Skocz do zawartości

Obiektyw nie ostrzy na nieskończoność


Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie proszę, co może być tego stanu przyczyną. Nie moglem sobie poradzić z ostroscią na gwiazdach. Poczekałem na kawałek księżyca i niestety obiektyw nadal nie łapie ostrości. Czy to może być defekt obiektywu, jak tak, to jak to sprawdzić by mieć pewność? Tyczy się obiektywu samyang 14mm f/3.1

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nieskończoności gwiazdki są rozmyte, jakby brakowało kilku milimetrów. Z kolei w drugą stronę robiłem próby po kilka milimetrów i każda z nich była gorsza od ustawienia na nieskończoności. Zaczekałem na księżyc i tu klapa, brak ostrości, czyli gwiazdki również nie ostrzyły.

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, wygląda że to wina obiektywu. Mam dwa samyangi i w nich ostrość na nieskończoność można ustawiać w ciemno, praktycznie korzystając tylko z podziałki. Być może ta 14 mm wylądowała komuś niechcący na podłodze, stąd te problemy. Bez diagnozy w serwisie chyba się nie obejdzie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opisany podobny problem: http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/test-samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-61895/index52.html#post1254405

Tu rozwiązanie jeśli źle skala jest ustawiona: http://dslr-astrophotography.com/calibrate-focus-ring-samyang-14mm-f2-8/

 

Miałem taki przypadek w szkiełku M42  (Jupiter 37A 135mm) - ustawiony na nieskończoność lekko mydlił. Test na gwiazdach pokazał, że brakuje jeszcze ok. 1mm obrotu pierścienia ostrości. Rozebrałem drania, odkręciłem z gwintu i przełożyłem o jeden zwój. Po skręceniu ostrzył pięknie. Do dzisiaj żałuję, że za grosze sprzedałem.

Oczywiście to w przypadku gdy problemem nie są maślane szkła tylko brak nieskończoności.

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr za odpowiedź. Rozwiązanie obiecujące, jednak byłbym się tam grzebać. Zastanawiam się nad sprzedażą  i zakupem nowego obiektywu po wcześniejszym przetestowaniu. Chyba, że znajdę kogoś w okolicy, kto podjąłby się takiej kalibracji.

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 20.02.2018 o 22:03, piotrkusiu napisał:

Tu masz opisany podobny problem: http://www.canon-board.info/testy-sprzetu-25/test-samyang-14mm-f-2-8-ed-as-if-umc-61895/index52.html#post1254405

Tu rozwiązanie jeśli źle skala jest ustawiona: http://dslr-astrophotography.com/calibrate-focus-ring-samyang-14mm-f2-8/

Miałem taki przypadek w szkiełku M42  (Jupiter 37A 135mm) - ustawiony na nieskończoność lekko mydlił. Test na gwiazdach pokazał, że brakuje jeszcze ok. 1mm obrotu pierścienia ostrości. Rozebrałem drania, odkręciłem z gwintu i przełożyłem o jeden zwój. Po skręceniu ostrzył pięknie. Do dzisiaj żałuję, że za grosze sprzedałem.

Oczywiście to w przypadku gdy problemem nie są maślane szkła tylko brak nieskończoności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Dopiero dzisiaj zabrałem się za tego Jupitera 135 mm.Do końca nie jestem pewien czy zrobiłem dokładnie tak jak opisałeś :). Wynik  jest taki ze obiektyw działa i na nieskończoności mam jeszcze trochę zapasu a tak wcześniej nie było.Tzn . Robi mi ostro na oddalone drzewa i jeszcze mogę cofnąć troszkę aż tracę ostrość i to chyba dobrze :). Jak tylko będzie chwilka czystego nieba zrobię próby i napisze .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2020 o 18:37, tomus55 napisał:

Witam

Dopiero dzisiaj zabrałem się za tego Jupitera 135 mm.Do końca nie jestem pewien czy zrobiłem dokładnie tak jak opisałeś :). Wynik  jest taki ze obiektyw działa i na nieskończoności mam jeszcze trochę zapasu a tak wcześniej nie było.Tzn . Robi mi ostro na oddalone drzewa i jeszcze mogę cofnąć troszkę aż tracę ostrość i to chyba dobrze :). Jak tylko będzie chwilka czystego nieba zrobię próby i napisze .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2121786067_ksiezycprba.thumb.jpg.8d8f2d37ba06429edaadcac6ff905934.jpgWyszedłem chwilke ponieważ chmury sie rozeszły i zrobiłem zdjecie ksieżyca na jasnym niebie .Sam nie wiem. Napewno jest lepiej jak było :)  .W aparacie ostrość wydawała sie ok ale na kompie juz tak dobrze nie było.Sprawdze jeszcze jak bedzie ciemno

Edytowane przez tomus55
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Testy Jupitera 135mm trwają :). Przy dość pogodnym niebie zanim wstał księżyc wycelowałem obiektyw w M57 Jest to pojedyncza klatka 45s i ISO 3200 Canon 600d .Oczywiście duży cropp.Lutnia nisko nad horyzontem .Myślę że ostrość na pewno jest lepsza jak przed przekręceniem o dwa gwinty :)

Pierscionek GIT.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)