Skocz do zawartości

Jesienny zlot w Zatomiu 20-23 września 2012


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 261
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Również dziękuję Wam za fajną atmosferę na zlocie. Integracja może nie była tak kompletna, jak bym chciał (zbyt dużo pomorzan zjechało ;)), ale wszystko przede mną. Niebo było pierwszorzędne, atrakcje zlotowe również (mimo wszystko spływ się udał :D). Zabrakło mi tylko czasu na więcej rozmów z Wami i na piesze wędrówki po okolicznych lasach. Ale przynajmniej będzie co nadrabiać następnym razem.

Naprawdę cieszę się, że mogłem Was w końcu poznać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

My dotarliśmy do domu ok. północy. Z Pyrlandii urwaliśmy się dopiero po 20-tej. Dziś z Maxem kończymy misję ;)

Dzięki za super atmosferę na zlocie. Klimatyczne miejsce z niebem pierwsza klasa. Na pewno tam wrócimy :)

Fotki z piątku w mega marnych warunkach ale nie to było najważniejsze.

post-324-137699857525_thumb.jpg

post-324-137699857543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka satysfakcja, że widziało się to na ,,żywca"  :)

Mam nadzieję, że na wiosnę przywieziecie, a właściwie to już Max tę Armatę  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób prosiło mnie o wrzucenie prezentacji mojej prelekcji  do sieci.

Plik z prezentacją waży trochę więcej niż 2MB i nie mieści się tu na serwerze forumowym dlatego podaję link do ściągnięcia.

http://www.astro-foto.pl/astronomia/ewolucja_gwiazd.pdf

W dziale Astromomia ogólna założyłem oddzielny wątek i zapraszam do dyskusji w tamtym wątku

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=2439.msg26834;topicseen#msg26834

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dziękuję wszystkim za zlot (i Jackowi Erbelowi za podwiezienie). Kilka zdjęć (ogólnie zrobiłem ich bardzo mało):

2ahgx1j.jpg

Obserwacje Słońca przez potężne Coronado Solarmax 90 (najlepszy obraz Słońca H-alpha jaki ja i pewnie większość patrzących widziała)

2ymziaq.jpg

Prelecja Panasmarasa o lornetkach

28ja7vb.jpg

Spływ kajakowy (pierwszy raz płynąłem kajakiem i jak się później okazało nie tylko ja ;) )

21bk46q.jpg

Budowa teleskopu 22" , jednak pierwszego światła się nie doczekaliśmy

103zbpk.jpg

Ostatnie chwile zlotu, obserwacje Słonca tuż przed wyjazdem.

Ogólnie zlot był bardzo udany. Mieliśmy 2 dobre noce obserwacyjne, 2 teleskopy 16" m.in widziałem świetne obrazy Mgławicy Ślimak (Helix), Crescenta (którego widziałem chyba pierwszy raz), mgławicy planetarnej w Orle (nie pamiętam jej nazwy, ale była dość duża) i wielu innych mniej lub bardizje znanych obiektów.

Chyba pierwszy raz na zlocie w Zatomiu były teleskopy słoneczne od PST do Solarmaxa 90. Oczywiscie ten ostatni zrobił największe wrażenie - ilość detali powalająca.

Poza h-alpha można było obejrzeć Słońce na linii CaK. Przy zamglonym Słońcu refraktor Meada z dołożonym filtrem CaK pokazał dość słaby obraz, ktory był strasznie ciemny, ale coś tam było widać. Znacznie lepiej było widać 2 dni później w Luncie CaK 60mm w lepszych warunkach - wtedy obraz był bardzo dobry.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zlocie byli jacyś obserwatorzy? Bo o ile pamiętam widziałem kilka teleskopów na łące za szopą, a jak na razie same astrofotki i żadnych relacji obserwacyjnych! Zapraszam do lektury moich wrażeń z nocy sobotnio-niedzielnej: http://www.astronoce.pl/index.php

Link bezpośredni: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=176

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moje migawki zlotowe:

Obserwacje słoneczne: Zaczęło się od skromnej lornetki:

obserw%20slonca.jpg

A skończyło na wielkim Luncie  ;) Nie wiem czy nie był to sprzęt amatorski o największych możliwościach w kraju!

lun%20erbel%20bablo.jpg

lun%20x.jpg

Jak widać można jeszcze spotęgować wrażenia wizualne. Szkoda że niebo było przymglone.

lunt%20kocowa.jpg

W sobotę odbył się też spływ. Była to dość ostra przeprawa dla osoby która nigdy nie siedziała za sterem kajaka  ;)

Podzielę się z Wami kilkoma wrażeniami wizualnymi pięknej przyrody Korytnicy.

splyw1.jpg

splyw2.jpg

splyw5.jpg

splyw4.jpg

W piątek odbył się świetny wykład lornetkowy Panasamarasa

panas%20wyk1.jpg

panas%20wyk2.jpg

panas%20wyk3.jpg

W piątek niebo niedopisało, ale na niebie przez chmury przebijało kilka gwiazd, gościliśmy  wtedy dzieci z gimnazjum w Drawnie, obyła się dla niech projekcja multimedialna i obserwacje przez dwa teleskopy. Na uwagę zasługuje tu zaangażowanie i cierpliwość pedagogiczna Kolegów Dariusa i Marka_Gdańsk

pokaz.jpg

W sobotę swój wykład o ewolucji gwiazd wygłosił Statek. Tadek oczarował słuchaczy swoją merytoryczną i dobrze przygotowaną prelekcją.  Wykład by też bardzo klimatyczny!

[img width=1024 height=681]http://www.forumastronomiczne.pl/zatom/statek%20prelekcja.jpg

statek%20prelekcja2.jpg

statek%20prelekcja3.jpg

statek%20prelekcja4.jpg

statek%20prelekcja5.jpg

statek%20prelekcja6.jpg

statek%20prelekcja7.jpg

statek%20prelekcja8.jpg

Na końcu Jury w składzie Sylwia (Sothis) +Ignis  wręczyli nagrody:

Nagrodę główną Lornetkę BST 12x50,  ufundowaną przez sklep astronomiczny

Astro-partner

II nagrodę Książkę o meteorytach ufundowaną przez Polarisa

Każdy z uczestników konkursu otrzymał ponadto świecące czapeczki z czerwoną diodą led z Astro-partnera oraz torbę na zakupy z logiem zlotu i forum ufundowane przez Jacka2

Wybór był trudny bo oba wykłady, (odmienne w swym rodzaju) były świetne. Jury zdecydowało jednak że zwycięzcą zostanie Statek!

rozdanie.jpg

rozdanie1.jpg

Oraz Jury w składzie  ;D

jury.jpg

Poza tym hitem zlotu był potężny choć nie złożony  22" Pablitus  ;) Oraz zabiegi Pawła by dać mu pierwsze światło!

atm1.jpg

atm.jpg

[img width=1024 height=681]http://www.forumastronomiczne.pl/zatom/atm3.jpg

Oraz jak zwykle kupa rozmów, dyskusji i prezentacji sprzętu.

stolnicy.jpg

Ogólnie zlot świetny, najliczniejszy, najlepszy pogodowo, pełen atrakcji. Lunt, prelekcje, spływ dwie w pełni udane noce, ATM, impreza, rozmowy tematyczne..ASTROPARTY NA WIELE TELESKOPÓW w ostatnią noc. 

Nie prowadzę rejestru obserwacji jak Marcin (choć chyba będę musiał wrócić do tef formy) ale odnalazłem setki obiektów przez te dwie udane noce (każdej z nich doczekałem godziny 5.00) .

Ale przede wszystkim zlot i niepowtarzalny klimat oraz świetni ludzie-bardzo Wam za to dziękuję!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w końcu udało się :)  Wczoraj 22"-ka została złożona, zobaczcie jak to wygląda. Jedyne co potrzebuje jeszcze obróbki to wzmocnienie podstawy (jest przygotowana ale nie ma na fotce).

Ogólnie mogę stwierdzić, że gabaryty balansują na krawędzi obsługi przez jedną osobę. Ale się da ;)

Ze względu na szalony czas budowy (prototyp w niecałe trzy tygodnie) nie było czasu na urywanie kilogramów ale całość i tak waży tylko ok.40-45kg. Myślę, że spokojnie mogę zgubić jeszcze ze 3-5kg bez utraty stabilności.

Powstałą wersja w czarnym wykończeniu (na  życzenie właściciela) ale każdy kolejny docelowo będzie wykończany w egzotyku (mam właśnie śliczny heban w paski :) ) 

P.S. Specjalne podziękowania dla Jacka Erbela za nieocenioną pomoc w budowie :)

post-324-137699858027_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)