Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop - minimum


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników forum!

Jako że jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość.

Czytalem tematy o pierwszych teleskopach ale nadal nie mogę się w tym odnaleźć, więc chciałem zapytac co sądzicie o teleskopie o podanej nizej specyfikacji i czy ma jakiś start do synty6. Oraz ogólnie czy warto sie nim zainteresowac. Specyfikacja:

Średnica lustra głównego : fi132mm

Ogniskowa Teleskopu :623mm

Światłosiła teeskopu: 1/4.72

Użyteczne powiększenie 22 - 250x

Zdolność rozdzielcza 1.1"

Średnica obiektywu szukacza 30mm

Powiększenia szukacza : 5 i 14x

Długość tuby optycznej 720mm

Szerokość tuby optycznej 160mm

Wszystko na montażu Dobsona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego teleskopu nie wypowiadam się. Widzę, że papier jest pożółknięty... Teleskop to nie wino... 

Może poczytaj trochę więcej Geek,  tu każdy z nas pisał na ten temat wiele razy... 

Tu masz np. Pierwszy teleskop

I witaj na forum ;)

I nie bój się pytać. Pamiętaj 'nie ma głupich pytań'. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na wsi, lampy uliczne gasną o godzinie 23.00. Teleskop chciałbym używać do obserwacji na początek na pewno planet a potem, no cóż w zależności na co pozwoli mi sprzęt. Budżet +/- 800zł, lecz wiadomo że czasem chce się zaoszczędzić. Co do teleskopu o którym piszę to  jest z 2000 roku. Link : https://www.olx.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-newton-na-montazu-dobson-CID767-IDsixHj.html 

Czytałem tematy na tym i na kilku innych forach, pdf'a z tematu "Pierwszy teleskop" też przejrzałem. Po prostu chciałbym wiedzieć czy ten teleskop może zaoferować dobry stosunek ceny do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj nic z olx.pl. 

Jak myślisz, dlaczego ktoś chce sprzedać teleskop tam? A nie na którejś z giełd astronomicznych? Tu, na astropolis.pl czy na astromaniak.pl?

Mieszkasz na wsi, kup największy teleskop na jaki Cię stać. To taka ogólna zasada pod ciemne niebo. 

Spróbuj dozbierać do synty 8 cali na montażu dobsona z giełdy. Myślę o Sky Watcher 200/1200. 

Albo kup lornetkę 10x50 czy 15x70 i koniecznie do tego statyw fotograficzny taki bardziej stabilny. 

Serio. Lornetka NA STATYWIE da Ci obraz nieba 'na szeroko'. Poznasz niebo. Będzie doskonałym uzupełnieniem teleskopu jak w końcu go kupisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kjacek napisał:

Nie kupuj nic z olx.pl. Jak myślisz, dlaczego ktoś chce sprzedać teleskop tam? A nie na którejś z giełd astronomicznych? Tu, na astropolis.pl czy na astromaniak.pl?

Może dlatego, że nie każdy używa for ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Nie kupuj nic z olx.pl. 

Jak myślisz, dlaczego ktoś chce sprzedać teleskop tam? A nie na którejś z giełd astronomicznych? Tu, na astropolis.pl czy na astromaniak.pl?

Mieszkasz na wsi, kup największy teleskop na jaki Cię stać. To taka ogólna zasada pod ciemne niebo. 

Spróbuj dozbierać do synty 8 cali na montażu dobsona z giełdy. Myślę o Sky Watcher 200/1200. 

Albo kup lornetkę 10x50 czy 15x70 i koniecznie do tego statyw fotograficzny taki bardziej stabilny. 

Serio. Lornetka NA STATYWIE da Ci obraz nieba 'na szeroko'. Poznasz niebo. Będzie doskonałym uzupełnieniem teleskopu jak w końcu go kupisz. 

Ja wszystkie swoje teleskopy kupiłem właśnie na olx. Dlaczego raz bo było najtaniej, dwa nie były "poprawiane", przez forumowych fachowców. To prawda dużo osób wystawia właśnie tam , ponieważ dostało w prezencie coś co się nie spodobało dziecku, pasja minęła itd. Najpewniej wybrać odbiór osobisty i obejrzeć sprzęt przed zakupem, jak nie to wysyłka pobraniowa z możliwością sprawdzenia zawartości. Jak ktos nastawia sie na teleskop to nie  kupi lornetki.

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na olx jest dużo marketowego szmelcu, ale trafiają się też sprzęty godne uwagi. Najbezpieczniej rzeczywiście jest obejrzeć teleskop przed zakupem, sprawdzić czy szkło nie porysowane itp. Jakby dołożyć trochę do tych 8 stówek to i na używanego dobsona 8cali starczy. Z drugiej strony na początek lornetka na statywie też jest bardzo dobrym pomysłem, a już najlepiej mieć i lornetkę i teleskop :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprzedałem teleskop na OLX bo nie każdy tu zagląda. Tylko naciskałem na odbiór osobisty bo wtedy nie ma niedomówień. Zupełnie początkujący tak poszukują rzeczy. Dopiero później powiedziałem klientowi o forach i giełdach. Sam zacząłem od forum i później lornetki.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich

Zamierzam kupić swój pierwszy teleskop , przed zakupem chciałbym dopytać jaki sprzęt będzie dla mnie najlepszy . 

Mieszkam na uboczach małego miasta około 25000 mieszkancow, mam możliwość wyjazdu pod ciemniejsze niebo przynajmniej raz w miesiącu. Warunki które mam do obserwacji pozwalają mi raczej na obserwację księżyca .  Planet i jasniejszych obiektow głębokiego nieba.  Chciałbym aby sprzęt byl możliwie jak najbardziej mobilny.

Poczytałem co nie co i przejrzałem oferty. Maksymalnie chciałbym wydać 3000 najlepiej z uzbrojeniem . Czy ten teleskop to będzie dobry wybór? Czy lepiej kupić coś innego . Proszę o pomoc . Z góry dziękuję.

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-mc-127-1900-exos1/1933/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Zadam Ci pytanie, trudne, ale konieczne. Co chcesz głównie obserwować? 

Deep Space (galaktyki, mgławice, gromadki itp), czy Księżyc i planety? 

Mieszkasz w miejscu, gdzie nie jest bardzo jasno jak rozumiem. Może lepiej Newton na montażu dobsona. 

Teleskop z linku to MAK. Słaby sprzęt do DSów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michael2424 - Mogę doradzić syntę 8" z giełdy na forumastronomiczne.pl albo astromaniak.pl albo astropolis.pl. Ja osobiście astrosprzęty kupuję używane tylko na forumowych giełdach. Myślę, że po pierwsze będzie to uniwersalny sprzęt, po drugie na dłuższy czas a po trzecie przy późniejszej odsprzedaży chętnych nie będzie brakowało i za dużo nie stracisz ( może nawet nic ).

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zorientowałem w miejscach takich jak moje głównie obserwują księżyc i planety. Ze wzgledu na warunki . Ale jest to pewnie sprawa indywidualna zwiazana także z budżetem . Jaki chcemy wydać na sprzęt. Domyślam się że im sprzęt droższy  tym lepiej radzi sobie w trudniejszych warunkach.  Ale nie chce sie zrujnowac finasowo . 

Tam gdzie mieszkam nie jest bardzo jasno. Jak wspomniałem wcześniej zależy mi żeby sprzęt byl możliwie jak najbardziej mobilny . Głównie chciałbym skupić się na planetach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Filip0810 napisał:

Domyślam się że im sprzęt droższy  tym lepiej radzi sobie w trudniejszych warunkach.  Ale nie chce sie zrujnowac finasowo . 

Przy słabych warunkach nie pomoże i najlepszy sprzęt. Pod ciemnym niebem to już inna sprawa, ale to dotyczy przede wszystkim DS. Planety można oglądać i przy dużym zaświetleniu. 

Ja bym się nie ograniczał tylko do US. Planet na których dostrzeżesz jakieś szczegóły jest tak naprawdę cztery - przy czym Marsa dotyczy to tylko w okolicy opozycji zaś na Wenus bez odpowiednich filtrów widać tylko fazy. Dodajmy Księżyc i to by było na tyle. Poza tym planety można obserwować tylko okresowo. Bywają całe miesiące, kiedy dana planeta jest po prostu niewidoczna.

Do DS z reguły potrzeba lepszego nieba, ale jest ich duuużo więcej no i są dostępne przez cały rok.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, michael2424 napisał:

 Na co powinienem najbardziej zwrócić uwagę podczas oględzin tego sprzętu ?

Jak wygląda lustro główne i wtórne. Nie patrz na pyłki, których zawsze jest pełno tylko na plamy, wżery i ewentualne odpryski. Następnie pokręć kółkami od ostrzenia wyciągu, powinny chodzić płynnie jak i sam wyciąg.
Ostatnia sprawa to rura z zewnątrz. Zawsze się trafi jakieś otarcie - oby nie było wgniecenia na kilka centymetrów ;)
Oczywiscie sprawdź również płynność ,,chodzenia" Dobsonka. Od tego zależy prowadzenie paluszkiem i komfortowa obserwacja.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lustra są czyste i nie porysowane.

Czy wyciąg chodzi równo. 

Czy wyciąg ma mikroruchy.

Czy nie widać jakichś wad w dobsonie, to w sumie najmniej ważne, ale zobacz czy dobson obraca się równo, czy tuba pochyla się w górę i w dół bez problemu. Najlepiej jak jest lekki opór, ale są różne konstrukcje. 

Sprawdź kolimację razem z właścicielem. Niech Ci pokaże jak to się robi. Poczytaj w sieci. Kolimacja wg Hamala. 

Dobrze by było, gdybyś dostał od sprzedającego jakieś okulary i kolimator. Może folię ND5. 

EDIT - up - widzę, że pisaliśmy w tym samym czasie ;-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprzęt Astrokraku prawie klasyka. W Newtonie kolimacja to pikuś, jeśli nie jest uszkodzony. A tu warto wziąć ze sobą kogoś obeznanego w temacie. Jeden rzut na gwiazdy okiem przez szkoło i wszystko wiadomo.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)