Skocz do zawartości

M42 w małym teleskopie


slimjim2

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda sam jeszcze nie próbowałem szkicować, ale co tam. Nie znam się to się wypowiem :)

To co rzuciło mi się w oczy to właśnie wielkość gwiazd w trapezie. Wydaje mi się, że mogłyby być mniejsze. W moim kitowcu 10mm (pow 60x) są ledwo widoczne, ale to pewnie kwestia okularu.

Jeśli chodzi ogólnie o gwiazdy, to może powinieneś rysować je bardziej zaostrzonym ołówkiem? Wtedy wyszły by bardziej punktowo.

Pod jakim niebem prowadzisz obserwacje? Na moim wujowym podmiejskim niebie "skrzydła" mgławicy są wyraźnie krótsze.

Ogólnie szacun za podjęcie rękawicy. Sam się do tego przymierzam i w końcu pora wcielić to w życie :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do mgławicy, to możesz spróbować narysować ją miękkim ołówkiem. Wtedy faktura wyjdzie bardziej jednolita i chmurkowata :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinie :)

9 godzin temu, astrobonq napisał:

(...)

Jeśli chodzi ogólnie o gwiazdy, to może powinieneś rysować je bardziej zaostrzonym ołówkiem? Wtedy wyszły by bardziej punktowo.

Pod jakim niebem prowadzisz obserwacje? Na moim wujowym podmiejskim niebie "skrzydła" mgławicy są wyraźnie krótsze.

(...)

Co do gwiazd, ogólnie cały rysunek mieścił się na kole o średnicy ok 7 cm i dużo to i mało, zwłaszcza kiedy się zaczyna i przyborów nawet odpowiednich brak,  jeszcze nie ma tych umiejętności podstawowych, a są chęci oddania różnicy jasności ;)

Co do nieba tam skąd prowadzę mobserwacje mam niebo na poziomie 6 klasy w skali Bortle'a (https://astropolis.pl/topic/102-skala-bortlea/) tak teżopisałem na rysunku :) aczkolwiek mimo lamp ulicznych które tworzą mi łunę, w wyższych partiach nieba niekiedy gołym okiem lepiej niż zwykle widać Drogę Mleczną, Gromadę Podwójną, czy M31 (jako "jaśniejszą plamkę nieba")

Jak napisałem dolne "skrzydło" mi nie do końca wyszło, tak jak to widać (zwłaszcza spadek jasności im bliżej "końca", ale długość mniej więcej mi się zgadzała, kiedy wczoraj patrzyłem dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, slimjim2 napisał:

Dzięki wszystkim za opinie :)

Co do gwiazd, ogólnie cały rysunek mieścił się na kole o średnicy ok 7 cm i dużo to i mało, zwłaszcza kiedy się zaczyna i przyborów nawet odpowiednich brak,  jeszcze nie ma tych umiejętności podstawowych, a są chęci oddania różnicy jasności ;)

Za 20-30pln można już kupić zestaw ołówków o różnym stopniu twardości. Poniżej link z opisem oznaczeń:

http://www.azbiuro.pl/pl/dokumenty/az_twardosci_olowkow

 

16 godzin temu, Poszukiwacz15 napisał:

Jak chcesz możesz rozejrzeć się za gumką chlebową i wiszerem, są pomocne przy rysowaniu rozmytych obiektów:)

A na początek można próbować uzyskiwać rozmyty obraz stosując narzędzie zwane palcem :) Świetnie sprawuje się szczególnie przy miękkich ołówkach.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teorię o ołówkach już czytałem, gorzej z praktyką :) poradnik z forum też.

Ogólnie kiedy zrobi się cieplej (bo teraz palce szybko marzną) i będę miał czas (co nie jest pewne), to postaram się poćwiczyć trochę. Muszę jeszcze pomyśleć o jakimś lepszym oświetleniu, bo latareczka którą mam jest ciut kłopotliwa. Jakieś sugestie? Czapka z czerwonymi ledami? Coś lepszego?

Czy sama podkładka pod kartkę z klipsem zdaje egzamin, czy lepiej sobie jakiś stolik/krzesełko jeszcze przygotować wg Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, slimjim2 napisał:

Teorię o ołówkach już czytałem, gorzej z praktyką :) poradnik z forum też.

Ogólnie kiedy zrobi się cieplej (bo teraz palce szybko marzną) i będę miał czas (co nie jest pewne), to postaram się poćwiczyć trochę. Muszę jeszcze pomyśleć o jakimś lepszym oświetleniu, bo latareczka którą mam jest ciut kłopotliwa. Jakieś sugestie? Czapka z czerwonymi ledami? Coś lepszego?

Czy sama podkładka pod kartkę z klipsem zdaje egzamin, czy lepiej sobie jakiś stolik/krzesełko jeszcze przygotować wg Was?

Ja mam podkładkę z klipsem taką najzwyklejszą, którą trzymam "na kolanie". Rysuje w pozycji siedzącej. A co do latarki to mam dwie. Pierwsza czołówka i druga taka luźna na pasku. Z czołówki korzystam rzadziej a to dlatego, że za mocno troszkę skubana świeci i psuje adaptacje. Z reguły korzystam z tej drugiej latareczki, którą jako że ręce zajęte rysowaniem trzymam w pysku... :P

Nikon Action Ex 10x50 + filtry słoneczne własnej roboty
GSO Dobson 8" DeLuxe + kilka filtrów

https://gwiezdnezbiory.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, gruchalo napisał:

Ja mam podkładkę z klipsem taką najzwyklejszą, którą trzymam "na kolanie". Rysuje w pozycji siedzącej. A co do latarki to mam dwie. Pierwsza czołówka i druga taka luźna na pasku. Z czołówki korzystam rzadziej a to dlatego, że za mocno troszkę skubana świeci i psuje adaptacje. Z reguły korzystam z tej drugiej latareczki, którą jako że ręce zajęte rysowaniem trzymam w pysku... :P

Kurcze właśnie tak samo niestety musiałem ze swoją zwykłą latarką, ale na mrozie to trochę niezbyt udany pomysł, zwłaszcza, że ta którą mam jest metalowa i szybko dostosowuje swoją temperaturę do otoczenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)