Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.02.2018 r. Melotte 71


Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z moich ulubionych zimowych gromadek. Niby niepozorna, ale i zupełnie nietrudna* w 10x50, z pewnością dająca się wyłapać w 8x40, a może i mniejszych sprzętach. Natomiast nie siłowałem się z jej potencjalną ziarnistością w większej lornecie - następnym razem sprawdzę, co mówi Tereska :)  

 

*dla mnie - łatwa i oczywista, ale dla mniej doświadczonych obserwatorów lepiej użyć innego określenia

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem niedawno na obserwacji. Warunki trochę słabe - snuły się jakieś chmury i czasem obiekty bledły i słabły - niemniej byłem ponad 11km od Włodawy, co ratowało trochę sprawę. Nisko nad horyzontem nie było najlepiej, ale takie gromady jak NGC 2354, NGC 2367, NGC 2384 i NGC 2383 w Wielkim Psie były widoczne w 10/50, jak i również mgławica Hełm Thora, czy bardzo wyraźna mgławica NGC 2467 w Rufie.
Miałem ze sobą trzy lornetki: budżetowe 7/35 i 15/70 oraz Nikona 10/50 EX. Ze względu na niepewne warunki nie brałem teleskopu. Gromadę Melotte 71 wyłapałem jeszcze pod domem, spacerując z Nikonem i wahając się, czy jechać gdzieś dalej; wówczas w 10/50, całkowicie z ręki, była tylko bladą (ale oczywistą) plamką na tle słabego nieba i ze słabą adaptacją wzroku. Potem, już na wyjeździe, obserwowałem z fotela opierając łokcie o poręcze. Mel 71 padła bez problemu już w 7/35 i była obiektem oczywistym, widocznym jako słabe, okrągłe i niewielkie pojaśnienie. W Nikonie tym razem było o wiele lepiej i poświata była wyraźna, a od strony południowo zachodniej rzucały się w oczy dwie gwiazdki - jedna jakby jeszcze na krawędzi gromady, a druga trochę dalej w kierunku południowym. W Nikonie, razem z tymi gwiazdkami, ta gromada przypominała odrobinę gromadę NGC 2423, mieszczącą się bez problemu w jednym polu. Oczywiście NGC 2423 jest trochę inna, ale w małej lornetce obie były czasem podobne, przy czym Melotte 71 wydawała się odrobinę słabsza. W SM 15/70 oczywiście gromada urosła i była obiektem bardzo wyraźnym. Zauważyłem także, że w miejscu, gdzie była jedna z gwiazdek - ta ciut wyżej i na krawędzi klastra - teraz było widać dwa słońca obok siebie. Sama poświata, rozciągająca się od tych słońc ku północnemu wschodowi, sprawiała wrażenie jakby nieco intensywniejszej w środku. Nie upewniłem się co do jakiegokolwiek rozbicia i nie było także "mrowienia" czy wrażenia "szumu", ale być może jakaś słaba gwiazdka była widoczna po wschodniej stronie poświaty, niekoniecznie powiązana. Musiałbym wrócić w lepszych warunkach.
Jako że lubię wyzwania pokusiłem się także o wyłapanie w SM 15/70 innej gromady, oddalonej tylko o niecałe półtora stopnia na północ od Mel 71 i już w Jednorożcu. A wypatrywałem tam Melotte 72 - dużo mniejszej i o wiele słabszej niż OT. Gromada ma jasność 10.1 mag i była obiektem niesłychanie trudnym. Musiałem przeczekać w pewnym momencie trochę czasu na przejście jakichś słabo widocznych chmur i kiedy zrobiło się trochę lepiej, wówczas dopiero wtedy nabrałem pewności, że w miejscu, gdzie powinna być Mel 72, istotnie jest bardzo słaba, niewielka poświata, widoczna dość często zerkaniem, tuż pod parą poziomo leżących gwiazd siódmej oraz dziesiątej wielkości, tworząc z nimi trójkąt. Obie gromady Melotte mieściły się w jednym polu 15/70. Przez chwilę wydawało mi się, że Mel 72 była widoczna również w Nikonie 10/50, ale to wrażenie było na tyle słabe, że mogło być złudzeniem i tego się trzymam. Ale podczas idealnych warunków powinno być to możliwe.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skorzystałem z chwilowej przerwy w korowodzie chmur i wyskoczyłem na pół godzinki na moją podmiejską miejscówkę w rejonie Domańskiego Wierchu. Głównym celem było przyjrzenie się gromadzie Melotte 72 w lornecie 25x100. Cóż można napisać - w tej aperturze jest obiektem oczywistym, choć dość niepozornym. Nie trzeba było stosować techniki zerkania, obiekt wyskoczył od razu.  Ta mglista plamka w lornecie jest o połowę mniejsza i znacznie słabsza od pobliskiej Melotte 71. Nie ma mowy o jakiejkolwiek "ziarnistości" czy rozbiciu - w okularach pojawia się blady, owalny placek, o raczej jednolitej jasności (choć może centrum było minimalnie jaśniejsze). 

Fajny, wymagający cel dla średnich i nieco większych lornetek. Mniejsze dwururki odpadają w przedbiegach - po przyłożeniu do oczu 12x56 nie zobaczyłem jej. 

To była bardzo krótka, lecz owocna sesja - korzystając z dobrej przejrzystości przyjrzałem się ciemnym obłokom w okolicy gromady Choinka, ale to temat na odrębny wpis. 

PS "Odkryłem" dziś dla siebie kapitalną gromadę otwartą w Jednorożcu, skatalogowaną jak NGC 2301. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek wcześniej ją widział, a tymczasem jest świetnym celem dla lornet i małych teleskopów. W lornecie 100 mm widać skupisko kilkunastu słabszych słońc, nanizanych na łańcuszek kilku gwiazd o jasności o 8-9 mag, ułożonych na linii północ - południe. Polecam!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

PS "Odkryłem" dziś dla siebie kapitalną gromadę otwartą w Jednorożcu, skatalogowaną jak NOG 2301. Nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek wcześniej ją widział, a tymczasem jest świetnym celem dla lornet i małych teleskopów. W lornecie 100 mm widać skupisko kilkunastu słabszych słońc, nanizanych na łańcuszek kilku gwiazd o jasności o 8-9 mag, ułożonych na linii północ - południe. Polecam!

Binocular Universe, luty 2013:

Przesuń Deltę i 21 do wschodniej krawędzi pola widzenia i skieruj wzrok ku krawędzi zachodniej. Czy dostrzegasz około pół tuzina słabych punktów ustawionych w falistą procesję północ-południe? Jeśli tak, dostrzegłeś NGC 2301, jedną z moich ulubionych małych "nieznanych" gromad. Moja lornetka 10x50 pokazuje te pół tuzina gwiazd oraz, w tle, delikatną poświatę od słabszych słońc gromady, natomiast moja 16x70 rozdziela dodatkowo tę poświatę na łańcuch północ-południe z gwiazd o jasnościach 8-9 magnitudo zaznaczony przez mglistą trójkątną grupkę wielu zbyt słabych gwiazd by mogły być rozdzielone.

Synta 8", marzec 2010:

NGC 2301 ? przepiękna gromada otwarta, dosyć skompresowana, ma  w miarę regularny, kolisty kształt, zgrupowanie wyraźnie jaśniejszych gwiazd w samym centrum gromady, dodatkowo w kierunku południowym wybiega z niej łuk 3-4 jasnych gwiazd powodując, że całość jest wyjątkowo interesująca.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dorzucę swoją wzmiankę z obserwacji NGC 2301 lornetką 10/50 - było to jakiś rok temu. Teleskopem widziałem ją trzy lata temu, ale mam w opisie tylko to, że była całkiem ładna.

"Ruszyłem kadrem gdzieś ku północy i natrafiłem na pewne skupisko gwiazd o podłużnym trzonie. Patrząc nań wprost, widziałem wężykowaty w pionie klejnot i zacząłem go śledzić od dołu do góry. Najpierw popatrzyłem na dolną gwiazdę a potem już kolejne powyżej. Następna była lekko w lewo, kolejna nad nią do góry, jeszcze jedna lekko w prawo i powiedzmy, że ostatnia, na jaką przykułem uwagę, leżała znowu trochę w lewo. Zerknąwszy z boku obiektu, zygzak gwiazd w pewnym miejscu rozmywał się zdradzając naturę gromady. Przemknęło mi w głowię wtedy, że przypadkiem ją kiedyś pewno widziałem. Jak potem sprawdziłem ? była nią NGC 2301."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)