Skocz do zawartości

Nasadka kątowa z lustrem uchylnym


romkur55

Rekomendowane odpowiedzi

Omegon Nasadka kątowa z lustrem uchylnym oferuje jednoczesną regulację ostrości w okularze i w aparacie fotograficznym. Nie rozumiem jak to ma działać z dowolnym okularem, bo tak to wynika z przytoczonego tu opisu. Wyjaśnijcie mi proszę co ja źle zrozumiałem.:szept:

...................................................................................................................

Przychylnego nieba życzę :zongler:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idealne rozwiązanie dla Ciebie !!!

Przeczytaj dokładnie opis,lepiej Ci tego nie wytłumaczę !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz tylko dopytać,czy 1,25" nada się do edka 80.

Jeśli wiesz jak działa wizjer w lustrzankach,to tu jest to podobnie rozwiązane.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, SZKLARZ napisał:

Jeśli wiesz jak działa wizjer w lustrzankach,

... nadal nie wiem, ale po przeczytaniu  artykułu Co to jest wizjer w aparacie? ufam, że nasadka z lustrem uchylnym, jest urządzeniem bardziej skomplikowanym niż nasadka kątowa, zapewniającym odróżnianie ogniskowych okularów podłączonych do wyciągu obsługującego kanał wizyjny, kiedy lusterko jest w położeniu 45 stopni. Dziękuję na skierowanie mojej  uwagi na urządzenie niby pozornie tak proste jak wizjer. :witaj:

.................................................................................................

Przychylnego nieba życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest wytłumaczone,ale ja tego nie kumam,pomimo jakieś tam wiedzy z dziedziny optyki.

 

  Dzięki dodatkowej, helikalnej regulacji ostrości w nasadce kątowej, osiągniemy idealną parafokalność okularu i aparatu. Oznacza to, że ustawiamy ostrość dla obu elementów jednocześnie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie powinno ( jest dodatkowa regulacja )

jeśli zamierzasz to nabyć,to czasami nie powinna być 2" ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, romkur55 napisał:

Omegon Nasadka kątowa z lustrem uchylnym oferuje jednoczesną regulację ostrości w okularze i w aparacie fotograficznym. Nie rozumiem jak to ma działać z dowolnym okularem, bo tak to wynika z przytoczonego tu opisu. Wyjaśnijcie mi proszę co ja źle zrozumiałem.:szept:

 

romkur55

ta cudowność nie jest tak do końca oraz wymaga zachowania pewnych zasad, o których nie wspomniano..

Stosuje flip mirror (mam Vixena) w taki sposób, że od góry montuję okular do obserwacji wizualnych i pomiarów astrometrycznych a na wprost zamontowana jest kamera.
W moim Vixenie nie miałem wyciągu helikalnego więc zakupiłem i zamontowałem od razu dwa wyciągi helikalne na obu torach optycznych. Tym sposobem mam łącznie ok. 10 mm na ustawienie ostrzenia w kamerze i wybranym okularze. Niestety, tak jak wymiana okularów w teleskopie wymaga przeostrzenia (o ile nie są one parafokalne), tak i tutaj idealne ustawienie zrobisz sobie na konkretnej kamerze z konkretnym okularem. (być może, że stosując okulary parafokalne da się korzystać z kilku bez przeostrzania).
Tak czy owak nie jest to problemem, po prostu po jednorazowym zgraniu jakiegoś okularu z kamerą, obserwujesz obiekt czym chcesz byle nie kręcić ustawionym uprzednio wyciągiem helikalnym tzn. ostrość ustawiasz do obserwacji lustrem lub ogólnym wyciągiem. Na koniec umieszczasz w nasadce zgrany wcześniej okular, ustawiasz ostrość lustrem (lub wyciągiem ogólnym), kontrolujesz ostrość wizualnie np. maską Bahtinowa i powinieneś teoretycznie wrócić  do ostrości na matrycy.

To jeżeli chodzi o ostrość, co do centrowania to też może nie być tak idealnie jak instrukcja podaje. Przy długiej ogniskowej teleskopu i małej matrycy pomoże okular z krzyżem (najlepiej podświetlany), wtedy wyczujesz jaki obszar łapie kamera ale niekoniecznie będzie to środek krzyża.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krater napisał:

 

romkur55

ta cudowność nie jest tak do końca oraz wymaga zachowania pewnych zasad, o których nie wspomniano..

Stosuje flip mirror (mam Vixena) w taki sposób, że od góry montuję okular do obserwacji wizualnych i pomiarów astrometrycznych a na wprost zamontowana jest kamera.
W moim Vixenie nie miałem wyciągu helikalnego więc zakupiłem i zamontowałem od razu dwa wyciągi helikalne na obu torach optycznych. Tym sposobem mam łącznie ok. 10 mm na ustawienie ostrzenia w kamerze i wybranym okularze. Niestety, tak jak wymiana okularów w teleskopie wymaga przeostrzenia (o ile nie są one parafokalne), tak i tutaj idealne ustawienie zrobisz sobie na konkretnej kamerze z konkretnym okularem. (być może, że stosując okulary parafokalne da się korzystać z kilku bez przeostrzania).
Tak czy owak nie jest to problemem, po prostu po jednorazowym zgraniu jakiegoś okularu z kamerą, obserwujesz obiekt czym chcesz byle nie kręcić ustawionym uprzednio wyciągiem helikalnym tzn. ostrość ustawiasz do obserwacji lustrem lub ogólnym wyciągiem. Na koniec umieszczasz w nasadce zgrany wcześniej okular, ustawiasz ostrość lustrem (lub wyciągiem ogólnym), kontrolujesz ostrość wizualnie np. maską Bahtinowa i powinieneś teoretycznie wrócić  do ostrości na matrycy.

To jeżeli chodzi o ostrość, co do centrowania to też może nie być tak idealnie jak instrukcja podaje. Przy długiej ogniskowej teleskopu i małej matrycy pomoże okular z krzyżem (najlepiej podświetlany), wtedy wyczujesz jaki obszar łapie kamera ale niekoniecznie będzie to środek krzyża.

widzę,że znasz temat.

mam pytanko:

Czy nie będzie problemów z wyostrzeniem w ED 80 i czy przelot optyczny jest ok. do tego telepka ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie przeceniłeś Blush.
Co do ostrzenia z ED80 to chociaż takiego refraktora nie posiadam przypuszczam (z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością), że z ostrością nie będzie problemów.
Długość torów optycznych flip mirrorów jest podobna jak w zwykłych nasadkach kątowych 2". Jeżeli więc stosowałeś z ED kątówkę (co jest raczej normalne) i układ ostrzył to i z flip mirrorem nie powinno być problemów.

W kwestii przelotu nie pomogę ponieważ z flip mirrorem stosuję wyłącznie okulary 1,25" (i krótkie) oraz kamery z małymi matrycami (największa to IMX178) więc wiedziałem, że przelot nie będzie mnie ograniczał.

Na rynku jest kilka rodzajów flip mirrorów więc sprawdź a priori co by było odpowiedniego względem przelotu i ceny i taki kupuj. (tak na szybko nie udało mi się znaleźć takiej informacji dla omawianego Omegona i mojego Vixena)

Ps. Mój Vixen ma wlot 2", ponadto odkręciłem przedłużki na wylotach tak, że wyciągi helikalne są przykręcone bezpośrednio do pudełka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Krater napisał:

Na rynku jest kilka rodzajów flip mirrorów więc sprawdź a priori co by było odpowiedniego względem przelotu i ceny i taki kupuj. (tak na szybko nie udało mi się znaleźć takiej informacji dla omawianego Omegona i mojego Vixena)

Ps. Mój Vixen ma wlot 2", ponadto odkręciłem przedłużki na wylotach tak, że wyciągi helikalne są przykręcone bezpośrednio do pudełka.

Czy omawiany przez Ciebie Vixen to ten: Flip Mirror - złączka fotograficzna Vixen? :waga:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak romkurze55 to ten. (Przed zakupem nie wiedziałem jak koncepcja "wizual & kamera na flip mirrorze" zda egzamin, nikt w moim otoczeniu nie używał takiej konfiguracji więc nie chciałem inwestować grubej kasy w niesprawdzony kierunek. Dlatego poszedłem po taniości. Dla ścisłości u mnie współpracuje to z SCT Meade ACF 8")

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam nasadki rewolwerowej Baadera. Jest plastikowa, więc jakością nie powala, ale przy astrofoto planetarnym daje radę:

https://deltaoptical.pl/nasadka-rewolwerowa-q-turret-1-25

  • Like 1
  • Thanks 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też mam właśnie taki rewolwer. Teraz mam trochę zmieniony układ tzn okular z krzyżem jest pomiędzy dwoma kamerkami. Łatwiej obracać, nie plączą się kabelki. No i Barlow jest identyczny w obu torach - Q Barlow Baadera. Tor mono ma filtr ProPlanet 742 a tor kolorowy korektor dyspersji Astro Systems Holland

image.png.7d58e57b80ca9eeb7e60a8452fe59a23.png

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

No ja też mam właśnie taki rewolwer. Teraz mam trochę zmieniony układ tzn okular z krzyżem jest pomiędzy dwoma kamerkami. Łatwiej obracać, nie plączą się kabelki. No i Barlow jest identyczny w obu torach - Q Barlow Baadera. Tor mono ma filtr ProPlanet 742 a tor kolorowy korektor dyspersji Astro Systems Holland

image.png.7d58e57b80ca9eeb7e60a8452fe59a23.png

Nie ukrywam, że inspirowałem się Twoim rozwiązaniem;)

Edytowane przez cyberboss
składnia była do bani
  • Thanks 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

No ja też mam właśnie taki rewolwer. Teraz mam trochę zmieniony układ tzn okular z krzyżem jest pomiędzy dwoma kamerkami. Łatwiej obracać, nie plączą się kabelki. No i Barlow jest identyczny w obu torach - Q Barlow Baadera. Tor mono ma filtr ProPlanet 742 a tor kolorowy korektor dyspersji Astro Systems Holland

image.png.7d58e57b80ca9eeb7e60a8452fe59a23.png

 

 

Bardzo praktyczne rozwiązanie,ale to raczej nie pomoże w ustawieniu ostrości w detektorze,chyba,że jakimś cudem okular jest parafokalny z kamerką,czy też aparatem.

  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2018 o 19:13, Krater napisał:

W moim Vixenie nie miałem wyciągu helikalnego więc zakupiłem i zamontowałem od razu dwa wyciągi helikalne na obu torach optycznych. 

Czy o takim wyciągu helikalnym mówisz? :waga:

.................................................................................................................................

ED 80/600, Newton 6" F/5 CRF OTA, Sky-Watcher HEQ-5 Pro SynScan, Orion StarShoot Autoguider,  Pentax K-5.  

..................................................................................................................................     

Pogodnego nieba! :zongler:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem takie wyciągi:

https://deltaoptical.pl/mocowanie-okularowe-baader-1-25-t-2

Główne cele zakupu i zamontowania dwóch takich wyciągów to przede wszystkim podobne skrócenie obydwu torów optycznych oraz dogodna możliwość regulacji ostrości zarówno w torze okularu jak i kamery.

Zakres regulacji  wyciągów czyli 5mm (plus ewentualnie różna głębokość umieszczenie okularu i kamery) była u mnie wystarczająca do zgrania na ostrość kamery z okularem. Natomiast wspólne ostrzenie realizowałem w SCT lustrem. (mam też klasyczny dedykowany do SCT zmotoryzowany focuser ale jeszcze nie wypróbowałem czy taka kombinacja też będzie ostrzyła)

Jutro postaram się zrobić i wrzucić tutaj zdjęcia całego kompletu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo komentarza do zdjęć i przeprowadzonych prób:

Do prób do teleskopu zamontowałem motofocuser (chociaż jest nieco dłuższy niż zwykła przejściówka SCT->2"), dalej jest flip mirror z zamontowanymi wyciągami helikalnymi na obu torach optycznych. Okular to SWA 20mm z krzyżem i podświetlaniem. (pow. ok. 100x). Kamera to RisingTech na IMX178 z matrycą 7,4x5mm, która jeszcze gwiazd nie widziała. Montaż kamery na nosek 1,25" wynika z tego, że wymaga ona filtra UV/IR Cut oraz będę stosował przed nią w przyszłości reduktor ogniskowej x0,5. (w innych przypadkach można to inaczej rozwiązać)

Tymczasem z powodu zamglenia celowałem w światła  masztu radiowego oddalonego ok. 7 km. W wymienionej konfiguracji do zgrania na ostrość okularu z kamerą wyciągi helikalne (chociaż pełne wykręcenie wyciągu daje nie 5 a 9mm) nie wystarczyły i musiałem nieco wysunąć okular. (widać na zdjęciu). Oznacza to, że w tym konkretnym przypadku dla pełnej powtarzalności i łatwości ustawiania ostrości konieczne będzie dorobienie odpowiedniego ekstendera albo nawet tylko jakiejś prostej podkładki dystansowej pod okular. (Ja i tak będę musiał obstalować znacznie dłuższy ekstender pod pracę kamery z reduktorem ogniskowej).

Innych kamer nie zdążyłem wypróbować (nie wiem czy głębokość osadzenia sensora w kamerach jest znormalizowana ?) ale stosując inne kombinacje kamera/okular być może, że będzie całkiem dobrze (tak miałem z poprzednimi  kamerami i innymi okularami) ale jak widać gwarancji na każdą kombinacje nie ma.

Pozytywną niespodzianką była świetna zgodność pozycjonowania obiektu w okularze i kamerze oraz bezproblemowe ostrzenie całości zarówna z lustra jak i z wyciągu.

IMG_3646.JPG

IMG_3649.JPG

IMG_3650.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.02.2018 o 09:12, cyberboss napisał:

Ja używam nasadki rewolwerowej Baadera. Jest plastikowa, więc jakością nie powala, ale przy astrofoto planetarnym daje radę:

https://deltaoptical.pl/nasadka-rewolwerowa-q-turret-1-25

mówisz że jakością nie powala.. A ja się zastanawiam, jak sprawowałby się taki rewolwer:
https://pl.aliexpress.com/item/Kson-1-25-octyls-holes-swivel/32796103158.html?spm=a2g17.10010108.100007.5.262c743a4SSrJE&traffic_analysisId=recommend_2037_null_null_null&scm=1007.13482.95643.0&pvid=90e24652-9cb3-4264-b468-11ad77395253&tpp=1

Co prawda ma jeden otworek mniej, ale to by mi nie wadziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Up. Fajny sklep. Większość astrogratów robią w Chinach, jakość jest różna. Bez zakupu nic nie będzie wiadomo. 

Co do bezpośrednich zakupów w Chinach to mam raczej bardzo dobre doświadczenia. W końcu większość rzeczy i tak powstaje właśnie tam. Moja intuicja podpowiada, że pierwsze 20 mln szt. idzie do zamawiającej firmy, kolejne 200 mln szt. na Aliexpress :) (kto by tak marnował gotowe linie produkcyjne i sprawdzone zamówienia).

Zresztą w którymś wątku koledzy polecali guildera 60mm też z Aliexpressu. Więc dlaczego by nie rewolwer? :)

34 minuty temu, wessel napisał:

No ale to też plastik, tak samo jak rewolwer Baadera.

@wessel ale bliżej Ci do stwierdzenia że "warto spróbować", czy "lepiej sobie odpuścić i nie zawracać tym głowy"? :) 

Dla mnie jakość sprzętu idzie w parze z umiejętnościami, więc sprzęt niekoniecznie markowy uważam za dobry DLA SIEBIE na start. 
Lecz jeśli doświadczeni koledzy zdecydowanie by odradzili, to z takim doświadczeniem się nie dyskutuje. Taka moja filozofia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)