Skocz do zawartości

Jasny meteor, czy raca?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie wiem, czy to dory dział, ale najwyżej moderatorzy przeniosą.

Zobaczyłem dziś ok godz 18:06 - 18:08 końcówkę przelotu niezbyt szybkiego czegoś. Meteoru lub racy (takiej rakietki niewybuchającej, jakich na Sylwestra pełno się widzi, choć przy racy pewnie słyszałbym odgłos wystrzału, kiedy wzijałaby się w niebo). W sumie ok sekundę, może to kogoś zainteresuje. Końcówkę, więc nie wiem co to było i czy było jaśniejsze wcześniej.

Wprowadziłem samochód do garażu, kiedy wracałem już do domu odwróciłem się na południe by popatrzeć na niebo :) wtedy zobaczyłem końcówkę praktycznie pionowego przelotu - tuż nad dachem garażu światełko zgasło, ale nie tak od razu - jeśi to był meteor może gdzieś spadł.

Jasność, nazwijmy to meteoru, była dość duża szacuję, że przynajmniej dwa razy większa niż Syriusza, odniosłem też wrażenie, że widziałem coś więcej niż punktowy obraz, jaki dają gwiazdy i chyba widoczna była za nim minimalna smuga, ale jeśli to ine jakiś efekt optyczny w oku, to była bardzo króciutka.

Dokładnej lokalizacji na niebie nie podam - lampy przydrożne za bardzo w tym miejscu świecą i widać tylko najjaśniejsze gwiazdy. Kiedy go zobaczyłem był gdzieś na wysokości Rigel ( odmnienia się nazwy gwiazd? ) i przeleciał jakieś 15 stopni pionwo w dół. Odległość na zachód (od Rigel) szacuję na jakieś 35 stopni (niecałe dwie rozczapierzone dłonie, na wyciągniętej ręce).

Jeśli ktoś też coś wtedy widział, ew chce poszukać meteorytu mogę dołączyć mapkę z zaznaczonym mniej więcej kierunkiem obserwacji z mojej lokacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteory są zazwyczaj bardzo szybkie, znacznie szybsze od jakiejkolwiej racy widzianej z dużej odległości.

Miejsca upadku metreorytu nie określisz po ujrzanym przelocie (meteorze). Odległościo są bez porównania większe niż się wydaje a do upadków dochodzi nadzwyczaj rzadko. Prawie wszystko spala się w atmosferze.

Co do odmiany nazw gwiazd - przez przypadki odmieniamy niektóre nazwy, takie, które zostały spolszczone. Przykładem może być właśnie Syriusz, Aldebaran (dopełniacz: Aldebarana) czy Betelgeza (Betelgezy). Do innych nazw można dodać słowo "gwiazda" i je odmieniać - wtedy mógłbyś napisać "na wysokości gwiazdy Rigel). Inna możliwość to użycie oznakowania gwiazd wg Bayera, czyli alfa, beta itd + nazwa gwiazdozbioru, moze być skrócona. Mógłbyś więc napisać także "na wysokości beta Orionis" (lub ? Ori) .

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

7 godzin temu, Janko napisał:

Miejsca upadku metreorytu nie określisz po ujrzanym przelocie (meteorze). Odległościo są bez porównania większe niż się wydaje a do upadków dochodzi nadzwyczaj rzadko. Prawie wszystko spala się w atmosferze.

Jedną obserwacją nie. Dlatego zapytałem czy może ktoś inny przypadkiem czegoś nie widział. O ile się nie mylę już z dwóch obserwacj z różnych miejsc (więc i kąty mogłyby być różne) można by ustalić mniej więcej punkt przecięcia się kierunków obserwacji. Nakładając na to jeszcze kierunek lotu można jeszcze bardziej spracyzować gdzie nastąpił ew spadek.

Chyba mniej więcej w ten sposób szuka się "świezych" metorytów pytając różnych ew świadków. Widziałem dawno temu nawet krótki reportaż o tym, ale nie pamiętam czy wypowiadali się w nim jacyś naukowcy, czy tylko poszukiwacze amatorzy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)