Skocz do zawartości

Zmiana montażu i inne dylematy


Palacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Po raz kolejny potrzebuje Waszej pomocy , Jako że chciałbym rozpocząć moja przygodę z Fotografią DSów (balkon w dużym mieście już za mały dla mnie ) konieczna będzie zmiana montażu i nauczenie się gudingu , montaż zamierzam zmienić za parę mc( koło czerwca) i tu rodzą się dylematy musi być w miarę mobilny neq6 raczej odpada,

myślę nad heq5pro synscan ale może lepiej  iOptron iEQ30 Pro GoTo, budżet około 5tyś. na montaż, wieszać na nim będę na razie sky watcher 150/750 ,

i teraz druga sprawa, chciał bym przygotować swoją tubę tzn kupić szukaczoguider i tu nie mam pojęcia czy lepiej coś w tym kierunku https://www.astroshop.pl/ts-optics-lunetka-guidujaca-i-szukacz-z-mikrofokuserem-deluxe-60-mm/p,51114#tab_bar_1_select

czy może lepiej https://www.astroshop.pl/orion-mini-szukacz-optyczny-z-ostrzeniem-helikalnym-ac-50-162-deluxe/p,46749

kamerkę już posiadam Asi120MC, zdj. chcę robić canonem 550, zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią , czy puki nie mam nowego montażu nie dało by się poćwiczyć (nauczyć) gudingu na eq3/2 ( taki posiadam w tej chwili) - tylko że prowadzenie mam w jednej osi - czy to w ogóle możliwe (gdzieś wyczytałem że tak) napewno trzeba by przerobić pilota żeby móc go podłączyć do lapka.

z góry dzięki za pomoc.

 

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka 60/240 to jak najbardziej sprawdzony kierunek guidingu. Na aliexpress dostaniesz taką za 60-70$ z darnową przesyłką. Niedawno taką zamawiałem, przesyłka trwa 20-30 dni, ale wg mnie warto. Ponieważ to achromat, to można też opcjonalnie zainwestować w filtr Fringe Killer, który zmniejszy wielkość gwiazdek i poprawi guiding. 50mm lunetka też da radę, ale z 60mm jest większy komfort jednak. 

https://pl.aliexpress.com/item/60mm-telescope-Guide-Guide-scope-with-metal-screw-MicroFocuser-guiding-Six-point-support/32827646585.html

HEQ5 to też jak najbardziej sprawdzony sprzęt. Ze stajni iOptrona do newtona 6" na pewno starczy z zapasem model iEQ45, a co do 30tki to musiałbyś w necie poszukać informacji na ten temat. Mimo nowatorskich konstrukcji mam wrażenie, że iOptron podchodzi do kwestii nośności montażu jeszcze trochę bardziej optymistycznie, niż SkyWatcher :) 

EQ3-2 na pewno da się przerobić do guidingu w RA - poczytaj w wątku o astrofotografii na EQ3-2, a kolega Jacek @Zielu na pewno będzie miał w tej kwestii wiele do powiedzenia, bo dość długo właśnie w ten sposób fotografował. 

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki- Jolo

no to różnica w cenie spora -do lunetki muszę osobno kupić uchwyty?,

czyli jednak troszkę bardziej bys polecił sprawdzone heq5- nie będzie problemu z udzwignieciem tego całego sprzętu, ipotroneq30 z tego co czytam troszkę lżejszy udzwig 14kg ale do astro pewnie góra 8kg,

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, jolo napisał:

Lunetka 60/240 to jak najbardziej sprawdzony kierunek guidingu. Na aliexpress dostaniesz taką za 60-70$ z darnową przesyłką. Niedawno taką zamawiałem, przesyłka trwa 20-30 dni, ale wg mnie warto. Ponieważ to achromat, to można też opcjonalnie zainwestować w filtr Fringe Killer, który zmniejszy wielkość gwiazdek i poprawi guiding. 50mm lunetka też da radę, ale z 60mm jest większy komfort jednak. 

https://pl.aliexpress.com/item/60mm-telescope-Guide-Guide-scope-with-metal-screw-MicroFocuser-guiding-Six-point-support/32827646585.html

Dokładnie tak. Oba wyroby 60mm są dziełem małych ludzi (TS ma fabryczkę na Tajwanie) Ale ten co podlinkował jolo jest dużo lepiej wykonany od TSa - bardziej precyzyjny, lepsza blokada. Miałem TSa i obecnie mam ten z Aliexpres.
Bardzo polecam, no i jest niemal połowę tańszy.

GUID.thumb.jpg.a085e1bc55d1648f25bfa758d8afdf0e.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Palacz napisał:

myślę nad heq5pro synscan ale może lepiej  iOptron iEQ30 Pro GoTo, budżet około 5tyś. na montaż, wieszać na nim będę na razie sky watcher 150/750 ,

Myślę, że w tym budżecie i przy takiej rurce warto przemyśleć AZ-EQ5 https://deltaoptical.pl/montaz-hybrydowy-az-eq5-statyw-neq5

Jest trochę delikatniejszy od HEQ5 ale na enkoderach; jego posiadacze wydają się być zadowoleni: https://astropolis.pl/topic/52316-heq5-pro-vs-az-eq5-gt-vs-alternatywa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu brał zwykł szukacz 9x50 z giełdy za 100-150 zł. Przegwintowujesz go i skracasz w AK za 50 zł i masz gotowy, ultra tani guider. Nie widzę sensu precyzyjnych wyciągów helikalnych do guidera, bo tutaj ustawiasz ostrość raz na zawsze, blokujesz na siłę i nie wracasz do tego nigdy. W szukaczu jest całkiem precyzyjna regulacja wykręcaniem obiektywu. Jakość optyki jest faktycznie niższa, niż w wyżej wymienionych rozwiązaniach, ale czy to na prawdę ma znaczenie? W OAGu guiduję na totalnych kalafiorach :) W szukaczu można spokojnie wybrać coś ze środka, bo gwiazd jest mrowie.

Jedyna niepewna rzecz to mocowanie - uchwyt szukacza potencjalnie może spawać problemy z dokładnością (ugięcia). Jednak szukacz jest lekki i nie spodziewałbym się tego. Ja takiego szukacza używałem jedynie do prowadzenia ogniskowej ok 200 mm, a więc mogłem nie zauważyć potencjalnego problemu.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2018 o 11:49, Palacz napisał:

kamerkę już posiadam Asi120MC, zdj. chcę robić canonem 550, zastanawiam się jeszcze nad jedną kwestią , czy puki nie mam nowego montażu nie dało by się poćwiczyć (nauczyć) gudingu na eq3/2 ( taki posiadam w tej chwili) - tylko że prowadzenie mam w jednej osi - czy to w ogóle możliwe (gdzieś wyczytałem że tak) napewno trzeba by przerobić pilota żeby móc go podłączyć do lapka.

 

W dniu 16.02.2018 o 12:08, jolo napisał:

EQ3-2 na pewno da się przerobić do guidingu w RA - poczytaj w wątku o astrofotografii na EQ3-2, a kolega Jacek @Zielu na pewno będzie miał w tej kwestii wiele do powiedzenia, bo dość długo właśnie w ten sposób fotografował.

Jolo już właściwie dał odpowiedź.

Trochę szczegółów. trzeba dołożyć port "ST4" do pilota w jednej osi (gniazdo rj-11 6pin). jest to stosunkowo łatwe. potem łączysz port ST4 kamertki z pilotem i masz gotowe.
Precyzja ustawienia na biegun ma tu duże znaczenie (bo inaczej DEC za bardzo ucieka).

Wadą tego rozwiązania jest to, żę musisz sam ustawić na obiekt, jednak do nauki guidingu jest w sam raz.

Poniżej fotki jak to podłączyć:

post-23971-0-80747000-1405029684.thumb.jpg.671564bc12e6cf9b16dce8b9fcdfec74.jpgpost-23971-0-76403300-1405029705.jpg.f8b0b74d0345c579280d87c31ef78cfd.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zielu, ogólnie jestem słaby w elektronice choć nie wydaje się to skomplikowane ale dla pewności gdybyś mógł Mi to jeszcze ponumerować to bym miał pewność że czegoś nie schrzanię   :) , co do guiderka to już do mnie jedzie ,tylko troszkę większy 60/240 - ,

jeszcze raz dzięki - pozdrawiam.

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)