Skocz do zawartości

Powermate 2,5.


Setaarius

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad Powermate zamiast dodatkowych okularów. Pytanie jak będzie się sprawował z okularami, które już mają dużą ilość soczewek takimi jak Nagler lub Panoptic. Cena 1000 zł, a zastąpiłby dwa okulary po 1500 zł. Jak całość będzie działać w Newtonie f/4,6? Czy ludzkie oko byłoby w stanie wychwycić różnicę pomiędzy zestawem Nagler+Powermate, a adekwatny Nagler na DS-ach i planetach w szczegółowości detali? Ktoś ma jakieś doświadczenia, którymi mógłby się podzielić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam co prawda Powermate, ale na dniach będę miał barlowa TMB 1.8x ED ,czyli też górna półka. Mam Delosa 14mm, ale czy wyjdzie z tego Delos 7,8mm w F4.5 nie wiem. Do porównania mam Parksa GS 7.5mm, klon Celestrona Ultimy, o bardzo dobrej transmisji i ostrości obrazu. Jak potestuję to dam Ci znać.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się zobaczy, jakby ktoś miał użyczyć Delosa 8mm do testów...;)

Natomiast z doświadczenia wiem, że jeśli chodzi o obserwację planet, księżyca, to Parks 7.5mm daje mi ostrzejszy obraz niż wielosoczewkowy Vixen SSW 10mm, pomimo większego powiększenia w tym pierwszym. Ale różnicę widać tylko przy dobrym seeingu. Komfort obserwacji to już inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy już się zdecydowałeś czy nie, w każdym razie przedostatniej nocki udało mi się porównać Delosa 14mm z barlowem TMB 1.8x (co dało powiększenie 240x) i Parksa 7.5mm (pow 248x). Teleskop Taurus 16" f4.5 na platformie paralaktycznej, seeing tak z 3.5/5, zasięg ok 5mag. Porównywałem na M42, kulistej 2419, planetarkach: Eskimos, Ngc 2371-2, Ngc 2022 i gromadzie otwartej Ngc 2158. Jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy i detal to nie było niczego czego bym nie wyzerkał w obydwu konfiguracjach. Jedyna różnica to taka, że w Delosie niebo było ciut ciemniejsze z minimalnie lepszym kontrastem. W ogóle to jestem w szoku, że obraz z barlowem nie ustępował ostrością Parksowi. Nie dało dostrzec różnicy, widać dobry barlow nie jest zły:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Nie wiem czy już się zdecydowałeś czy nie, w każdym razie przedostatniej nocki udało mi się porównać Delosa 14mm z barlowem TMB 1.8x (co dało powiększenie 240x) i Parksa 7.5mm (pow 248x). Teleskop Taurus 16" f4.5 na platformie paralaktycznej, seeing tak z 3.5/5, zasięg ok 5mag. Porównywałem na M42, kulistej 2419, planetarkach: Eskimos, Ngc 2371-2, Ngc 2022 i gromadzie otwartej Ngc 2158. Jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy i detal to nie było niczego czego bym nie wyzerkał w obydwu konfiguracjach. Jedyna różnica to taka, że w Delosie niebo było ciut ciemniejsze z minimalnie lepszym kontrastem. W ogóle to jestem w szoku, że obraz z barlowem nie ustępował ostrością Parksowi. Nie dało dostrzec różnicy, widać dobry barlow nie jest zły:)

Dziękuję. To dobre wieści ponieważ jestem w trakcie finalizacji transakcji więc prawdopodobnie...mam i ja i przetestuję:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)