Skocz do zawartości
jolo

TS-Optics 125 f/7.8 Lanthanum Apo

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno w ofercie Teleskop Service pojawił się dość interesujący refraktor https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10133_TS-Optics-PhotoLine-125mm-f-7-8-FPL53-Lanthanum-Apo---2-5--Focuser.html . Co prawda przedstawiony jest w serii Photoline, ale może też być niezłą konkurencją dla ED120. 

photoline-125mm-apo-telescope-1000.jpg

Teleskop ma aperturę 125mm i ogniskową 975mm co daje światłosiłę f/7.8, a więc nie jest to zbyt wysilony instrument. Obiektyw refraktora to dublet, w którym jedno szkło jest typu FPL53, a drgi element wykonany jest ze szkła lantanowego. W połączeniu z niewielką światłosiłą zapewnia to niezłą korekcję aberracji chromatycznej. Waga instrumentu jest niestety dość spora, bo tuba waży aż 7.5kg, i jest to znacząco więcej, niż w przypadku SW ED120. Częściowo za ten fakt odpowiada solidny wyciąg o średnicy 2.5 cala, ale niestety o powieszeniu go np na AZ4 chyba możemy zapomnieć :( Cena została ustalona na poziomie 1500EUR i jest bardzo zbliżona do popularnego SW ED120 oraz do budżetowego trypletu 115/800, więc dla potencjalnego poszukiwacza dużej i dobrej optyki do wizuala wybór może nie być oczywisty :) 

photoline-125mm-apo-rpa-zahntrieb-auszug-1000.jpg  photoline-125mm-apo-fpl53-1000.jpg apo125f7-color-aberation-1000.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

I co byście wybrali ? 

SW ED 120 f7.5 czy  TS 125 f7.8  ?

Czysty wizual. Który da lepsze obrazy planet i Księżyca ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

:)) nie ma lekko... A tryplet 115/800 wykluczasz z gry? Cenowo podobnie wypada. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No właśnie bardzo mi się spodobał ten nowy TS 125 f7.8. Jako prawie docelowa soczewka w wizualu. 

To już spora apertura.

Ale skoro nie ma lekko to znaczy, że obrazy będą podobne..? Pewnie wyszło by przy bezpośrednim porównaniu.  

Wiem , że jest jeszcze TS 130 f7 i droższy ( docelowy ? ) APM SD 140 apo  f7 we względnej cenie. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chyba tylko przy bezpośrednim porównaniu - różnice mogą być zbyt ulotne, żeby porównać wrażenia z obserwacji pomiędzy różnymi obserwatorami, albo nawet różnymi sesjami. Miałem przez około dwa lata tryplet TS 130/910, głównie do fotografii, ale też kilka razy przez niego obserwowaliśmy. W wizualu obraz elegancki, ale to już ogromna tuba. Z obejmami ponad 10kg z tego co pamiętam 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 12.03.2018 o 21:57, jolo napisał:

Chyba tylko przy bezpośrednim porównaniu - różnice mogą być zbyt ulotne, żeby porównać wrażenia z obserwacji pomiędzy różnymi obserwatorami, albo nawet różnymi sesjami.

Tego się trzymajmy. Dopiero co kupiłem ED120 i nie planowałem go zmieniać. ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta