Skocz do zawartości

Microfocuser


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Hagen napisał:

Microfocuser naped do wyciągów Sky-Watcher (w teleskopy.pl cena 190zł) Czy ktoś miał do czynienia z tym urządzeniem? Spełnia swoje zadanie i jest warte zachodu? 

Ja miałem, dość prosty ale bardzo fajny focuserek.
Sterowałem nim wyciąg w armatce R150/1200 oraz betoniarki C8 i 11. Do wyciągu GSO w betoniarkach do oski mikroruchów.
Bardzo łatwy montaż - wszędzie się jakoś dopasuje - gdy fotografowałem Słonko miałem przedłużkę do pilota 5m aby się w cień chować.
Rzadko spotykany na giełdach ale mozna trafić nawet za 140zł.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki u siebie jak ten podlinkowany przez Krisq , ogólnie jestem zadowolony choć po 1mc go reklamowałem bo przycisk się blokował, ale po naprawie wszystko ok,

 

 

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

też się przyglądałem temu urządzeniu. Pojawił się tylko jeden mały problem,  na jednych stronach jest napisane, że jest to microfocuser a na drugich autofocuser.

w teleskopy.pl Pan powiedział iż to zastąpi Crayforda 2" 1:10  (skywatcher około 500pln) a w Delcie iż to jest tylko autofocuser. Diabeł tkwi w szczegółach i przełożeniu.

Może ktoś to wyjaśni,

Pzdr

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam posiadam owy focuser I mogę o nim powiedzieć to że spełnia swoje zadanie. Czyli mamy możliwość sterowania z pilota przez co ograniczamy drgania przy ustawieniu ostrości. Nie ma tam żadnego autofocusera tak samo jak silnik nie jest silnikiem krokowym i nie można go przerobić. Niestety nie miałem okazji sterować nim przez PC więc za dużo nie pomogę. Jeśli potrzebujesz jakiegoś taniego rozwiązania do wyciągu to jest to dobre rozwiązanie

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Hagen napisał:

Bardziej pasuje, że jest to autofocuser. Nie wiadomo czy to faktycznie zastąpi micro w wyciągu, ale zważywszy na możliwość ustawienia szybkości obrotów silniczka wydaje się to możliwe. 

Focuser i tyle :) Auto to raczej - automatycznie ustawia ostrość przez porównanie. Tu mechanicznie poprzez przyciski obracamy w przód i tył aż według nas jest OK.
Tak jak napisałem wcześniej - miałem założony na mikroruchach przez sprzęgiełko helikalne i było OK.

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje cfg: to https://deltaoptical.pl/teleskop-bkp200-1eq5?from=listing

w specyfikacji jest napisane :

Sterowanie teleskopem:     pokrętła mikroruchów
Wyciąg okularowy: Crayford

ale bez microfocusera  https://deltaoptical.pl/wyciag-okularowy-sky-watcher-crayford-z-mikrofokuserem-125-2-newton?from=listing

wg. teleskopy.pl https://www.teleskopy.pl/Microfocuser-nap?d-do-wyci?gu-teleskopów-Sky-Watcher-teleskopy-1519.html

fajnie by było aby nie sprzedawcy nie wprowadzali nas w błąd, bo sterowanie z pilota jest fajnie bo tuba nie drga, ale nie jest to micofocuser 10:1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko z opisem jest ok.

W DO, jest wyciąg z wbudowanym już microfocuserem mechanicznym (ręcznym), o przełożeniu 1:10. A w Tpl, jest napęd mechaniczno-elektroniczny, spełniający tą funkcję, przez powolny obrót osi przekładni silnika, która zespolona jest mechanicznie z osią pokrętła wyciągu.  Więc nazwa jest taka sama, chociaż konstrukcją i sposobem obsługi, się różnią.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, precyzja jest większa niż w ręcznym obracaniu pokrętła. Ale niech wypowiedzą się koledzy, którzy używają tego mcrofocusera, ze sterowaniem elektronicznym. :)

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam, ze się czepiam :), ale "precyzja większa w ręcznym obracaniu pokrętła" tzn taka jak w microfcuser czy jak w pokrętle mikroruchów w domyślnym wyciąg okularowym  Crayford . Dopytuje bo chcę to kupić a różnica w pln jest spora :)

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że większa precyzja jest przy zastosowaniu microfocusera z napędem elektrycznym, ponieważ obrót pokrętła wyciągu jest płynniejszy i wolniejszy, niż obracanie palcami mechanicznego pokrętla w wyciągu Crayforda. Napęd elektryczny eliminuje drgania, które występują podczas ustawienia ostrości ręcznie. Teleskopy z "Górnej półki" wyposażone są w bardzo precyzyjne microfocusery sterowane elektronicznie, ale ich cena zbliżona jest do ceny popularnego teleskopu. Poczytaj tutaj https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=41002

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)