Skocz do zawartości

Brak newsów o ważnych zjawiskach astronomicznych


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj było zakrycie Aldebarana przez Księżyc, a na forum ani śladu informacji, a powinno coś wisieć przynajmniej od paru dni, aby się można było odpowiednio przygotować. Mogłaby/mogłby być jakieś osoby odpowiedzialne za wstawianie newsów i mogłby by być w jakimś widocznym dla wszystkich miejscu.

O zakryciu dowiedziałem się przypadkiem, z fejsbukowej strony Karola Wójcickiego jakieś 30-40 minut przed. Tak bym pewnie nie wiedział do tej pory, że było.

Jeszcze bardziej astronomiczne pytanie - jakim cudem zakrycie Aldebarana było najwcześniej na zachodzie, a nie na wschodzie. Na logikę powinno być odwrotnie - przez to przegapiłem moment zakrycia - było z 18:02-18:03, a powinno być z 18:15-18:20, skoro 18:10 było w Warszawie (nie znałem efemeryd dla innych miast, nie sądziłem, że w ogóle znajdę). Potem dopiero wyszło w google, że masa ogólnych portali informacyjnych miało newsa o tym zjawisku wraz efemerydami dla większych miast.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Charon_X napisał:

Dzisiaj było zakrycie Aldebarana przez Księżyc, a na forum ani śladu informacji, a powinno coś wisieć przynajmniej od paru dni, aby się można było odpowiednio przygotować. Mogłaby/mogłby być jakieś osoby odpowiedzialne za wstawianie newsów i mogłby by być w jakimś widocznym dla wszystkich miejscu.

 

No - np. Opiekun Zjawiska atmosferyczne Crazy

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pszemek123 napisał:

w sumie mamy do tego na FA fajne narzędzie, kalendarz "nadchodzące wydarzenie". Tyle tylko, że nie wiem czy to działa, bo to co teraz jest tam wyświetlane to chyba jakiś błąd.

Próbowałem kilka razy ale sa chyba zepsute :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Charon_X napisał:

Dzisiaj było zakrycie Aldebarana przez Księżyc, a na forum ani śladu informacji, a powinno coś wisieć przynajmniej od paru dni, aby się można było odpowiednio przygotować. Mogłaby/mogłby być jakieś osoby odpowiedzialne za wstawianie newsów i mogłby by być w jakimś widocznym dla wszystkich miejscu.

O zakryciu dowiedziałem się przypadkiem, z fejsbukowej strony Karola Wójcickiego jakieś 30-40 minut przed. Tak bym pewnie nie wiedział do tej pory, że było.

Jeszcze bardziej astronomiczne pytanie - jakim cudem zakrycie Aldebarana było najwcześniej na zachodzie, a nie na wschodzie. Na logikę powinno być odwrotnie - przez to przegapiłem moment zakrycia - było z 18:02-18:03, a powinno być z 18:15-18:20, skoro 18:10 było w Warszawie (nie znałem efemeryd dla innych miast, nie sądziłem, że w ogóle znajdę). Potem dopiero wyszło w google, że masa ogólnych portali informacyjnych miało newsa o tym zjawisku wraz efemerydami dla większych miast.

Informacje są,tylko trzeba wiedzieć gdzie ich szukać.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomiczne wiadomości z internetu kojarzy się raczej z jakimiś ciekawostkami znalezionymi w sieci. Tak jak autor wątku powyżej napisał, ja również o dzisiejszym zakryciu dowiedziałem się dopiero chwilę przed i to z tego samego źródła. Poza tym przy takich informacjach nie chodzi o to, żeby wiedzieć gdzie ich szukać lub gdzie wykopywać, tylko o to żeby informacja sama do nas docierała "przy okazji" lub wręcz "atakowała" (przy obecnej technologii jest to możliwe na wielu kanałach -> fb, baner na forum, przylepiony wątek itp.).

Forum posiada swój własny fanpage, może warto tam wrzucać takie aktualne informacje? Niestety wśród wątków na forum taka wiadomość szybko zniknie. Większość z nas (jak nie wszyscy) korzysta co chwilę ze smartphona, a na nich częściej wchodzi się na aplikacje typu facebook niż bezpośrednio na forum. Także chcąc nie chcąc informacja szybciej rozejdzie się i dotrze do odbiorców na FB niż tutaj. Z tego co widzę, fanpage nie ma się zbyt dobrze, można powiedzieć, że jest prowadzony przez kogoś przy okazji - może warto go jakoś reaktywować jeśli znajdą się chętni.

Swoją drogą oprócz Karola Wójcickiego (https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/) w zakresie aktualnych ciekawostek na FB mogę polecić również:

https://www.facebook.com/UraniaPA/

https://www.facebook.com/astrolifepl/

https://www.facebook.com/AstrofotografiaPL/

https://www.facebook.com/crazynauka/

https://www.facebook.com/pulskosmosu/

https://www.facebook.com/naukatolubie/

https://www.facebook.com/zgptma/

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dexter77 napisał:

 Także chcąc nie chcąc informacja szybciej rozejdzie się i dotrze do odbiorców na FB niż tutaj. Z tego co widzę, fanpage nie ma się zbyt dobrze, można powiedzieć, że jest prowadzony przez kogoś przy okazji - może warto go jakoś reaktywować jeśli znajdą się chętni.

To do mnie nie dotrze, na FB jestem martwy :(
A co do prowadzenia FB to szukaj wiatru w polu - chętnego :(
Widzę, ze większość z nas podchodzi do spraw astronomii amatorskiej tak: podajcie mi na tacy, ja jestem tylko od czytania, no nie podaliście - a fe!  - smutne to mili Państwo, informacjami dzieli się garstka a wchodzi dziennie ponad setka :(

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, tylko to news sprzed paru godzin, ukryty w wątku ogólnikowym. Łatwe do przegapienia. Ja nie atakuje nikogo, po prostu chciałbym, aby FA była też źródłem informacji o wszystkich ważniejszych zjawiskach z odpowiednim wyprzedzeniem. Część ma widocznie w zwyczaju sprawdzać inne portale, gdzie są wszystkie bieżące newsy, bądź specjalizuje się rzadkich zjawiskach i zna daty już dużo wcześniej. Ale sporą część, którzy akurat sprawdzają FA nie sprawdzając innych portali może zwyczajnie ominąć informacja o danym zjawisku.

O osobę raczej nie powinno problemu. 

 

edit: usunąłem głupie pytanie.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jacek E. napisał:

Widzę, ze większość z nas podchodzi do spraw astronomii amatorskiej tak: podajcie mi na tacy, ja jestem tylko od czytania, no nie podaliście - a fe!  - smutne to :(

Obawiałem się właśnie takiej odpowiedzi, dlatego mocno zastanawiałem się na dodaniem komentarza.

Tu nie chodzi o lenistwo, czy też brak chęci poszukiwania. Chodzi raczej o rzeczywistość w jakiej żyjemy, czyli wszystko szybko, brak wolnego czasu itp. W tym pędzie czasami można przegapić pewne rzeczy, które odbywają się w danym momencie i nie sposób do nich później powrócić - tak jak dzisiejsze zakrycie. Wiele osób mogło o nim zapomnieć, nie mieć czasu na forum przez cały tydzień itd. Nie chodzi o podawanie na tacy wiedzy, rozwiązań, a jedynie ciekawostki, czy też przypomnienia. To naprawdę nic złego. I wiele kanałów/źródeł to robi, nie czyniąc w ten sposób z nikogo lenia, czy też idioty. Można się buntować przeciwko takim rozwiązaniom, ale jeśli nie my, po prostu zrobi to ktoś inny wypełniając lukę (co się oczywiście dzieje).

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, dexter77 napisał:

Obawiałem się właśnie takiego komentarza, dlatego mocno zastanawiałem się na jego dodaniem. Tu nie chodzi o lenistwo, czy też brak chęci poszukiwania. Chodzi raczej o rzeczywistość w jakiej żyjemy, czyli wszystko szybko, brak wolnego czasu itp. W tym pędzie czasami można przegapić pewne rzeczy, które odbywają się w danym momencie i nie sposób do nich później powrócić - tak jak dzisiejsze zakrycie. Wiele osób mogło o nim zapomnieć, nie mieć czasu na forum przez cały tydzień itd. Nie chodzi o podawanie na tacy wiedzy, rozwiązań, a jedynie ciekawostki, czy też przypomnienia. To naprawdę nic złego. I wiele kanałów/źródeł to robi, nie czyniąc w ten sposób z nikogo lenia, czy też idioty. Można się buntować przeciwko takim rozwiązaniom, ale jeśli nie my, po prostu zrobi to ktoś inny wypełniając lukę (co się oczywiście dzieje).

No comment - a ja spodziewałem się takiej odpowiedzi - bez obrazy.
Szanowny Kolego - napiszę raz jeszcze - ilu zarejestrowanych ludzi ,,postuje" na forum czy gdzie indziej konkretnie w tym naszym wspaniałym hobby.....
Poczytaj te jak napisałeś ,,ciekawostki" Pawła - masz wszystko na tacy z opisem.
Tylko wśród młodzieży teraz moda - jak coś ma więcej niż jedno zdanie i jest pisane pełnymi wyrazami to jest do dupy a nie informacja.
W astronomii będzie to długooo niemożliwe.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Charon_X napisał:

Widzimy, że Księżyc porusza ze wschodu na zachód (wschodzi na wschodzie, zachodzi na zachodzie). Więc obserwator B będący bardziej na wschodzie powinien szybciej zobaczyć zakrycie niż ten co jest na zachodzie (wg rysunku obserwator B juz nie widzi Aldebarana, podczas gdy obserwator A jeszcze widzi). Oczywiście rysunek uprościłem (odległosci Ksieżyca i gwiazdy są dużo większe), aby łatwiej było zobrazować o co mi chodzi.

No tak, ale zakrycia gwiazd przez Księżyc nie są związane z ruchem wirowym Ziemi tylko z ruchem orbitalnym Księżyca. A Księżyc przesuwa się wśród gwiazd z zachodu na wschód.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jacek E. napisał:

No comment - a ja spodziewałem się takiej odpowiedzi - bez obrazy.
Szanowny Kolego - napiszę raz jeszcze - ilu zarejestrowanych ludzi ,,postuje" na forum czy gdzie indziej konkretnie w tym naszym wspaniałym hobby.....
Poczytaj te jak napisałeś ,,ciekawostki" Pawła - masz wszystko na tacy z opisem.
Tylko wśród młodzieży teraz moda - jak coś ma więcej niż jedno zdanie i jest pisane pełnymi wyrazami to jest do dupy a nie informacja.
W astronomii będzie to długooo niemożliwe.

Jacku chodzi o to, że nie było żadnego newsa w osobnym temacie z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba się liczyć też z tym, że ludzie przeglądają dziennie różne strony i nie czytają wszystko od deski do deski, tylko tematy, które ich interesują. Tak samo nie wszyscy czytają newsy Pawła, bądź czytają je sporadycznie. A swój post napisał kilka godzin przed zjawiskiem. Jeżeli ktoś powiedzmy z astronomii przegląda tylko FA, o zjawisku mógł dowiedzieć się najwcześniej ze 3 godziny przed zakryciem i tylko wtedy jeżeli w tym czasie akurat przeczytał wątek Pawła. Jeżeli ktoś czytał forum powiedzmy dzisiaj o 12 i wszedł powiedzmy o 20, mógł sie dowiedzieć tylko tyle, że było zjawisko, które przegapił.

26 minut temu, polaris napisał:

No tak, ale zakrycia gwiazd przez Księżyc nie są związane z ruchem wirowym Ziemi tylko z ruchem orbitalnym Księżyca. A Księżyc przesuwa się wśród gwiazd z zachodu na wschód.

Właśnie przed chwilą sobie to w głowie poukładałem, bo wiedziałem, że gdzieś jakąś głupotę walnąłem. Zapomniałem, że z ruchem wirowym poza ksiezycem kręcą się też gwiazdy ;). Z moejgo schematu wygląda jakby gwiazdy w miejscu stały. Ale mnie się wydawało, że zawsze zjawiska u mnie miały opóźnienie wzgledem Warszawy, ale teraz już dokładnie nie pamiętam. Dowiedziałem się pół godziny przed i za dużo paniki było, a potem dużo nerwów. Widać źle ze mną :( .

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dexter77 napisał:

(...)  Nie chodzi o podawanie na tacy wiedzy, rozwiązań, a jedynie ciekawostki, czy też przypomnienia. To naprawdę nic złego. I wiele kanałów/źródeł to robi, nie czyniąc w ten sposób z nikogo lenia, czy też idioty. Można się buntować przeciwko takim rozwiązaniom, ale jeśli nie my, po prostu zrobi to ktoś inny wypełniając lukę (co się oczywiście dzieje).

Nie postrzegałbym forum dyskusyjnego jako źródła newsów. Paweł w swoim wątku AWI odwala kawał dobrej roboty i chwała mu za to, kto czyta ten wie, a jak ktoś nie ma czasu na czytanie, to raczej nie powinien mieć pretensji do kogoś, kto nie miał czasu na pisanie. Albo, o zgrozo, pretensji do kogoś, kto coś jednak napisał. 

Nikt się nie buntuje przeciwko innym kanałom, które oferują newsy i ciekawostki, ale taka działalność nie jest sensem bycia forum dyskusyjnego. Podobnie jak dyskusje nie są (delikatnie mówiąc) mocną stroną FB. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne są wiadomości o odkryciu jakiejś planety pozasłonecznej czy starcie jakiejś sondy - bo to zawsze jest czas przeczytać i nie jest szczególnie istotne w ktorym momencie się o tym dowiemy. Co innego newsy o zjawiskach - o których trzeba wiedzieć z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś wie o zjawisku, a nie widzi newsa na forum to powinien coś wstawić (chyba też raz coś wstawiałem - chyba zakrycie Neptuna). A tak to się dowiedziałem z pół godziny przed i wszystko w panice, nie sadziłem, ze da się znaleźć efemerydy miast spoza warszawy bez wielkiego kopania, a na to już czasu nie było. Zdążyłem tylko wystawić sprzęt na balkon, wyjść na chwilę z psem, wrócić, popodłączać wszystko i była prawie 18 - nie starczyło czasu na wycelowanie sct w Księżyc (nie mam w nim szukacza, a niebo jeszcze jasne dosyć było), włożenie kamerki do wyciągu, ustawieniu ostrości i włączenia nagrywania i w międzyczasie obserwacji zjawiska przez Syntę. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jolo napisał:

Nie postrzegałbym forum dyskusyjnego jako źródła newsów. Paweł w swoim wątku AWI odwala kawał dobrej roboty i chwała mu za to, kto czyta ten wie, a jak ktoś nie ma czasu na czytanie, to raczej nie powinien mieć pretensji do kogoś, kto nie miał czasu na pisanie. Albo, o zgrozo, pretensji do kogoś, kto coś jednak napisał. 

 

17 godzin temu, jolo napisał:

Same się nie napiszą. A zjawiska tego typu można sobie z telefonem w ręku przed snem wyznaczyć na kilka lat naprzód bez dostępu do internetu. Nie popadajmy w paranoję. Polecam apkę np Mobile Observatory. 

O - dokładnie tu jest sedno sprawy ujęte szeroko i wyczerpujaco. Tylko czy zostało do końca przeczytane?

Jeszcze raz podkreślę - jesteśmy tematycznym forum dyskusyjnym, od poznania, znalezienia, rozwiazania problemu, doradzenia w zakupie lornetki, teleskopu, okularka, podpowiedzeniu jak ja to robię bo innemu nie wychodzi, pochwaleniu się fotografią, opisaniu obserwacji, pokazaniu gdzie to jest, czym obejrzeć, jaki filtr będzie dobry, jak rozgryźć program astro, napisanie czy nagranie tutoriala, jaka ,,dobra" i tania książka się ukazała czy o danym zagadnieniu traktuje, jaki film/program jest godny polecenia itd. nie Hiper Expressem od newsów w skrótach.

A że takie się często zdarzają to cześć i chwała piszącym - i jeszcze raz napiszę - zdecydowana większość z nas Userek i Userów FA wchodzi i tylko czyta tę kopalnię wiedzy jaką jest FA :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Jacek E. napisał:

Tylko wśród młodzieży teraz moda - jak coś ma więcej niż jedno zdanie i jest pisane pełnymi wyrazami to jest do dupy a nie informacja.
W astronomii będzie to długooo niemożliwe.

Wątek dotyczy informowania o aktualnych zjawiskach/ciekawostkach, także w takim kontekście pisałem o możliwych rozwiązaniach. Nie jest to także żadna pretensja, czy też bunt.

Idąc tym tropem analogicznie można sądzić, że wszyscy ludzie po 50 roku życia wierzą we wszystko co przeczytają w internecie. Żadnej mody wśród młodzieży nie zauważyłem, pomimo że do niej nie należę, ale mam z nią kontakt. Także chyba takie sformuowania są niepotrzebne i nie wprowadzają nic oprócz złośliwości i generalizowania.

Tu nie chodzi o ilość tekstu, ale o sposób dotarcia informacji do odbiorcy i jej popularyzacja. Jeśli jest to sprzeczne z polityką działalności forum to nie ma tematu, jednak jeśli w jakimś celu profil na FB został założony to wydaje mi się, że można by było go wykorzystać wlaśnie w taki sposób, pomimo istnienia wątku ?Pawła?, który po prostu ginie w setkach innych na forum. Jeśli natomiast i na to nie ma chętnych, to dalsze rzucanie pomysłami również nie ma sensu, bo każdy z nas i tak poradzi sobie na swój własny sposób.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, dexter77 napisał:

 Żadnej mody wśród młodzieży nie zauważyłem, pomimo że do niej nie należę, ale mam z nią kontakt. Także chyba takie sformuowania są niepotrzebne i nie wprowadzają nic oprócz złośliwości i generalizowania.

Tu nie chodzi o ilość tekstu, ale o sposób dotarcia informacji do odbiorcy i jej popularyzacja. Jeśli jest to sprzeczne z polityką działalności forum to nie ma tematu, jednak jeśli w jakimś celu profil na FB został założony to wydaje mi się, że można by było go wykorzystać wlaśnie w taki sposób, pomimo istnienia wątku ?Pawła?, który po prostu ginie w setkach innych na forum. Jeśli natomiast i na to nie ma chętnych, to dalsze rzucanie pomysłami również nie ma sensu, bo każdy z nas i tak poradzi sobie na swój własny sposób.

1. A ja zauważyłem, mam do czynienia w ciągu roku z ilością 3 x po około 260 osób - młodzież w wieku 18 - 25 lat (wszyscy średnie wykształcenie lub licencjat). I to żadna złośliwość - oni sami to potwierdzają, najdalej miało to miejsce w czwartek.

2. Kolejny raz napiszę: Forum ściśle tematyczne nie ma docierać z informacjami typu news - to nie dziennik telewizyjny czy jakieś inne wiadomości. Napisałem wyżej czym jest nasze forum i czym są podobne inne. To co piszesz nie jest sprzeczne z polityką forum, ale newsy stricte to pisząc kolokwialnie ,,produkt uboczny"

3. Co do pomysłu z FB - chodziło o przyciągniecie młodzieży do tej przyznasz specyficznej ale jak bardzo ciekawej dziedziny nauki jaka jest astronomia. Podlinkowałem watek - chcieliśmy aby prowadziła to młodzież - swoim sposobem/modą i co..... na początku było dwóch i chyba po 3 miesiącach nie było żadnego newsa a po kolejnym miesiącu zrezygnowali ze względu na niby nawał nauki/braku czasu  :(

4. Pawła wiadomości giną? Kolego przecież on wstawia po 4-5 postów dziennie - dziennie powtarzam - jak można ich nie dostrzec i choć z ciekawości na nich nie kliknąć???

I na koniec - spróbuj rozruszać dzięki naszej forumowej młodzieży FB - Admin da plenipotencje. Jak myślisz po cholerkę zakładałem ten temat? Też mi zależy na tym aby jak najwięcej młodych ludzi poznawało Wszechświat z wykorzystaniem ich sposobów zdobywania wiedzy a następnie tu zostawało.
Masz jakiś pomysł/pomysły - wal śmiało i realizuj.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nawet nie nastrajałem do obserwacji zakrycia nie liczyłem na pogodę, bo non stop padał śnieg od rana, a potem na przemian Słońce śnieg aż do samego zakrycia, ale się udało zobaczyć odkrycie gwiazdy Aldebaran, co więcej, każda osoba interesująca się Astronomią powinna mieć plan lekcji taki planem lekcji są Efemerydy Astronomiczne na rok 2018, w dziale Zaćmienia. Zakrycia i inne niezwykłe zjawiska było wspomniane o zakryciu gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, były podane większe miasta takie jak Szczecin, Gdańsk Suwałki, Poznań, Warszawa, Rzeszów, każdego roku zamawiam, bo nie zawsze człowiek ma czas zaglądać po programach astronomicznych a tej broszurce jest napisane opisane, co ma być, a kosztuje jedynie 5zł 60groszy.:)

EFEMERYDY ASTRONOMICZNE - ROK 2018.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem przecież, że nie chodzi tyle o zwykłe newsy tylko o zapowiedz zjawiska (w jakiejkolwiek widocznej formie), aby nikt nie pominął w razie czego. A tu nerwowa reakcja: forum nie jest od tego, takie rzeczy sprawdzaj sobie gdzie indziej.

  • Like 3

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki pisałem "Co na niebie" dla "Astronomii" to byłem na bieżąco, a teraz faktycznie jestem mocno do tyłu. O zakryciu dowiedziałem się niecałą godzinę przed zjawiskiem i cudem zdążyłem się zorganizować. Wchodząc na forum również byłem zaskoczony, że nie było żadnego wątku o tym zakryciu, a mój post był pierwszy. A że nie mam smarkfona, nie jestem online 24/7.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie.

Fajnie, że temat astro-wydarzeń został poruszony. Czy można coś w tym temacie zrobić? Myślę, że sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy wklepać dane. Przecież mamy okienko na głównej stronie FA. A to, że jest tam pięć wydarzeń do listopada to już inna sprawa. 

2018-02-25_23h43_02.jpg.40744ffe4b97ec194db9c0be3fd63df6.jpg

 

Zapytałem czy wujek Google wie coś na temat wydarzeń astronomicznych w 2018 roku. Oj wie dużo. Na pewno pomoże nam ustalić co kiedy będzie się działo. A reszta to tylko kopiuj/wklej.

 

2018-02-25_23h55_07.jpg.0b65e170a1d34a925af290a53c7504e3.jpg

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Charon_X napisał:

Pisałem przecież, że nie chodzi tyle o zwykłe newsy tylko o zapowiedz zjawiska (w jakiejkolwiek widocznej formie), aby nikt nie pominął w razie czego. A tu nerwowa reakcja: forum nie jest od tego, takie rzeczy sprawdzaj sobie gdzie indziej.

 

7 minut temu, szdom1 napisał:

Słuchajcie.

Fajnie, że temat astro-wydarzeń został poruszony. Czy można coś w tym temacie zrobić? Myślę, że sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy wklepać dane. Przecież mamy okienko na głównej stronie FA. A to, że jest tam pięć wydarzeń do listopada to już inna sprawa. 

Kochani, to my tworzymy forum. A nie jacyś wy, ani nie jacyś oni. Są dwie opcje - wchodzimy na forum, czegoś nam brakuje i wychodzimy (tak forum nie działa). A druga - wchodzimy na forum, czegoś nam brakuje i to dodajemy (tak działa forum). Forum będzie od tego, od czego je uczynią użytkownicy. Jeśli brakuje ważnych wydarzeń - to klawisze w dłoń i ktoś musi zacząć pierwszy. Wydarzenia do kalendarza z tego co pamiętam każdy może dodać, tylko muszą potem być klepnięte przez moderatora. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - klawisze w łapki i gdy coś wiem to informuję - oczywiście w działach, które chyba całą tematykę astro wyczerpują :)
Jak by nie liczył ,,troszkę" nas jest na FA :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

 

... Jeśli brakuje ważnych wydarzeń - to klawisze w dłoń i ktoś musi zacząć pierwszy. Wydarzenia do kalendarza z tego co pamiętam każdy może dodać, tylko muszą potem być klepnięte przez moderatora. 

No myślę, że ta informacja powinna wystarczyć. Właśnie o to mi chodziło. 

Wczoraj właśnie zaglądałem do naszego kalendarza i nie bardzo mogłem ogarnąć jak tam coś dodać. :( Może ktoś podpowie?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, jolo napisał:

U góry, tam gdzie masz Twój nick jest przycisk "+Dodaj", i jak go rozwiniesz, to powinna też być widoczna opcja dodawania do kalendarza. 

nie ma !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)