Skocz do zawartości

Taurus czy Columbus


arnold

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przebrnąłem przez wyszukiwarkę i mam pytanie.

Interesuje mnie zakup kratownicowego dobsona. Wcześniej miałem Sky-Watcher 150/750 na eg 3-2. Doświadczenie z tym sprzętem pokazało mi że chcę pozostać przy wizualu, a że mieszkam w Gliwicach muszę jeździć w poszukiwaniu ciemniejszego nieba. Irytowało mnie odrobinę roztawianie eg 3-2. No i nie potrzebuję paralaktyka.

Teraz do sedna. Chcę kupić 13" polaka. Kasa jest na nowkę, ale poszukuję. I rozpatruję za i przeciw Taurusa i Columbusa. Czy Columbusy są dalej produkowane? Czy warto brać łukowe mocowanie LW? I temu podobne. 150/750 ze swoimi zaletami i wadami odpowiadało mi, więc nie chcę ponawiać dyskusji o światłosilnych newtonach. Chcę zestawić tych dwóch producentów w oparciu o wasze doświadczenia.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miron napisał:

Ze swojej strony mogę zdecydowanie polecić taurusa. Mam 13" i sprzęt jest zjawiskowy.

Co do pająka to musisz sam zdecydować czy wolisz spajki (trójramienny) czy delikatne otoczki wokół gwiazd (łukowy).

Witam , z jaką optyką masz tego Taurusa ?

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, arnold napisał:

Raczej zdecyduję się na trójramiennego pająka bo spajki mają swój urok i taka jest cecha tej konstrukcji. Ogólnie Taurus w brązowym wykończeniu prezentuje niezwykle ;-)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

arnoldzie , jak już złapiesz pierwsze światło Taurusem , napisz jak sprawuje się z trójramiennym pająkiem .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie pająk łukowy jest nieporozumieniem. Nie ma spajków ale wokół gwiazd powstaje rozmyte halo, coś jak delikatnie zaparowana optyka. Szczególnie irytujące gdy szukasz mgiełki tuż przy gwieździe...  Nie wiem czemu jest to tak promowane.

Jak będziesz brał tego Taurusa czy Columbusa to pomyśl chociaż o LW z polskim hiluksem. Sprawność całego układu wzrośnie a koszt niewielki.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że ta poświata jest widoczna tylko wokół naprawdę jasnych gwiazd. A ile obiektów DS leży w ich sąsiedztwie? No garstka. Zdecydowanie większe znaczenie rodzaj mocowania LW odgrywa przy zaawansowanych obserwacjach planetarnych, ale to nie moja bajka. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3/6/2018 o 19:22, Albert P napisał:

Nie ma nikt doświadczenia z Columbusem 330? Taurus być może jest lepszy, ale też wyraźnie droższy.

Witaj,

ja miałem Taurusa 15' a teraz mam Columbusa 13'. Różnica w cenie jest wprost proporcjonalna do różnicy jakości.

Columbus jest mniej stabilny, konstrukcja jest mniej przemyślana - ja w moim dokonałem własnych poprawek ale wciąż jest mniej stabilny niż był Taurus.

Nie mówię że Columbus jest zły, jestem z niego zadowolony ale powtórzę: moim zdaniem różnica w cenie jest wprost proporcjonalna do różnicy jakości.

/Adam

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Posiadam Taurusa 12". Zabieram się do napisania obszerniejszej recenzji ale to może po zmianie optyki (z standard Pyrex na Research Oriona i lusterko wtórne od Antaresa 1/18L).

 Bardzo ergonomiczny, lekki sprzęt a przy tym naprawdę solidnie zrobiony. Dołożyłem jedynie hamulce by nie było efektu podnoszenia teleskopu przy zmianie okularów i zrobiłem sobie platformę ze sklejki żeby łapać poziom na nierównym gruncie. 

Jestem bardzo zadowolony bo to jakby nie patrzeć kawał lustra a pozwala na wyjazdy dokądkolwiek się chce, nie ma efektu zniechęcenia gabarytami teleskopu jeśli można się tak wyrazić. Czuć też solidność i trwałość konstrukcji.

Na foto hamulce i platforma-dwie sprawy przystosowujące ten teleskop na każde warunki i eliminujące już naprawdę wszystkie drobne problemy przy obserwacjach wynikające z np wyważenia 

IMG_20180217_092607.jpg

IMG_20180203_001800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)