Skocz do zawartości

Dziennik obserwacyjny


daniel.s

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas porządkowania notatek z ostatnich obserwacji, przyszedł mi do głowy pomysł rozpoczęcia dyskusji na temat zapisywania efektów naszych obserwacji. Przyznam, że przygotowanie listy obiektów do obserwacji, a tym bardziej spisywanie ich efektów na papierze sprawia mi ogromną przyjemność. I trwa to zwykle dłużej niż czas spędzony przy teleskopie. Z perspektywy czasu nieocenione są informacje o widoczności wybranego obiektu w danej miejscówce czy innym sprzęcie. Ważne dla mnie w podejmowaniu decyzji sprzętowych są też notowane sporadycznie spostrzeżenia co i jak widać w teleskopie, okularze etc. Zaglądanie do dawnych notatek pozwala też doskonalić sposób raportowania, a czasem jest sentymentalną lekturą na pochmurny wieczór. ;)

Czy zapisujecie efekty swoich obserwacji? Gromadzicie je na papierze, czy jednak w formie elektronicznej? Co notujecie? Uważam FA za ostoję polskiego wizuala, dlatego szczególnie liczę na Wasze spostrzeżenia, a może nawet przykładową stronę z Waszego dziennika obserwacyjnego lub jego szablonu?

Moja technika jest chyba najprostszą z możliwych ? notuję w brulionie A5, po zakończeniu obserwacji poprzez uporządkowanie i spisanie notatek sporządzanych na gorąco. Zakres moich zapisków obejmuje podanie: daty, godziny, lokalizacji, sprzętu, numeru porządkowego sesji i bardzo luźnych uwag o szczególnych warunkach obserwacyjnych. Dalej znajduje się krótka informacja o planie obserwacji (np. ?obserwacja zakrycia Aldebarana?, ?ocena jasności gwiazd zmiennych?, ?obserwacja brakujących galaktyk w Pannie z listy H400?). A dalej już tylko luźny opis każdego zaobserwowanego obiektu.

W obecnym dzienniczku zmieści mi się jeszcze najwyżej kilka sesji i zastanawiam się, w jakiej formie poprowadzić go dalej. W Internecie można znaleźć różne przykłady formularzy, ale te, choć na pierwsze rzut oka wyglądają fajnie i estetycznie, wydają mi się bardzo niepraktyczne. Każda sesja jest inna ? czasem tylko przez kwadrans rzucam okiem na Jowisza z balkonu, a innym razem zaliczam kilkadziesiąt obiektów głębokiego nieba w ciągu całej letniej nocki. Dlatego zwykle większość miejsca w formularzu postałaby pusta.

Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami :)

  • Like 4

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, daniel.s napisał:

Zakres moich zapisków obejmuje podanie: daty, godziny, lokalizacji, sprzętu, numeru porządkowego sesji i bardzo luźnych uwag o szczególnych warunkach obserwacyjnych. Dalej znajduje się krótka informacja o planie obserwacji (np. ?obserwacja zakrycia Aldebarana?, ?ocena jasności gwiazd zmiennych?, ?obserwacja brakujących galaktyk w Pannie z listy H400?). A dalej już tylko luźny opis każdego zaobserwowanego obiektu.

U mnie wygląda to podobnie. Dziennik prowadzę od niedawna - w formie elektronicznej - i przyznam, że takie uporządkowanie obserwacji bardzo pomaga. Polecam wszystkim początkującym. Mam też exela z katalogiem Messiera. Zaznaczam tam obiekty które widziałem plus miejsce obserwacji, subiektywną oceną atrakcyjności obiektu w skali 1-5 i dodatkowo uwagi.

 

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam zeszytu 60 kartkowego A5. Notuję datę, seeing, sprzęt i opis oglądanych obiektów. Ma on formę skali przedstawiającej jasność i inne tego typu dane. Do tego dołączony jest krótki opis. Czasami wklejam zdjęcia i szkice wykonane podczas sesji obserwacyjnych.

Z ciekawostek, David H. Levy w książce "Niebo poradnik użytkownika" o zapisywaniu obserwacji: "Obserwacje astronomiczne składają się z dwóch nierozdzielnie związanych za sobą faz: obserwacji właściwej oraz zapisu jej wyników. Obserwacje, których rezultat pozostaje jedynie w pamięci obserwatora, są niewiele warte. Od samego początku kariery astronoma-obserwatora należy wyrobić w sobie nawyk zapisywania tego, co się widzi. Sam sposób zapisu nie jest najważniejszy - niektórzy używają fiszek, inni notatników, jeszcze inni komputera. Obserwacje notuje się dla siebie, dla innych, i dla potomności. Dla siebie - by móc w każdej chwili przypomnieć sobie, co się obserwowało. Dla innych - by dzielić się swymi wynikami w raportach obserwacyjnych przygotowywanych dla stowarzyszeń amatorskich czy nawet dla zawodowych astronomów. Przyszłe pokolenia mogą także być odbiorcą naszych zapisków, choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy."

  • Like 2

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczorajsza, krótka sesja obserwacyjna:)

17.03.2018, Sobota, Sosnowica 21:00 - 21:40

Synta 12", okular ES 14mm i filtr UHC

Warunki: Minus 8 stopni i przeraźliwie zimny wiatr. Niebo było zaświetlone latarniami ulicznymi. Przejrzystość była dobra, taj samo jak seeing.

Obiekty:

M36 -W okularze ES 14mm Wszystkie gwiazdy tworzące jej strukturę są widoczne. Jest jasna i wyraźna.

M38 -Ciemniejsza od M36 ale nadal łatwa do zauważenia. Ma lekko owalny kształt i nieregularną jasność powierzchni.

NGC1907 -Ma ziarnistą budowę, zerkaniem jest rozbita na pojedyncze gwiazdy. Przypomina gromadę kulistą. 

M108 -Niezbyt jasna, zlewa się z otoczeniem. Zerkaniem wydaje się jaśniejsza. Dostrzec można wydłużony kształt i gwiazdę świecącą na tle galaktyki.

M97 -Z filtrem UHC jest dość jasna i dobrze odcina się od otoczenia. Nie udało mi się zobaczyć szczegółów powierzchni. 

M1 -Jest jasna i łatwa do zauważenia. Ma owalny kształt. Nie używałem filtra UHC.

M35 -Zajmuje dużą część pola widzenia, w centralnej części gromady znajduje się obszar w kształcie trójkąta, zawierający małą ilość gwiazd. Obrzeża są pełne jasnych gwiazd. Ładny widok. 

NGC2392 -Pierwszy raz udało mi się odszukać tą mgławicę. Z filtrem UHC ma postać okrągłej mgiełki, jest jasna i dobrze odcina się od otoczenia. Nie zauważyłem gwiazdy centralnej. Bez filtra kontrast nieco spada, ale za to gwiazda centralna staje się widoczna. Bardziej odpowiada mi obraz bez filtra.

 

 

  • Like 2

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)