Skocz do zawartości

Domek w Bieszczadach


Palacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zamierzam wraz z rodzinką w maju wyjechać na tydzień w Bieszczady oczywiście zamierzam zabrać sprzęt żeby wieczorami (jak niebo pozwoli) troszkę pooglądać i pofocić ,

i tu rodzi się moje pytanie czy ktoś mi może polecić jakąś sprawdzoną miejscówkę ?  interesuje mnie domek nie za duży i nie za drogi powiedzmy do 200zł za dobę (2osoby dorosłe plus dziecko )

im bliżej gór tym lepiej :)

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo , wygląda naprawdę przyjemnie  wysłaliśmy zapytanie o termin,

chciałem domek zeby nikomu nie przeszkadzać w nocy jak będe biegał z teleskopem :) ,

jeszcze znalazłem taki domek https://www.nocowanie.pl/noclegi/wetlina/domki/78527/

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice jeżdżą do Krzywego regularnie od kilkunastu lat. Niebo jest tam kapitalne, jak to w Bieszczadach, ale widok na południe rzeczywiście nieco przesłonięty przez góry. Radzę uważać na misie, które czasem podchodzą pod zabudowania. Ja bym się tam bał rozstawić poza ogrodzeniem :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie misie to problem. Jeżeli będziesz obserwował sam w ciszy, to trochę słabo. Grasuje tam sporo niedźwiedzi zwłaszcza jesienią, jak w sadach są jabłka. Na wiosnę też mogą szukać pokarmu bliżej domostw. Ja się zwykle rozstawiam na tarasie na poziomie 1 piętra - trochę większe poczucie bezpieczeństwa, ale i tak niedźwiedź wlezie tam w kilka sekund :)

 

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że również jestem na etapie wyboru miejscówki w Bieszczadach Wysokich na letni urlop z rodziną. Poszukiwania ograniczyłem do 10 - kilometrowego pasa od Krzywego Po Wetlinę.

5a9cfc1eec669_BIESZCZADYWYSOKIE-MIEJSCWKI.thumb.jpg.4c7139ad2c2d79091e1f7d8d4742abfc.jpg

Moim skromnym zdaniem, jeśli już jechać kilkaset kilometrów na południe kraju to warto wybrać miejscówkę z jak najbardziej odsłoniętym południowym horyzontem do przeczesywania skarbów Skorpiona i Strzelca nieosiągalnych na co dzień ze środkowej i północnej Polski. Niestety oficjalne noclegi na terenie BPN (w tym rówież Chatka Puchatka) odpadają.

Miejscówki w Krzywem, Strzebowiskach czy Smerku są położone na wysokości 600-650 m n.p.m. i mają zasłonięty południowy horyzont do wysokości ~8stopni.

5a9cfc246eb6b_A.KAMIENNYDWR-HORYZONTPOUDNIOWY.thumb.jpg.91f6d4c8a0cdc46ef0a6acb8944f34fb.jpg

Znalazłem jednak kilka miejscówek w Wetlinie na południowym zboczu Smerka, na granicy BPN przy żółtym szlaku, na wysokości około 700 m n.p.m. i z horyzontem południowym zasłoniętym jedynie na ostatnich trzech stopniach. Czy ktoś z Was ma sprawdzoną miejscówkę na obszarze zaznaczonym na pomarańczowo?

5a9cfc28541a2_B.BIESZCZADZKIEMARZENIE-HORYZONTPOUDNIOWY.JPG.3ea8866daa11793ff2915ea16079a5e4.JPG

 

P.s. Dawno, dawno temu, w 2008 roku byłem w Kampingu Górna Wetllinka położonym u podnóża Połoniny Wetlińskiej na wysokości 769 m n.p.m. Wtedy było tam 5 domków letniskowych 6-osobowych i wielki plac po dawnej owczarni z widokiem po horyzont na wchód, południe i zachód (zdjęcia i krótki opis znajdziecie tu: https://astropolis.pl/topic/20147-obserwacje-w-bieszczadach/?page=2). Czy ktoś z Was był tam w ostatnich latach? Ośrodek się rozwija czy raczej zwija? Będę wdzięczny za aktualne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, qbanos napisał:

Ogólnie misie to problem. Jeżeli będziesz obserwował sam w ciszy, to trochę słabo. Grasuje tam sporo niedźwiedzi zwłaszcza jesienią, jak w sadach są jabłka. Na wiosnę też mogą szukać pokarmu bliżej domostw. Ja się zwykle rozstawiam na tarasie na poziomie 1 piętra - trochę większe poczucie bezpieczeństwa, ale i tak niedźwiedź wlezie tam w kilka sekund :)

 

Podobno skuteczna jest broń hukowa,i chyba coś w tym jest skoro w Słowacji na szlaku znajomy spotkał już turystę z pistoletem,początkowo myślał że to jakiś militarysta.

Seria z flesza po ciemku też ma pomagać.Osobiście nie sprawdzałem,są to tylko opinie świadków zdarzeń które przeczytałem bądź słyszałem z opowiadań.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, marianowski napisał:

Seria z flesza po ciemku też ma pomagać.

Ciekawe, co powinno być skuteczniejsze: seria z flesza, strumień światła z mocnego szperacza czy błyśnięcie laserem zielonym (o ile jest bezpieczne dla niedźwiedzia). 

 

W Wielkiej Niedźwiedzicy tylko przepalone Alkor i Mizar? Gdzie reszta gwiazdek?

A na poważnie, to jak się skończyło to spotkanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jutomi napisał:

Wielkiej Niedźwiedzicy tylko przepalone Alkor i Mizar? Gdzie reszta gwiazdek?

A na poważnie, to jak się skończyło to spotkanie?

To tylko żart. Gybym miał takie spotaknie ciężko byloby mi po 100 km biegu wrócić się po aparat... ;-)

Nieraz fotografuję późną nocą w lesie nieopodal mojego domu. Często podchodzą do mnie koziołki i szczekają ( jeśli ktoś tego nie doświadczył, to nadmienie, że  są to odgłosy strasznie głośne i mało  przyjemne) Nawet takie doświadczenie sprawia, że czuję się mało komfortowo. 

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, marianowski napisał:

Podobno skuteczna jest broń hukowa,i chyba coś w tym jest skoro w Słowacji na szlaku znajomy spotkał już turystę z pistoletem,początkowo myślał że to jakiś militarysta.

Forumowi znajomi wybierający się w góry Ural zabierali ze sobą petardy hukowe właśnie na niedźwiedzie. Trzeba mieć jaja żeby spać w namiocie w dziczy.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzechowisko lub U Szoguna.

Jeżeli chodzi o dobre południe to może warto rozważyć nocleg po Słowackiej lub Ukraińskiej stronie.

Tą mapę na pewno znacie https://www.google.pl/maps/place/Źródła+Sanu/@49.0406164,22.8126895,12.95z/data=!4m5!3m4!1s0x47397da8e48eb551:0xdc62a6f24fe2798d!8m2!3d49.0049971!4d22.8768826!5m1!1e4

PS - Też zazdroszczę. Wybieram się tam na spontan ze znajomymi i ich 20 calowym Newtonem:), ale musi się trafić dobry prognozowo weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pietroo napisał:

Wielka Niedźwiedzica, Bieszczady 2018, czas 1/1000,  ;-)  

Czas 1/1000 s to czas biegu połączonego z wejściem na czubek najbliższego drzewa ;) ? 

  • Haha 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2018 o 08:00, qbanos napisał:

 Ja się zwykle rozstawiam na tarasie na poziomie 1 piętra - trochę większe poczucie bezpieczeństwa, ale i tak niedźwiedź wlezie tam w kilka sekund :)

 

...chyba rzeczywiście bezpieczniej będzie na tarasie :) jest ten taras gdzieś na zdj? , w którą stronę skierowany?
 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Setaarius napisał:

Grzechowisko lub U Szoguna.

Sprawdziłem. Kolejne dwie ciekawe miejscówki położone 700m n.p.m. z widokiem prawie po horyzont na wschód i niestety z masywem Jawornika (1021m n.p.m.) na południu, zasłaniającym wszystko powyżej 9 stopni ponad horyzont...

5a9e608f2199f_GRZECHOWISKO-POUDNIOWYHORYZONT.jpg.e0619fd41489053a245ac56e51b0dedd.jpg        5a9e609387949_USZOGUNA-POUDNIOWYHORYZONT.jpg.63734cd0de02b6e1b367217e8f2ebe51.jpg

Proponowana Przełęcz Wyżniańska to chyba najwyższa miejscówka dostępna bezproblemowo samochodem (872m n.p.m.). Niestety jak na złość idealnie na południu od niej jest Dział z kulminacją 1046m n.p.m. , skutecznie przesłaniający wszystko powyżej 6,5 stopnia nad horyzontem. >:O

5a9e632370f2a_PRZECZWYNIASKA-HORYZONTPOUDNIOWY.thumb.jpg.46ccfff792fb3c16b609b35565e9abc2.jpg

Poszukiwania bieszczadzkiej miejscówki z widokiem po horyzont na południe nadal trwają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Przełęcz nad Roztokami. 

Dobrze, że przypomniałeś o tej miejscówce. Posiada szeroki widok na południe i wysokość 804m n.p.m.

Byłem tam ostatnio jesienią 2007 roku. Niestety tylko wieczorem, bo pogoda nie pozwoliła na nocne obserwacje. Wtedy wyglądało to tak:

5a9e825710520_PRZECZNADROZTOKAMI-POUDNIOWYHORYZONT.jpg.4ffbcb70a53005577313df2e7402143a.jpg

Mam nadzieję, że przez ostatnie 11 lat te krzewy i drzewka po słowackiej stronie nie wybujały za bardzo. Na tę chwilę jedyna wada tej miejscówki to konieczność wyjazdu nocnego co najmniej w dwie osoby. To już jest odludzie i nocki solo nawet w lecie lepiej nie ryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jutomi napisał:

Sprawdziłem. Kolejne dwie ciekawe miejscówki położone 700m n.p.m. z widokiem prawie po horyzont na wschód i niestety z masywem Jawornika (1021m n.p.m.) na południu, zasłaniającym wszystko powyżej 9 stopni ponad horyzont...

5a9e608f2199f_GRZECHOWISKO-POUDNIOWYHORYZONT.jpg.e0619fd41489053a245ac56e51b0dedd.jpg        5a9e609387949_USZOGUNA-POUDNIOWYHORYZONT.jpg.63734cd0de02b6e1b367217e8f2ebe51.jpg

Proponowana Przełęcz Wyżniańska to chyba najwyższa miejscówka dostępna bezproblemowo samochodem (872m n.p.m.). Niestety jak na złość idealnie na południu od niej jest Dział z kulminacją 1046m n.p.m. , skutecznie przesłaniający wszystko powyżej 6,5 stopnia nad horyzontem. >:O

5a9e632370f2a_PRZECZWYNIASKA-HORYZONTPOUDNIOWY.thumb.jpg.46ccfff792fb3c16b609b35565e9abc2.jpg

Poszukiwania bieszczadzkiej miejscówki z widokiem po horyzont na południe nadal trwają...

Zdjęcie, które wstawiłeś jest z przełęczy Wyżnej nie Wyżniańskiej. Wyżniańska jest trochę dalej. Tam trzeba by wejść kawałek na łąkę i wtedy może trochę południa, południowego -wschodu się ustrzeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jutomi napisał:

Mam nadzieję, że przez ostatnie 11 lat te krzewy i drzewka po słowackiej stronie nie wybujały za bardzo. Na tę chwilę jedyna wada tej miejscówki to konieczność wyjazdu nocnego co najmniej w dwie osoby. To już jest odludzie i nocki solo nawet w lecie lepiej nie ryzykować.

Nie, ta łąka nie zarosła. Naprawiony został też mostek na drodze dojazdowej do Przełęczy, a na górze spokojnie zmieści się nawet kilka aut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Setaarius napisał:

Zdjęcie, które wstawiłeś jest z przełęczy Wyżnej nie Wyżniańskiej. Wyżniańska jest trochę dalej. Tam trzeba by wejść kawałek na łąkę 

Rzeczywiście, udało mi się pomylić zdjęcia i przełęcze. Z przełęczy Wyżniańskiej jest minimalnie lepszy widok na południe. Południe wypada na opadającym zboczu Wielkiej Rawki, które zasłania ostatnie 6 stopni nad horyzontem. Ale już południowy wschód jest bardzo dobrze odsłonięty.

5a9e9a781d11d_PRZECZWYNIASKA-POUDNIOWYHORYZONT.thumb.jpg.01a913f29f3b4c93d14dfd757302bd53.jpg

Po wyjściu na wspomnianą przez Ciebie łączkę z pewnością będzie jeszcze lepiej. Nie wiem tylko na ile rygorystycznie jest przestrzegany zakaz przebywania/noclegu po zmroku na terenie BPN - czy ktoś z Was miał z tego powodu jakieś nieprzyjemności? Czy parkingi na przełęczy Wyżnej i Wyżniańskiej są traktowane jako enklawy na terenie BPN i zakaz ten nie obowiązuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jutomi napisał:

 

 

Po wyjściu na wspomnianą przez Ciebie łączkę z pewnością będzie jeszcze lepiej. Nie wiem tylko na ile rygorystycznie jest przestrzegany zakaz przebywania/noclegu po zmroku na terenie BPN - czy ktoś z Was miał z tego powodu jakieś nieprzyjemności? Czy parkingi na przełęczy Wyżnej i Wyżniańskiej są traktowane jako enklawy na terenie BPN i zakaz ten nie obowiązuje?

Od parkingu w kierunku południowo zachodnim jest też Wierch Wyżniański (niezalesiony mały szczyt na zdjęciu). Odległość około 400 metrów. Ciężko jednak stuprocentowo stwierdzić czy to coś pomoże w kwestii lepszego południa. Nie wiem też czy coś tam nie świeci na szczycie. Biorąc pod uwagę widok na Tarnicę w kierunku południowo wschodnim to trochę na prawo od niej czyli bardziej na południe może być kawałek dobrego niskiego horyzontu przypadającego na doliny pomiędzy szczytami. Tylko nie wiem czy wysokości (913m.n.p.pm.) starczy i nie zasłonią szczyty w oddali.

Tarnica.JPG

Bieszczady,_Wyznianski_Wierch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Palacz napisał:

...chyba rzeczywiście bezpieczniej będzie na tarasie :) jest ten taras gdzieś na zdj? , w którą stronę skierowany?
 

Taras niestety jest skierowany bardziej na zachód, ale można obserwować z niego spokojnie zachodzące centrum galaktyki (M8 i resztę). Przynajmniej w sierpniu.

IMG_7635.thumb.jpg.4a445ec1f3c363557f0069c9d9d5826e.jpg

 

Tak wygląda DM w sierpniu na przełęczy Wyżniańskiej (fotka zaraz po zachodzie dużego Księżyca, stąd jasne niebo).  Nikt stamtąd nie wygania.

IMG_2241.thumb.jpg.83060d98d052bee0bf3802d133e1a982.jpg

 

A co do Miśków, to tak jak pisałem, trzeba uważać. Zwłaszcza na tych mniej uczęszczanych szlakach np. w okolicach Otrytu i przy granicy.

IMG_2026.thumb.jpg.2b5c143404e9f4e974b77f43af6e2e88.jpg

  • Like 1

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Setaarius napisał:

Od parkingu w kierunku południowo zachodnim jest też Wierch Wyżniański (niezalesiony mały szczyt na zdjęciu). Odległość około 400 metrów. Ciężko jednak stuprocentowo stwierdzić czy to coś pomoże w kwestii lepszego południa.Tylko nie wiem czy wysokości (913m.n.p.pm.) starczy i nie zasłonią szczyty w oddali.

Przeanalizowałem sytuację, pomierzyłem długości i różnice wzniesień. Wyliczyłem, że z przełęczy mamy zasłonięte 4 stopnie nad horyzontem, ze szczytu Wyżniańskiego Wierchu mamy zasłonięte 3,3 stopnia. Ale wystarczy podejść tę samą odległość szlakiem w stronę Połoniny Caryńskiej i mamy horyzont zasłonięty jedynie na ostatnich 2,1 stopnia. Oczywiście idąc tym tropem najlepiej byłoby przejść tym szlakiem od przełęczy około 1200 metrów osiągając wysokość 1090m n.p.m. (zrównujemy się z wysokością grani Wielkiej Rawki na południu) i ciesząc się widokami po horyzont od wschodu do północnego zachodu. ;)

5a9fad1676bcf_MAPKA.thumb.jpg.1131df484c0de372289873fa7253a1bb.jpg

Wrzucam jeszcze fragment znanej mapy z jakością nieba. Na całym obszarze od Krywego po Wyżniańską Przełęcz mamy prawie identyczną jakość nieba w zenicie: 21,93-21,95mag/"2 - chociaż wydaje mi się, że na tym konkretnym obszarze mapka jest trochę uproszczona np. nie widać intensywności łuny i spadku jakości nieba w centrum Wetliny.

5a9fbd6c20036_JAKONIEBAODKRYWEGOPOWYNIASKPRZECZ.thumb.jpg.8b8f8673d2e7c3df639419ae452924c4.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.03.2018 o 14:29, qbanos napisał:

Ja polecam miejsce, do ktorego jezdzimy prawie co roku:

 

https://kamiennydwor.bieszczady24.pl/

 

Super atmosfera i mili gospodarze. Oraz dobre warunki do astrofoto :)

 

 

Po dłuższych przemyśleniach wybór padł na na kamienny dwór,

dzięki za pomoc w wyborze , gospodarze nawet przez tel sprawiają bardzo miłe wrażenie- myślę że na pewno będziemy zadowoleni,

byle tylko w maju było niebo łaskawe :) . Pozdrawiam.

 

 

Sky Watcher 150/750EQ3-2,  Guide scope 60mm,canon EOS550D ASI120MC, Hyperion barlow2.25 ,Barlow GSO ED 3x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)