jak największego teleskopu mieszczącego się w budżecie. Będę musiał powiększyć nieco wejście na dach, trzeba będzie ciąć strop (mam płaski dach) ale to nie problem :D I jakaś windę linowa  na  platformie zrobić żeby go wciągnąc ze strychu. Naprawdę trzeba kolimowac teleskop na dobsonie zawsze po przewiezieniu ? Chyba nie będzie to problem z kolimatorem laserowym? Po wyprawie to chyba kwestia kilku minut, akurat w między czasie chłodziło by się lustro. Zastanawiam się tylko czy darować sobie te filtry i dołożyć ten tysiąc żeby kupić 12 zamiast 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek te filtry co masz w koszyku sobie daruj. Lepiej wyposażyć się w filtr zmienny polaryzacyjny do Księżyca, oraz folię Baader ND5 do obserwacji Słońca. Myślę że tak źle z kolimacją po podróży nie ma, jednak zawsze warto skontrolować czy nic się nie przestawiło. Kolimacja z kolimatorem laserowym to chwila. 
Zwróć też uwagę że teleskop który wybrałeś nie ma dostępu ogniska głównego dla lustrzanki. Więc po podpięciu Canona nie uda Ci się złapać ostrości. Wyjściem jest albo fotografowanie tylko z barlowem, bo wtedy tego problemu nie ma. Lub podniesienie lustra głównego, by uzyskać dostęp do ogniska dla lustrzanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i taka może prozaiczna sprawa ale w myśl zasady grosz do grosza....
Szukaj tak zwanego osprzętu dodatkowego nie tylko w sklepach astro. Tam niestety jest często wielokrotnie droższy :(
Przykład latarka czerwona - Twój wybór - 59 zł a czerwoną czołówkę możesz dostać za niecałe 20 zł.  http://allegro.pl/latarka-czolowa-czolowka-biale-i-czerwone-swiatlo-i7179393775.html?reco_id=225848e9-121e-11e8-be64-246e9680b6a8&ars_rule_id=201
To samo z pudełkami czy innymi pierdołami. Krzesełko obserwacyjne - szukaj krzesło do prasowania, to to samo tylko połowę tańsze :)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką światłosiłę ma teleskop, który wybrałeś? 

To będzie minimum 10cali?

Bierz ESy 82 stopnie, najlepiej z giełdy. Wtedy cena waha się w okolicach 450 - 600 złotych. 

Nie warto kupować wiadra słabych okularów. Kup jeden lepszy. Uważam, że ESy to takie minimum. Może być też Maxvision. 

Poczytaj o Źrenicy Wyjściowej i dobieraj okulary tak aby ŹW była w okolicach 2-2,5mm.

Nie idź w duże powiększenia. To na początek. Później sam zobaczysz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Oskar90 napisał:

Tak teleskop będzie 10". Swiatłoista 4,9. A co sądzicie o okularach Baader Planetarium Hyperion z polem widzenia 68st. ?

   

To jest dość światłosilny teleskop. Moje uwagi z postu wyżej są chyba słuszne. Daruj sobie. Dopiero ESy zapewnią dobrą korekcję. Nie przeskocz tego. Testowałem też te hyperiony.

Może tak. To Twój wybór. Nikt za Ciebie go nie dokona. Poza tym każdy da Ci inną odpowiedź. Ale ci bardziej doświadczeni wiedzą, że tylko Nagler lub Ethos da odpowiednią jakość ;)

Musisz sam sprawdzić, czy dany okular Ci pasuje. Gdy budżet jest ograniczony, to idzie się na kompromis. Moim kompromisem były ESy. Jedź na zlot lub lokalne spotkanie. Tam sam zobaczysz co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Oskar90 napisał:

Panowie, macie jakieś konkretne sugestie dla lekkiego astygmatyka i noszenia okularów? Słabo widzę na daleko, blisko całkiem dobrze. 

 

Witam w klubie. To był jeden z powodów dla których zrezygnowałem z lornetki. 

Nie wiem jaki masz ten swój astygmatyzm, nie znam się na tym, ale to bardzo indywidualne. 

Ja zdejmuję okulary i paczam Geek. Inni używają soczewek korekcyjnych. Ponoć trochę to pomaga. Astygmatyzmu to nie naprawi, ale ostrość widzenia tak. 

A do namierzania celów korzystam z zielonego lasera (teraz czekam na czerwony). Z okularami trzeba uważać, ja już kilka razy je zdeptałem sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Oskar90 napisał:

Nie rozumiem, w jaki sposób laser zastępuje szukacz? :)

Wkładasz laserek w siodełko szukacza (jest specjalny uchwyt ze stopką), justujesz promień lasera z teleskopem i później gdzie strzelisz laserem tam ,,widzi" teleskop.

uchwyt-lasera.jpg
To tak jak pokazujesz laserkiem obiekty w czasie obserwacji zbiorowej. Tylko uważaj przy focacych - straaasznieeee tego nie lubią 3:)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)