Skocz do zawartości

problem z podlaczeniem 127slt do komputera mac


Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczow,

Mam problem z podlaczeniem mojego celestronka 127slt z starsense autoalign do laptopa apple MacBook Pro (thunderbolt port) zeby kontrolowac/sterowac go przez stellarium.

Problem polega na tym ze w kontrolerze starsense jest inne wejscie (mini usb) a i w laptopie nie ma juz standardowego wejscia usb tylko to malutkie (thunderbolt lub usb-c)

Wiec w gre wchodzi kabel mini usb do usb i przejscowka z usb na usb-c, czy takie cos zadziala??

kolejny problem juz w samym stellarium, trzeba podac nazwe/adres portu przez ktory chcemy polaczyc sie z teleskopem. Nie mam zielonego pojecia co tam wpisac...

Jest kilka filmikow na youtube jak polaczyc teleskop z komputerkiem macbook natomiast wszystkie dotycza zwyklego kontrolera ( nie starsense) ktory ma inne wejscie i starszych komputerkow ktore maja normalne wejscia usb, wykorzystuja tym samym inne kable wiec ogolnie wszystko jest inne.

Jesli ktos ma jakiekolwiek pojecie jak to zrobic bardzo prosze o pomoc.

dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kajtino napisał:

Wiec w gre wchodzi kabel mini usb do usb i przejscowka z usb na usb-c, czy takie cos zadziala??

Tak, coś takiego zadziała. Ale są też bezpośrednie kable usb-c do mini usb, np: https://www.komputronik.pl/product/310015/delock-usb-c-1-0m-czarny.html. Zapewne potrzebujesz dłuższy, więc poszukaj takiego w znośnej cenie. Generalnie, (jeśli) thunderbolt 3 jest elektrycznie zgodny z usb-c, to usb-c jest elektrycznie zgodne z klasycznymi usb, więc taka przejściówka, czy kabel, nie zawiera jakiejś dodatkowej elektroniki i raczej powinna działać bez problemu.

15 godzin temu, Kajtino napisał:

kolejny problem juz w samym stellarium, trzeba podac nazwe/adres portu przez ktory chcemy polaczyc sie z teleskopem. Nie mam zielonego pojecia co tam wpisac...

Port pojawi/zainstaluje się po podłączeniu pilota. Na sucho nic nie zrobisz. Gdzie to w maku sprawdzić, niestety nie pomogę, ale nie powinieneś mieć problemów.

A tak generalnie to ja bym takiego laptopa wyrzucił do kosza :) Zgadzam się, że USB-C to przyszłość i bardzo fajne złącze wielofunkcyjne, ale apple nie rozumie, że ta przyszłość jeszcze nie nadeszła i 95% urządzeń nie ma tego złącza. Chcąc wpiąć nawet głupiego pendrive będziesz stosował przejściówki? Za 5-10 lat - ok, taki "bogaty zestaw" złącz będzie w porządku. Ale nie teraz.

Swoją drogą, jak jest w tych laptopach z przyciemnianiem ekranu, da się zejść do odpowiedniego poziomu? A ten pasek nad klawiaturą również zmienia jasność, czy wali po gałach?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedz.

dzis wieczorem cos pokombinuje i zobaczymy czy zadziała.

jesli chodzi o sam laptopik to jestem bardzo zadowolony. Ekran ściemnić można za pomocą tego paska właśnie, naciskasz/dotykasz ikonkę i pojawia sie suwak którym regulujesz jasność...

ogolnie ten pasek to bardzo fajna sprawa, dostosowuje sie do tego co aktualnie robisz, można tez samemu wstawić do niego wybrane opcje.

jak dla mnie jest elegancki choć przejściówka na zwykle usb faktyczne moze być troszkę uciążliwa.

ja zakupiłem cos takiego i działa bez problemu 

QacQoc GN28A Macbook Pro HUB Aluminum Plug and Play USB C Hub 2 USB 3.0 Ports https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F253423284185

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kajtino napisał:

ja zakupiłem cos takiego i działa bez problemu 

Jeśli to już masz, to możesz wpiąć tam zwykły kabel mini USB i będzie śmigać.

Takie adaptery pokazują dotkliwie absurd komputerów apple - super mały, zgrabny i cienki sprzęt, który na półce fajnie wygląda, ale jak chcesz go używać, to musisz dokładać takie klocki po bokach, przez co staje się on już nie taki mały i zgrabny... A inne laptopy mają te złącza normalnie wbudowane i żadnych wystających adapterów nie trzeba kupować.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kajtino napisał:

Myśle ze sam system operacyjny wynagradza wszelkie tego typu niedogodności.

trzeba trochę czasu zeby sie przestawić z Windowsa na OS X ale gdy już to zrobisz nigdy nie bedziesz chciał nawet słyszeć o windowsie.

To takie na wyrost stwierdzenie. Wszystko zależny do czego jest używany i z czym ma być kompatybilny.
Nic nie mam do niego jednak jeśli chodzi o Windows jest bardziej bezproblemowy ,,ze wszystkim" i bardziej rozpowszechniony a szczególnie u nas w astrofoto.
Wszystko w każdym lapku pasuje z astropierdołami i programami, wszystko się da podłączyć do gniazda USB i nawet poczciwy core2 z 2 GB RAM wszystko obsłuży. Cena około 200zł. z Win7.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie chcę wchodzić w temat wyższości jednego nad drugim, bo byśmy się zaraz pozabijali :) Daj znać, czy zadziała sprzęt.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)