Skocz do zawartości
pa_so

Taki mały Jowisz

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy - proszę o wyrozumiałość i pomoc

Zakupiłem teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075 EQ3-2. Księżyc widać pięknie, ale po zlokalizowaniu Jowisza, myślałem że uraczę się lepszymi widokami, otóż jest mały, widzę tylko małą kropkę i pewnie robię coś nie tak. Proszę pomóżcie. Oglądałem w mieście.

Zdjęcie użytkownika Paweł Sobański.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aby Jowisz był większy potrzeba krótko ogniskowego okularu.Nie wiem co teraz jest w zestawie z tym teleskopem,kiedyś był 25mm i 10mm i Barlow chyba.To co na fotce wygląda jak z 25mm okularu,ale i tu jakieś paski powinny być widoczne.Sprubój ten 10mm on da powiększenie 75X,a Jowisz lubi i tak większe powery.Z twojego telepka spokojnie będzie dobrze wyglądał w powiększeniach rzędu 200X,czyli musisz zaopatrzyć się w krótszy ogniskowo okular.

Apertura 6cali pozwoli na oglądanie wielu szczegółów tej pięknej planety,trzeba tylko stabilnej atmosfery o którą będzie nie łatwo gdy obiekt nisko "chodzi".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Do Jowisza w tych warunkach najlepszy będzie okular 5-6 mm. Fajna tuba 150/750, czasem za nią tęsknie:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, pa_so napisał:

Jestem nowy - proszę o wyrozumiałość i pomoc

Zakupiłem teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075 EQ3-2. Księżyc widać pięknie, ale po zlokalizowaniu Jowisza, myślałem że uraczę się lepszymi widokami, otóż jest mały, widzę tylko małą kropkę i pewnie robię coś nie tak. Proszę pomóżcie. Oglądałem w mieście.

To że oglądasz Jowisza w mieście nie ma żadnego znaczenia . Jednak musisz zrozumieć parę zjawisk i wtedy są szanse na dobre widoki Planety . 

Przez parę kolejnych lat będzie ciężko trafić na dobry detal . Dzieje się to dlatego że jak zauważyłeś zapewne , Jowisz nie jest wysoko na niebie . Dzieje się to za sprawą przesunięcia osi ziemi , to tak jak mamy latem słońce wysoko a zimą nisko . Wszystko zależy w jakiej pozycji  w Polsce w nocy go zobaczysz. Krótko mówiąc : Jeżeli opozycja Jowisza ( najkrótsza odległość między ziemią a Jowiszem ) przypada w miesiącach zimowych to oznacza że Planeta będzie wysoko ma niebie i przez dłuższą część nocy będziemy cieszyli sie jej widokiem . Teraz w Najbliższych pięciu latach w Polsce będą słabe warunki do obserwacji tej Planety , natomiast po przeciwnej stronie ziemi wręcz odwrotnie . Staraj się obserwować Jowisza kiedy znajduje się w okolicach kierunku południowego wtedy jest najwyżej . Wysokość ma ogromne znaczenie . Czym wyżej tym mniejszy jest  wpływ aberracji atmosferycznej . Aberacja czyli zagięcie światła na rożnych długościach fal.  No i jeszcze jeden parametr o którym musisz mieć świadomość to zakłócenia w postaci tak zwanego seeingu . Działa to w ten sposób że czym gorszy seeing tym większa degradacja detalu . Pewnie widziałeś jak faluje asfalt latem i wydaje się że widzisz na drodze rozlaną wodę a okoliczne rośliny falują z powodu  rozgrzanego powietrza.  Niestety na zły seeing nie ma żadnego lekarstwa.  Trzeba polować . 

Podsumowując . Obserwuj  Jowisza kiedy jest na kierunku południowym . W tym roku opozycja przypada na 09.05.2018 w tym czasie będzie Jowisz miał największy rozmiar kątowy . Ale już miesiąc przed i miesiąc po opozycji  w zasadzie jest tak duży że za bardzo się to nie zmienia . Czyli od Kwietnia do do końca Czerwca biedzisz miał sporo okazji żeby zachwycać się piękną Planetą jaka jest Jowisz.

Życzę udanych łowów a z pewnością natura da Ci tą szansę . 

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta