Skocz do zawartości

Moduł ScanFi do SynScan Sky Watcher


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Czy ktoś z Was używa takiego modułu WiFi, do sterowania montażem ? Chodzi mi o to, jak zamontowany jest wtyk RJ-11 (zapinka na wtyku) względem modułu. I jak ułożone są przewody kolorami w nim. Problem w tym, że mój moduł nie jest wykrywany przez WiFi. Mam przeczucie, że wtyk jest odwrotnie zamontowany na przewodzie. Gdyby ktoś takowy miał, to proszę o opis. Dziękuję za info.

s-l500.jpg

20180228_143559.jpg

20180228_143552.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody wyprowadzone z modułu, mają przypisane piny do wejścia w gnieździe pilota SynScan. Jeśli wtyk omyłkowo zamontowano odwrotnie, to zmieniło się ich podłączenie i nie działa prawidłowo. A taki właśnie kupiłem od Midimariusza, który obiecał, że napisze do producenta by to wyjaśnić. Uzbrajam się więc w cierpliwość. Speechless

SynScan_Ports.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z braku lepszego zajęcia ;) nie dało mi to spokoju i otworzyłem (siłowo) obudowę modułu.Speechless W rzeczywiści, tylko sam przewód był obrócony o 180*. Po otwarciu i zapoznaniu się z rozkładem połączeń wszystko było prawidłowo. Przyczyna nie działania modułu, leży chyba po innej stronie...Po przeszukaniu w necie, i poczytaniu na temat działania modułów WiFi, sprawdziłem ustawienie napięcia wychodzącego z przetwornicy, która zasila moduł WiFi i konwerter RS232 TTL. Okazało się, że przy napięciu wychodzącym z gniazda pilota (11,3 V na wejściu przetwornicy), na wyjściu wynosiło ono 5,87 Volta !!! :O Powinno być maksymalnie 3.3 volta dla modułu WiFi. Wyższe od tego, powoduje jego uszkodzenie. Dla RS232 TTL, to zakres od 3,3V do max 5Volt. Rezystor nastawny w przetwornicy, jest bardzo kiepskiej jakości, i delikatne jego pokręcenie, powoduje gwałtowne podniesienie  lub obniżenie napięcia na wyjściu. Trudno ustawić je precyzyjnie. Nie wiem, czy po zmontowaniu całego modułu u producenta, każda sztuka jest testowana.  Prawdopodobnie, źle ustawione napięcie z przetwornicy spowodowało uszkodzenie, gdy wpiąłem moduł w gniazdo pilota SynScan. Dlatego nie był widoczny jako punkt dostępowy WiFi. :( Odwrotnie zamontowany wtyk względem obudowy,(prócz estetyki) nie miał wpływu na jego prawidłowe działanie. Producent ma mi przysłać nowy, mam nadzieję, że będzie sprawny. Otworzę go jednak i zabezpieczę klejem ten "Peerek", by się już nie przesunął w niewłaściwą stronę. A tak na przyszłość, to stosujcie przetwornicę z dobrej jakości rezystorem, który odpowiada za ustawienie żądanego napięcie na wyjściu. Unikniecie przykrych niespodzianek.

 

ScanFi.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie.

Po reklamacji jaką złożył w moim imieniu, kolega midimariusz u producenta tego modułu, po około 2 tygodniach, z Ukrainy dotarł do mnie, nowy.  Po wpięciu go w gniazdo RS232 pilota SynScan, i włączeniu zasilania, bez problemu został wykryty zarówno w telefonie, jak i laptopie. :) Pełen nadziei i optymizmu, odpaliłem program SkyPortal (napisany na bazie SkySafari) i ustawiłem wszystko jak zalecono w instrukcji, i wcisnąłem Connect...Ups...Program nie chce nawiązać połączenia z modułem... >:O Odpaliłem drugi SynScan SkyWatchera, i ustawiłem parametry w/g zaleceń. Connect...I znów zong...Brak połączenia z modułem. 3:) Po kontakcie z producentem modułu (podziękowanie dla midimariusz'a), okazało się, że te programy obsługują jedynie dedykowane do nich moduły. :( No tak, pomyślałem, kasa wrzucona w błoto...:O Znów kontakt z midimariusz...Speechless Po zainstalowaniu i odpaleniu SkySafari, wpisaniu IP i nr portu, wcisnąłem connect...Program połączył się z modułem i zacząłem zabawę ze sterowaniem moim Virtuoso :) No tak, powiecie...Po BT jest o wiele taniej i bez takich problemów...No i jeszcze otwarta sieć... I tu niespodzianka...Można spokojnie, podobnie jak w routerze, ustawić sobie szyfrowanie sieci WiFi i hasło. Sam moduł urządzenia, można sobie dowolnie programować odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem. Moduł działa także w Windows, z poziomu PC-ta, ale to już temat o którym napiszę jak to przetestuję. Podsumowując, ten i pozostałe modele modułów WiFi, są nowością na polskim rynku astronomicznym. Cytując słowa midimariusz'a : 

"Te moduły to zupełnie nowy szlak i my go przecieramy.

W Europie może kilkanaście osób ma te moduły.

Żaden sklep w Polsce ich nie sprzedaje (jeszcze).

Może za jakiś czas wejdą normalnie do obiegu i staną się popularne."

Ja mam też taką nadzieję, bo zawsze jest to większy wybór i każdy może go dostosować do swoich potrzeb.

ScanFi_Setup.jpg

WiFi_SoftAP.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)