Skocz do zawartości

Pęknięte lustro główne


pietroo

Rekomendowane odpowiedzi

Wystawiłem dziś dobsona na kilka ładnych godzin pod niebo przy -12 stopniach C. Po zabraniu sprzętu do domu usłyszałem delikatny trzask szkła. Pokusiłem się zaglądnąć do środka tuby  i okazało się, że w centralnej części lustra jest odprysk. Czy coś zrobiłem źle, czy to wina felernego lustra, które  reklamować? Odprysk idealnie okrągły wielkości jednogroszowki.

 

 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może to krążek do kolimacji "explodował", bo powstały naprężenia w lustrze z powodu zbyt gwałtownej zmiany temperatury. Z -12*C do powiedzmy pokojowej. Nie wiem, czy taką opcję obejmuje gwarancja. Mimo to, współczuję uszkodzenia sprzętu. Speechless Ja swój wymrożony tubus, zostawiam w aucie, by temperatura nie wzrastała tak gwałtownie.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka ewentualność, że nie pękło, a się coś rozregulowało. Pytam, ponieważ znacznik, bądź  odprysk widzę w okularze. Nad ranem Chciałem spojrzeć na Jowisza, który miał "dziurę w sobie" i za nic nie moglem wyostrzyć. Jak  będę przy teleskopie zrobię fotkę.

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lustro całe, przepraszam za alarm, ale nad ranem po tym trzasku i do tego nagannej optyce bylem święcie przekonany, że strzeliło. Lustro zaraz idzie do umycia, bo jest tak brudne. Nie spodziewałem się, że po tak krótkim czasie tyle syfu przyciągnie. Dziś zobaczę jak z ostroscią.

 

 

Odszczekuję alarm i przepraszam.

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pietroo napisał:

 Lustro zaraz idzie do umycia, bo jest tak brudne. Nie spodziewałem się, że po tak krótkim czasie tyle syfu przyciągnie.

Kurczak! Poczekaj! Ludziska lustra raz na 2 lata albo i dłużnej nie myją. Poczekaj na nockę, zapewne było zaszronione, zawilgocone, niech porządnie wyschnie. Wtedy wychłodzić i zobaczyć.

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak - kurczaku , poczekaj !  Ja myłem  lustro w Newtonie 10 cali na Dobsonie dopiero po 6 latach . Wszystko zależy od tego, jak się dba  o reflektor. 

To żadna filozofia, ale zdrowy rozum :  jak najdalej od zapylenia, przy suszeniu tuby przykryć wylot gęstą, ale przepuszczalną tkaniną. Dobrą sprawą jest nasunąć od spodu na tubę jakiś nawlek, by zapobiec ciągowi kominowemu.

No i pod karą grzywny zabronić kurczakom świecenie latarką na lustro :  zbyteczny stress, grożący zawałem serca  ;)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)