Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

1. usunięto z poziomu menedżera urządzeń
2. po ponownym połączeniu pojawia mi się w innych urządzeniach/nieznane urządzenie. Towarzyszy dźwięk, ale wydaje mi się, że słyszę jeden nie 2x. Chyba, że jest między nimi bardzo krótka, wręcz niewychwytywalna przerwa.
3. Na początku zainstalowałem wersję 1.2.2.0 "z zestawu" Łukasza

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

25 minut temu, sferoida napisał:

2. Zainstalowałem .NET Framework v.4.6, jest na liście programów, ale w w/w katalogach dalej widzę tylko v.3 i v.3,5 - bez efektów

Spróbuj zainstalować wymagany przez AstroHuba .NET 4.0 https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=17851 tak, żeby znalazł się tam ten folder v4. Zakładałem, że jak będzie zainstalowany wyższy, to wszystkie biblioteki z poprzednich wersji też będą, ale okazuje się że nie do końca. Jak to nic nie da, to przebuduję AstroHuba pod .NET 4.5.

Wg mnie to będzie problem z brakującym .NETem. Te instalacje sterownika Arduino które pokazałeś wyżej wyglądają na prawidłowe. W momencie włączania ustawień portu szeregowego w panelu AH wywoływany jest .NETowa biblioteka do wyszukania "ładnych" nazw portów. I jak nie ma .NET 4 to się wywala.

18 minut temu, sferoida napisał:

Docelowo komunikację przez USB widzę tak: komp <-> hub USB [HU] <-> AstroHUB [AH]. Ale zasilanie do HU idzie z AH. Jak włączyć w AH zasilanie do HU skoro nie mogę puścić sygnału przez HU bo nie ma zasilania :) ?

Tutaj źle Cię trochę zrozumiałem - napięcia na wyjściach 5V i Vreg są dostępne od razu po włączeniu AH. Jedynie wyjścia 12V i PWM są domyślnie wyłączone. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wywaliłem .NET 4.6 i zainstalowałem v.4.0 - dalej bez efektów
2. w w/w lokalizacji nadal widziałem tylko katalogi v.3 i 3,5, ale odszukałem m.in. w: c:\Widows\Microsoft.NET\Framework\v4.0.30319. Przekopiowałem na bezczelnego cały katalog do ścieżki, którą Łukaszu zapodałeś - dalej nic

Na razie pasuję, sprawdzę na innym kompie, ale teraz idę na kawę. A tak chciałem zobaczyć jaką temperaturę mam w pokoju :( To najbardziej skomplikowany termometr świata.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sferoida napisał:

 A tak chciałem zobaczyć jaką temperaturę mam w pokoju :( To najbardziej skomplikowany termometr świata.

Nieeee Radek - tamten działa tylko w czasie sesji astrofoto, do pokoju to musisz taki :5640dc723411e_16XD:http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=646382&&AdW=PLA&gclid=CK7Il6bpussCFcL2cgodphsB5g&gclsrc=aw.ds

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko "odpalenie" HTPC z WIN 7 32 bity, wgranie ostatniej wersji softu pod AstroHuba, sprawdzenie jakie Frameworki są w systemie: tylko 3.0 oraz 3.5, uruchomienie Panelu AH i ... wszystko gada !!!

56e3e96042452_AHFRAMEWORK3.thumb.jpg.545

Na wszelki wypadek sprawdzenie jeszcze w "Programach i funkcjach" i tu ciekawostka: jeszcze jest Framework 4.5.1 oraz 4.5.2 razem z pakietem sterowników 1.2.2.0 do Arduino.

56e3e9b29dae4_AHFRAMEWORK4.5.1.thumb.jpg

Całość jednak - jak widać na pierwszym print screenie - działa prawidłowo... Wydaje się, że kluczowym jest Framework 4.5.1, którego mam na laptopie z WIN 10, natomiast nie mam na tym laptopie wersji 4.5.2

Pozdrawiam.

Marek

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwe, że powyższa sytuacja wynikła z innych sterowników/programów i jest jakiś konflikt. Mam w systemie zainstalowane jeszcze:
1. RoboFocus 5.2.0 - dotychczas używany
2. PL-2303 Usb-to-serial od Prolific Technology
3. Pakiet sterowników systemu Windows libusb-win32 - nawet nie wiem od czego

 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, za duży skrót myślowy. Chciałbym zrobić krok po kroku jak Wy.

Piszesz: Na szybko "odpalenie" HTPC z WIN 7 32 bity, wgranie ostatniej wersji softu pod AstroHuba
1. co to jest HTCP?
2. wgranie ostatniej wersji softu - rozumiem ostatniej wersji programu AstroHub Panel czy wgranie firmware'u AstroHub?

Pozostałe rzeczy mam podobne choć cały czas próbuję różne wersje

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :5640dc6e20115_02Laugh: 

1. HTPC ( Home Theater Personal Computer ) to mam taki "specjalny" PC, który sobie lata temu w przypływie dobrego humoru "upichciłem" a jest specjalnie zrobiony pod kino domowe i satelitkę. Jeszcze tylko na nim zachował mi się WIN 7.

2.  Jako że Twój problem dotyczy właśnie WIN 7 to postanowiłem tego HTPC wykorzystać obecnie do testów i musiałem na nim ekstra zainstalować:

a) AstroHub Panel w wersji 3.1.0.exe oraz 

b) AstroHub LokalSerwer Setup 3.1.3.exe.

c) Do samego AstroHuba mam wgraną wersję firmware`u 3.1.1.hex pod LCD i GPS. 

Ad. 1. Testowałem FocusMaxa, co prawda w starszej wersji 4.x, ale nie miałem na WIN 10 problemów.

Ad. 2. Prolific`a też mam na stałe wgranego na laptopie i też nie mam z nim problemów.

Ad. 3. Tutaj się nie wypowiem - nie znam :5640dc6f5718d_06Sad: Może masz rację, że jest konflikt sterowników dla tego pakietu, ale to już jest zgadywanie z mojej strony...

Tak jeszcze się zastanawiam czy nie wyczyścić Twojego PC np. CCleaner-em. Po takim zamieszaniu z oprogramowaniem może być duży bałagan w Rejestrze. Znasz może ten program - CCleaner ?

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, keram167 napisał:

 

Tak jeszcze się zastanawiam czy nie wyczyścić Twojego PC np. CCleaner-em. Po takim zamieszaniu z oprogramowaniem może być duży bałagan w Rejestrze. Znasz może ten program - CCleaner ?

 

Marek

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8124-windows-usuwanie-starych-i-zb%C4%99dnych-urz%C4%85dze%C5%84-i-sterownik%C3%B3w/#comment-109770

Radek - PDFka sobie pobierz jak nim nie czyściłeś - z mojego postu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek - niestety, ten program jest płatny. Po deinstalacji proponuje wersję free, ale jakoś nie chodzi

Marek, Jacek - już zapuszczam CCleanera. Jeszcze nie znam, ale już zapuszczam - jest wersja polska i myślę, że dam radę (na marginesie Jacku - podłącz ponownie pdfa bo go tam nie odnajduje)

Przy okazji wyszedł jeszcze jeden problem. W AH i dotychczasowym Robofocusie mam męskie wyjścia COM. Ja wiem, że żyję w mieście Biedronia, ale męskie + męskie ni jak mi nie pasuje. Trzeba znowu wygrzebać lutownicę i dokonać operacji zmiany płci.

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy się kurnia za astro weźcie a nie za propagowanie genderyzmu :5640dc715651e_13Crazy:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sferoida napisał:

- wywaliłem .NET 4.5 i 4.6 i zainstalowałem 4.5.1 - bez zmian

Przygotowałem dla Ciebie taki instalator https://drive.google.com/file/d/0B55aJbU8SFraX0dKeFZ0a2xWYTA/view?usp=sharing - po rozpakowaniu i uruchomieniu kopiuje wszystko co mam pod ręką do jednego folderu i na pulpecie tworzy skrót AstroHub panel. Mam nadzieję że to pomoże - dołożyłem tam wszystkie biblioteki, które wydawały mi się potrzebne (zarówno z ASCOM jak i z .NET 4.0). Jak rozwiązanie się sprawdzi, to będę panel w takiej postaci udostępniał, żeby uniknąć problemów. 

PS - co do gender - wzorowałem się na sterowniku Moonlite. Tam żeński DB9 jest w sterowniku, a męski w silniku. W oryginalnym RF też tak chyba jest.

PS2 - poprawiłem instalator, bo tamten raczej nie powinien zadziałać :(

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, zainstalowałem poprawione oprogramowanie które zrobił dla Ciebie Łukasz ( Jolo ) na netbooku Asusa ( porwałem Ojcu :5640dc6ec0764_04Wink: ). Podczas tej instalacji doinstalował się Framework 4.5. Na koniec zainstalowałem jeszcze sterowniki do Arduino, tą wersję którą miałeś czyli 1.2.2.0 i Panel i AstroHub działają prawidłowo. Ten, cyt. "Pakiet sterowników systemu Windows libusb-win32 - nawet nie wiem od czego" o który pytałeś, to część składowa pakietu sterowników do Arduino - zauważyłem to podczas instalacji. Netbook na którym to wszystko instalowałem to bardziej zabawka ( jednordzeniowy Intel Atom N270 1,6GHz, 2 GB RAMu, WIN 7 HOME PREMIUM 32 bity ) niż prawdziwy PC a też daje rade. A pod względem oprogramowania pod Astro był naprawdę "dziewiczy" ...

Myślę, że teraz to już musi Ci się udać !!! Zresztą zgodnie z porzekadłem "wesele za dużo kosztowało - musi wejść " :5640dc715651e_13Crazy:.

A na problemy z COM-ami proponuję http://itx-sklep.pl/akcesoria_pc/adaptery_i_przejsciowki/adapter_przejsciowka_rs-232_db9f_zensko-zenski_f-f_1_1.html jak nie chce Ci się grzać lutownicy...

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, sprawdziłem na innym kompie (Win10 64bit), ruszyło od razu. Tylko w menedżerze urządzeń port jest nazwany "urządzenie szeregowe USB (COM4)", nie ma w nazwie nic z Arduino, ale działa.

Temperatura sprawdzona, sterowanie zasilaniem [on/off] jest rewelacyjne. Do zdalnej obsługi jak znalazł, dwa kliki i gotowe.

A już myślałem, że ze mną coś nie tak, bo na poprzednim PC z Win7 dalej nic. Niemniej będę walczył, ponieważ będzie to astrolapek wyjazdowy.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2016 at 14:44, jolo napisał:

Dosłownie 5 minut temu podmieniłem na nowy instalator, bo w starym zapomniałem o dwóch bibliotekach. Daj mu jeszcze jedną szansę https://drive.google.com/file/d/0B55aJbU8SFraX0dKeFZ0a2xWYTA/view?usp=sharing 

Szybki start działa. Z samym panelem rozruchowym miałem podobny komunikat jak kolega. Po zainstalowaniu instalki panelu już go nie ma.

Windows 10 Pro 64bit ze starym panelem rozruchowym jako jeden plik.
2016-03-13_151700.thumb.png.fca44d036660

Windows 10 Pro 64bit z panelem jako instalator.
2016-03-13_150934AstroHub.thumb.png.aa2a

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam USBfocus Korneliusza, taki: http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus. Na stronie nie widzę schematu połączenia pinów we wtyczce. Jak wcześniej wspomniałem muszę skombinować przedłużkę gniazdo-gniazdo bo ja mam wtyczkę i w AstroHubie jest wtyczka.

Czy należy polutować przeciwległe piny? Czy któreś muszę krzyżować? Co się stanie jak coś źle połączę?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozamieniasz niewłaściwie piny silnika, to nie będzie się on poprawnie kręcił, ale nic się nie zepsuje ;) Jak nie znasz pozycji pinów,m to możesz dobrać właściwy układ metodą prób i błędów. Byleby nie podłączyć jakiejś masy lub plusa pod uzwojenie przypadkiem, a jedynie zamieniać piny miedzy sobą.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Alien napisał:

Szybki start działa. Z samym panelem rozruchowym miałem podobny komunikat jak kolega. Po zainstalowaniu instalki panelu już go nie ma. (...)
 

Ten Twój wyjątek wynika z tego, że wziąłeś AH panel 3.1 z obsługą GPS i LCD do starego firmware, które nie ma tej obsługi. Jak nie masz podłączonego GPS ani LCD to możesz spokojnie używać panelu i firmware w wersji 3.0.x. Wersje 3.1.x mają po prostu dodaną obsługę LCD i GPS - reszta funkcji i poprawek w obu wersjach 3.0.x i 3.1.x są takie same. Oczywiście nie powinien taki błąd lecieć i muszę to poprawić, ale jest to coś innego, niż miał Radek.

Jak dokończę instalatory do obu wersji softu to zrobię porządek w wątku z plikami. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybki start - Windows 7 SP1 64bit Ultimate działa jak i pod USB2 jak i USB3. Dane o firmware i wersji panelu na zrzucie.

2016-03-14_113022.thumb.png.bfbe0f5cfb87

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam USBfocus Korneliusza, taki: http://astro.elektroda.eu/index.php/usbfocus. Na stronie nie widzę schematu połączenia pinów we wtyczce. Jak wcześniej wspomniałem muszę skombinować przedłużkę gniazdo-gniazdo bo ja mam wtyczkę i w AstroHubie jest wtyczka.

Czy należy polutować przeciwległe piny? Czy któreś muszę krzyżować? Co się stanie jak coś źle połączę?

Najlepiej zarób sobie nowy kabelek. Ja mam też focuser od Korneliusza, rozebrałem wtyczkę i tam są wykorzystane chyba wszystkie piny. Żeby nie kombinować zrobiłem ją na nowo i nie ma opcji żeby było źle. Jak silnik masz również od Korneliusza to sprawdź ile bierze amperów. Ja musiałem zmienić na inny.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Like 1

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie zamówiłem łącznik typu gniazdo-gniazdo, podłączę i zobaczę co się stanie :) Nie chciałbym definitywnie rezygnować z oryginalnego USBfocusa.

Co do silnika - to chyba jest oryginalny, ale to tylko domysły, bo cały focus kupiony w zestawie na giełdzie. A istnieje prawdopodobieństwo, że bierze za dużo amperów? 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radku, patrząc na pudełko USBFocusera od Korneliusza widać opis na zasilaniu "12 V 2A". Może być więc tak, że silnik który posiadasz może pobierać więcej niż 0,6 A, które jest graniczne dla AH ! Przekroczenie tej wartości grozi nieodwracalnym uszkodzeniem układu L293, który steruje pracą silnika krokowego. Jeśli możesz to zrób zdjęcie tabliczki znamionowej silnika lub podaj jego typ - będzie można więcej powiedzieć co do pobieranego prądu i czy ten silnik będzie współpracował z AH.

 O tym maksymalnym, dopuszczalnym poborze prądu przed silnik jest wyraźna uwaga w instrukcji i proszę o tym pamiętać przed podłączaniem silników do AH !!!

Z praktyki powiem tylko tyle, że podczas testów uszkodziłem taki układ scalony L293 i musiałem pieczołowicie wycinać obcinaczkami po kolei wszystkie 16 nóżek ! Inne metody wylutowania się nie sprawdziły ! A później trzeba wlutować w to miejsce nowy scalak i nie uszkodzić ścieżek i punktów lutowniczych... 

Pozdrawiam.

Marek 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)