Skocz do zawartości

Napędzanie wyciągu silnikiem


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Ja swoim pomysłem zamontowane miałem w 3 refraktorkach - 150/1200 (niestety fotki się nie zachowały), Orion ED 80/500 i teraz w Apusiu 90/600  oraz 2 betoniarkach SCT 8 i 11". 
Wszędzie starałem się kombinować z blaszką ameliniową w oparciu o literkę L.
Najpierw robiłem twardy kartonowy szablon i w nim wyznaczałem wszelkie otwory - na zamocowanie silnika i zamocowanie wszystkiego do wyciągu. Zawsze kombinowałem tak aby silniczek przez sprzęgło helikalne napędzał ośkę mikroruchów.
Sterowanie jeśli chodzi o betoniarki było przy pomocy motorka SW gdzie wykorzystywałem albo pilot, lub zdalnie przez laptoczka przy pomocy ustrojstwa pod nazwą USB Focus Motor Controller   http://www.store.shoestringastronomy.com/products_fc.htm

Natomiast w refraktorkach ED i Apusiu wykorzystałem USBFocus V1 i V2 projektu Korneliusza.

Tak moje mocowanie wygląda:

Motor1.thumb.jpg.dad9e971890bf2cd1184f7e4919817c2.jpg

Motor3.thumb.jpg.174955a899cbfbb7498e004cebe1c61c.jpg

5a8b116240f26_Motor2.thumb.jpg.e52fd664685ba080515dd8de8eb0218a.jpg

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładniuśko zrobione. :clap:I  najważniejsze, że się dobrze sprawuje.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam, 

To może i ja się pochwalę moim motofocuserem oraz pewnym dodatkiem do niego. Również zastosowałem silnik krokowy z przekładnią planetarną i elastyczne sprzęgło dla wyrównania nieosiowości oraz blaszkę w kształcie litery L. Na marginesie, blaszka ta oryginalnie pełniła funkcję skrzydełka 19" urządzenia sieciowego, rozstaw otworów był identyczny, jak na obudowie przekładni silnika. Nie chwaliłbym się kolejnym takim samym motofocuserem, gdyby nie ten dodatek, czyli miniaturowe wyłączniki krańcowe oraz blaszka wkręcona w tuleję wyciągu, która popycha dźwigienki wyłączników. Każdy amator ATM, który zdaje sobie sprawę z siły takiego napędu i co się dzieje na końcach zębatej bieżni, powinien zrozumieć, po co są te krańcówki. Poniżej wklejam zdjęcie całości, a także podaję link do kompletnego opisu, co u jak.

https://astrovroobel.wordpress.com/2017/10/17/naped-wyciagu-okularowego/

07-cac582oc59bc487-1.jpg

  • Like 4

Vroobel

mounts :  Opus Magnum ATM EQ Fork Mount + OnStep * Celestron CGX * SW EQ5  systems :  ASIair Plus * Astroberry (KStars, Ekos, PHD2)
scopes  :  Bresser Messier 10" F/5 * Altair Wave 102 EDT APO F/5.6 * Askar FMA230 F/4.6 * Altair Starwave ASCENT 102 ED F/11 (planet killer) * Vixen A80M * SW Evoguide 50ED
sensors :  Canon 6D (modified)  * ASI 2600MC-Pro * ASI 224MC * ASI 678MC * ASI 120MM mini

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)