Skocz do zawartości

Grzałka do teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić grzałkę go Lustra wtórnego, jaką ostatnio zakupiłem w sklepie Astragadget

System nazywa się HeaterDream i widziałem, że są tam różne opaski do teleskopów (3-12"), szukaczy, wyciągów okularowych itp.

Opis.
Grzałka pracuje na zasilaniu 12V i mam dorobiony kabelek pod wejście zapalniczki w samochodzie.
Główną zaletą jest wbudowany w system sterownik temperatury, który zawiera dwa czujniki temperatury. Wszystko jest na jednym kablu. Nie trzeba wię dokupować dodatkowo sterownika. Sterowanie odbywa się tylko za pomocą jednego przycisku.

Po podłączeniu zasilania rozlegnie się pojedynczy sygnał dźwiękowy, który odpowiada niskiej mocy grzałki. Aby kontrolować moc grzałki w sterowniku, stosuje się algorytm PWM, który oszczędza dużo energii akumulatora, co jest niezwykle ważne w terenie. Sterownik obsługuje trzy poziomy mocy grzałki - niski, średni i wysoki. Każdemu naciśnięciu przycisku towarzyszy jeden, dwa lub trzy sygnały dźwiękowe. Liczba sygnałów audio ściśle odpowiada poziomowi wybranej mocy. Jeden sygnał odpowiada niskiej mocy, dwa sygnały dźwiękowe odpowiadają średniej mocy cieplnej, a trzy sygnały dźwiękowe odpowiadają wysokiej mocy grzewczej.
Jeśli na optyce pojawiła się już rosa, wtedy należy ustawić maksymalną moc grzewczą i odczekać 20-30 minut, aż krople wody znikną z powierzchni optycznej teleskopu. W przypadku okularów czas jest nieco krótszy i z reguły nie przekracza 5-10 minut. Następnie należy zmniejszyć moc, wybierając wartość, przy której nie nastąpi dalsze zamglenie.

Dodam że mierzyłem temperaturę przy trzecim stopniu i wynosi ona około 34 C. Jest wyraźnie odczuwalna pod palcami. Przy pierwszym stopniu jest nieodczuwalna, a przy drugim ledwo co.

Testy.
Ostatnio 10 Lutego miałem okazję wypróbować opaskę przy temperaturze -4 C. Wszystkie szyby samochodów zamarzły, szukacz w teleskopie zamarzł, soczewka pokryła się lodem, akcesoria w mojej astro walizce tez pozamarzały, a lustro wtórne cały czas było czyste, suche i nie zamarzło, ani nie pokryło się jakimś nalotem, czy parą. Było idealnie czyste przez całe dwie godziny obserwacji.

Podsumowanie.
Jestem mega zadowolony z tego systemu. Jeden kabelek do akumulatora i wszystko do razu działa.
Polecam ten system każdemu, komu przeszkadza mróz, bądź zaparowana optyka.
Moim następnym krokiem będzie zakup ogrzewania do astro walizki.

4.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2018 o 10:21, midimariusz napisał:

Moim następnym krokiem będzie zakup ogrzewania do astro walizki.

Nie wiem, jakie są stosowane patenty na podgrzewanie astro walizki, ale można by coś takiego wykorzystać:
http://allegro.pl/mata-grzewcza-podgrzewacz-lusterka-80-x-140-12v-i7184360567.html 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Krisq napisał:

Dokładnie takim steruję grzałeczkę w kamerce Allskayowej - bezawaryjne, na Allegro są chyba po 14zł. :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obudowie jest pokazane jak podłączyć, ale nie kazdy się zna, więć zaznaczyłem gdzie i co podpiąć.:)

 

ada6ac14622eeeb8d79b385cf90aef8d.jpg

grzał.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i supcio. :) Ciekaw jestem jak się to sprawdzi w praktyce. Mam nadzieję, że podzielisz się z nami swoimi wynikami. Powodzenia w realizacji. :)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2018 o 13:58, Krisq napisał:

Na obudowie jest pokazane jak podłączyć, ale nie kazdy się zna, więć zaznaczyłem gdzie i co podpiąć.:)...

Właśnie na takim zrobiłem sobie (na razie pojedynczy) sterownik do grzałki do swojego telepka (10"). Dorobiłem gniazda do zasilacza i do grzałki, kabelki zamocowałem tak żeby nic nie "dyndało" i tak oto wygląda.

5a9847309e709_grzaka.jpg.cce99f622ed1658483aded46e7c8ac2f.jpg

Miałem go już na jesiennym zlocie w Zatomiu. Sprawdza się znakomicie. Mam dokupione kolejne, dodatkowo dokupiłem zasilacz od xboxa, gniazdka i wtyczki cinch, wyłączniki itp. i zrobię swój 3 lub 4 kanałowy sterownik do grzałek w kosztach ~150zł.

Zaprezentuję po zmontowaniu.

  • Like 2

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie schowałeś do wnętrza obudowy tych kabelków, tam miejsca dosyć. No ale i tak piknie panie. :) Po ciemniaku nie pomyli co i gdzie wtyknąć. :clap:

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko prowizorka. Tak zmontowałem żeby właśnie kabelków nie latały a gniazdek nie pomylić. Jak będę budował większy sterownik do grzałek to środek i gniazdka zdemontuję i zamontuję do docelowego pudełka. :)

  • Like 1

Na co komu niebo bez gwiazd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)