Skocz do zawartości

Taki mały Jowisz


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy - proszę o wyrozumiałość i pomoc

Zakupiłem teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075 EQ3-2. Księżyc widać pięknie, ale po zlokalizowaniu Jowisza, myślałem że uraczę się lepszymi widokami, otóż jest mały, widzę tylko małą kropkę i pewnie robię coś nie tak. Proszę pomóżcie. Oglądałem w mieście.

Zdjęcie użytkownika Paweł Sobański.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Jowisz był większy potrzeba krótko ogniskowego okularu.Nie wiem co teraz jest w zestawie z tym teleskopem,kiedyś był 25mm i 10mm i Barlow chyba.To co na fotce wygląda jak z 25mm okularu,ale i tu jakieś paski powinny być widoczne.Sprubój ten 10mm on da powiększenie 75X,a Jowisz lubi i tak większe powery.Z twojego telepka spokojnie będzie dobrze wyglądał w powiększeniach rzędu 200X,czyli musisz zaopatrzyć się w krótszy ogniskowo okular.

Apertura 6cali pozwoli na oglądanie wielu szczegółów tej pięknej planety,trzeba tylko stabilnej atmosfery o którą będzie nie łatwo gdy obiekt nisko "chodzi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pa_so napisał:

Jestem nowy - proszę o wyrozumiałość i pomoc

Zakupiłem teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP15075 EQ3-2. Księżyc widać pięknie, ale po zlokalizowaniu Jowisza, myślałem że uraczę się lepszymi widokami, otóż jest mały, widzę tylko małą kropkę i pewnie robię coś nie tak. Proszę pomóżcie. Oglądałem w mieście.

 

To że oglądasz Jowisza w mieście nie ma żadnego znaczenia . Jednak musisz zrozumieć parę zjawisk i wtedy są szanse na dobre widoki Planety . 

Przez parę kolejnych lat będzie ciężko trafić na dobry detal . Dzieje się to dlatego że jak zauważyłeś zapewne , Jowisz nie jest wysoko na niebie . Dzieje się to za sprawą przesunięcia osi ziemi , to tak jak mamy latem słońce wysoko a zimą nisko . Wszystko zależy w jakiej pozycji  w Polsce w nocy go zobaczysz. Krótko mówiąc : Jeżeli opozycja Jowisza ( najkrótsza odległość między ziemią a Jowiszem ) przypada w miesiącach zimowych to oznacza że Planeta będzie wysoko ma niebie i przez dłuższą część nocy będziemy cieszyli sie jej widokiem . Teraz w Najbliższych pięciu latach w Polsce będą słabe warunki do obserwacji tej Planety , natomiast po przeciwnej stronie ziemi wręcz odwrotnie . Staraj się obserwować Jowisza kiedy znajduje się w okolicach kierunku południowego wtedy jest najwyżej . Wysokość ma ogromne znaczenie . Czym wyżej tym mniejszy jest  wpływ aberracji atmosferycznej . Aberacja czyli zagięcie światła na rożnych długościach fal.  No i jeszcze jeden parametr o którym musisz mieć świadomość to zakłócenia w postaci tak zwanego seeingu . Działa to w ten sposób że czym gorszy seeing tym większa degradacja detalu . Pewnie widziałeś jak faluje asfalt latem i wydaje się że widzisz na drodze rozlaną wodę a okoliczne rośliny falują z powodu  rozgrzanego powietrza.  Niestety na zły seeing nie ma żadnego lekarstwa.  Trzeba polować . 

Podsumowując . Obserwuj  Jowisza kiedy jest na kierunku południowym . W tym roku opozycja przypada na 09.05.2018 w tym czasie będzie Jowisz miał największy rozmiar kątowy . Ale już miesiąc przed i miesiąc po opozycji  w zasadzie jest tak duży że za bardzo się to nie zmienia . Czyli od Kwietnia do do końca Czerwca biedzisz miał sporo okazji żeby zachwycać się piękną Planetą jaka jest Jowisz.

Życzę udanych łowów a z pewnością natura da Ci tą szansę . 

  • Like 2

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)