Skocz do zawartości

Miejska szajba wiosenna


Rekomendowane odpowiedzi

Co roku jest to samo - Jednorożec znika za domem i zaczyna się poszukiwanie obiektów pod Ha albo NB z nadzieją dogrania kolorków w Broku albo na RODOS. I co roku popełniam jakąś głupotę - tym razem trafiło na M 44. Mam akurat założony setup na małe pole no to bzyknąłem sobie Praesepe- nawet nie wiem czy cala się zmieściła, ale sadząc po liczbie czerwonych gwiazdek to raczej nie.

FS 128 i ATIK na ASA DDM 60. Obróbka -koszmar. Nie dość że z miasta to jeszcze w czasie pełni. Aberracja psychiczna to mało powiedziane.

-O0vtcGTcAsy_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, DarX86 napisał:

Głupotę to ja popełniłem. Widząc Księżyc, a nie widząc rokującego obiektu w Ha, zamiast focić jakąś gromadę otwartą to ja wyłączyłem setup! To dopiero głupota po takim okresie posuchy... 

Nie jesteś sam - wczoraj była super pogoda w Ustce a ja jak ostatni debil, że Munio w pełni i setupu nie wystawiłem, przed 12 dotarło do pustego łba, że późno wschodził :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka szajba. Żłóbek piękny obiekt w małych powiększeniach. Też z mojego balkonu widoczny wieczorem, pomimo orgii sodówek. W dodatku wygląda lepiej niż na zdjęciach.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Janko napisał:

Żłóbek piękny obiekt w małych powiększeniach. 

Wstyd się przyznać, ale wczoraj pierwszy raz obserwowałem tę gromadę. W lornetce 10x50 wyglądała bardzo fajnie, mimo że w tym powiększeniu i przy dużym zaświetleniu (duże miasto plus Łysy) trzeba było się trochę poprzyglądać, żeby wyłuskać raptem około 10-15 gwiazd. Na pewno przy pierwszej lepszej okazji wyceluję w nią swoją tubkę :) 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku jest to samo - Jednorożec znika za domem i zaczyna się poszukiwanie obiektów pod Ha albo NB z nadzieją dogrania kolorków w Broku albo na RODOS. I co roku popełniam jakąś głupotę - tym razem trafiło na M 44. Mam akurat założony setup na małe pole no to bzyknąłem sobie Praesepe- nawet nie wiem czy cala się zmieściła, ale sadząc po liczbie czerwonych gwiazdek to raczej nie.
FS 128 i ATIK na ASA DDM 60. Obróbka -koszmar. Nie dość że z miasta to jeszcze w czasie pełni. Aberracja psychiczna to mało powiedziane.
-O0vtcGTcAsy_16536x16536_wmhqkGbg.jpg&key=a9da5ea01af1ded6f37a1be1f491e6218ed34e61bd49b8e01cb0b400af71053a

Hej, mimo wszystko kolor na gwiazdkach sie został :) Czy to wynik obróbki czy masz takie ?z natury?? Pytam, bo moje m44 ma znacznie mniej koloru i chce ostatecznie dociec czy to filtr LP czy obróbka winna...
Pozdrawiam


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, moze nieprecyzyjnie zapytałem :)
Rzeczywiście używam Astronomika CLS i mam bardzo mało koloru na gwiazdkach, robię RGB... ale skoro mówicie, że da sie to ogarnąć w obróbce - będę próbował. Jeśli chodzi o czasy, początkowo robiłem 300s i f6.3 ale pózniej przymknąłem na 7.1 - tez mi mignęło ostatnio czy aby nie przepalilem tych środków gwiazdek...


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)