Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

I chyba coś pomieszałem. Zrobiłem przedłużkę typu gniazdo-gniazdo z połączeniami według mojego schematu. Pinów 6-9 nie podłączyłem bo nie są wykorzystywane. Silnik szarpie, ale się nie obraca. Soft pokazuje, że wykonał obrót. Coś zmienić w ustawieniach czy przelutować kabelki zamieniając np. pin 2 z 3?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniaj nastaw, ale spróbuj przelutować kabelki w przedłużce, jak poniżej :

DB9 silnik          DB9 AH3

pin 1 ------- ------- pin 1 

pin 2 ------- ------- pin 4

pin 3 ------- ------- pin 2

pin 4 ------- ------- pin 3

pin 5 ------- ------- pin 5

Przy opisanych objawach to raczej wskazuje na zamienione uzwojenia, też tak miałem przy testach :5640dc6dbc8ce_01Smile:.

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią do trzech razy sztuka. Marku twój schemat nie pasuje (przynajmniej w moim przypadku), zrobiłem trzecią próbę i zadziałało wg tego:

DB9 silnik          DB9 AH3
pin 1 ------- ------- pin 1 
pin 2 ------- ------- pin 3
pin 3 ------- ------- pin 2
pin 4 ------- ------- pin 4
pin 5 ------- ------- pin 5

Powoli wieszam wszystko na montaż. Z elektroniki pozostało tylko wsadzić końcówki grzałek. Muszę zobaczyć jakie te grzałki mam, może to jakieś odpady ze spawarki :)

Czy coś o grzałkach powinienem wiedzieć żeby nie spalić AH?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sferoida napisał:

Muszę zobaczyć jakie te grzałki mam, może to jakieś odpady ze spawarki :)

Czy coś o grzałkach powinienem wiedzieć żeby nie spalić AH?

Na tym to nawet ja się znam :5640dc6e20115_02Laugh: polaryzacja im jest obojętna, abyś wtyczkę do gniazda 12V dopasował.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się przeraziłem.

Gdy zamontowałem wszystko na teleskopie, uruchamiam testowo AH panel, a tu silnik znowu szarapie, kamery się nie włączają. I co? Jak zwykle wina leży po stronie operatora. Przyda się załączyć zasilacz, bo na samym prądzie z USB daleko nie zajedziemy.

Nie byłbym jednak sobą gdybym czegoś nie namieszał. Skracałem przewód czujnika temperatury, przelutowałem i od tego momentu kicha - nie działa. Jest on taki delikatny, że mogłem go przepalić? Zaznaczam, że pilnowałem połączenia pinów z kabelkami.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "Elmarqo" - kliknij na "kółko zębate" 1, dla wybranego focusera. Otworzy się okienko z nastawami 2 i pierwsza pozycja to zmiana maksymalnej pozycji focusera ( ilości kroków ) którą możesz zmienić na większą niż 10000. Oczywiście zmianę trzeba zatwierdzić przez "SAVE" - następuje zapisanie nowej wartości w pamięci AH. 

56ed81dd56c92_AHfocusersettings.jpg.e1ce

2. Radku, raczej trudno "uwalić" taki czujnik... Sprawdź, czy:

-  wtyczka jest do końca wciśnięta w gnieździe,

- przypadkiem nie podłączyłeś go do gniazda nr. 3 ( tu można podłączać TYLKO DS1820 !!! ),

- czujnik najpierw musi być podłączony do AH i dopiero wtedy można załączać zasilanie całego AstroHuba.

Pozdrawiam.

Marek   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, keram167 napisał:

1. "Elmarqo" - kliknij na "kółko zębate" 1, dla wybranego focusera. Otworzy się okienko z nastawami 2 i pierwsza pozycja to zmiana maksymalnej pozycji focusera ( ilości kroków ) którą możesz zmienić na większą niż 10000. Oczywiście zmianę trzeba zatwierdzić przez "SAVE" - następuje zapisanie nowej wartości w pamięci AH. 

56ed81dd56c92_AHfocusersettings.jpg.e1ce

2. Radku, raczej trudno "uwalić" taki czujnik... Sprawdź, czy:

-  wtyczka jest do końca wciśnięta w gnieździe,

- przypadkiem nie podłączyłeś go do gniazda nr. 3 ( tu można podłączać TYLKO DS1820 !!! ),

- czujnik najpierw musi być podłączony do AH i dopiero wtedy można załączać zasilanie całego AstroHuba.

Pozdrawiam.

Marek   

 

Tak właśnie robiłem zanim napisałem, zmieniałem ilość kroków w sterowniku, sterownik przyjmuje inną ilość, natomiast w programie już nie można wprowadzić innej wartości ponad 10000. Strzałki w polu GO nie pozwalają przekroczyć 10 0000. Właśnie sprawdziłem... jeśli dojadę do 10000 to w polu GO już nic nie można więcej wpisać. Natomiast mogę przekroczyć 10000 zadając ileś kroków i naciskając powyżej +

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wracając jeszcze na moment do hubów USB, to do tej pory polecałem hub LogiLink UA0124. 7 portowy hub, sprawował się u mnie bez zarzutu obsadzony jednocześnie takimi urządzeniami: Atik383, ASI120MM, EFW2, Canon 550D i JoloFocuser albo AstroHub. Niestety po przejściu na guidowanie za pomocą QHY6 okazało się, że nic z tego nie będzie - musiałem QHY6 podpiąć osobnym kablem i jakiś czas tak działałem.

Dość długo szukałem i czytałem, również o hubach przemysłowych (mają metalowe obudowy, choć dziurawe, możliwość dokręcenia kabli USB czy zabezpieczenia przed przepięciami, ale jeśli chodzi o samą elektronikę to wciąż te same chipy) i w końcu znalazłem nowego bohatera :5640dc79beb52_40Alien2: To 7 portowy hub D-Link DUB-H7 http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/connect/usb/dub-h7-7-port-usb-2-0-hub . Łyka wszystko jak masło łącznie z QHY6 i czeka na więcej. Nie ma żadnego kabla na stałe, a tylko z tyłu gniazdko zasilania 5V oraz zwykłe drukarkowe USB B - super sprawa, nie żadne mini czy mikro USB. Urządzenia mam podpięte do niego kablami o długości 1m, a sam hub do komputera jest podłączony kablem 3m. 
Co prawda obsługuje tylko USB 2.0, ale na razie chyba jedynie kamerki planetarne potrzebują więcej. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jolo napisał:

..... Dość długo szukałem i czytałem, również o hubach przemysłowych (mają metalowe obudowy, choć dziurawe, możliwość dokręcenia kabli USB czy zabezpieczenia przed przepięciami, ale jeśli chodzi o samą elektronikę to wciąż te same chipy) i w końcu znalazłem nowego bohatera :5640dc79beb52_40Alien2: To 7 portowy hub D-Link DUB-H7 http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/connect/usb/dub-h7-7-port-usb-2-0-hub . Łyka wszystko jak masło łącznie z QHY6 i czeka na więcej.

Dokładnie tak, używam już 5 rok - wcześniej pracował w nie astrofotografii. Jest porostu idealnym HUBkiem :)

P.S. Pięknie też bakterie ładuje - między innymi smartfonów :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Prośba o pomoc w połączeniu lcd. SOrki, ale jestem na prawdę zielony jeśli chodzi o elektronike.

Podłączyłem lcd według tego schematu poniżej. 

Zainstałowałem  AstroHub panel 3.1.2, wgrałem do Arduino AstroHub 3.1.2.HEX.
Uruchomiłem w panelu LCD wyświetlacz [Enable LCD].
Gdy zmieniam np. LCD backlight na 50 i daję Read from device to zmienia na 100.
Ale LCD nie świeci wcale.
Da się jakoś sprawdzić czy to nie jest przypadkiem wina samego LCD, lub co zrobic żeby zdiagnozować problem?

Zlcd-ah_bb.jpg

ieq45, tsapo65, stf8300m, fw4-8300, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

pozdrawiam

Paweł Koczan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosowałeś inny wyświetlacz niż podlinkowany przez Jolo w innym temacie to najprawdopodobniej musisz zastosować rezystor 200ohm na pin 15 wyświetlacza  tj. plus zasilania podswietlenia i powinno działać ale niech się  wypowiedzą mądrzejsi w temacie. 

Też tak miałem, trzeba zerknąć na kartę  produktu. 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Amper napisał:

Jeżeli zastosowałeś inny wyświetlacz niż podlinkowany przez Jolo w innym temacie to najprawdopodobniej musisz zastosować rezystor 200ohm na pin 15 wyświetlacza  tj. plus zasilania podswietlenia i powinno działać ale niech się  wypowiedzą mądrzejsi w temacie. 

 

Mam dokładnie ten LCD który rekomendował Jolo: ZYSCOM LCD 4x20 RED czerwone litery FSTN negatyw

7 minut temu, jolo napisał:

A jak podłączyłeś i do czego pin od kontrastu? Jak kontrast jest na max albo na min to może być całość nieczytelna jakby LCD nie działało.

Jest podpięte do tego pinu jak na zdjęciu (zresztą dokładnie to jest moje połączenie). Zarówno przy kontrast 0, 50 jak i 100 jest tak samo na LCD.

 

 

IMG_20160413_154924.jpg

ieq45, tsapo65, stf8300m, fw4-8300, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

pozdrawiam

Paweł Koczan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to już robiłeś - ale sprawdź połączenia.

W panelu wejdź w ustawienia LCD, kliknij Restore defaults, potem OK, potem zahacz Enable, ustaw Contrast na 10 a Backlight na 100 i kliknij Save, potem OK. W ciemności powinno być widać przynajmniej podświetlenie LCD na brzegach wyświetlacza, a całość powinna ruszyć o ile wyświetlacz jest sprawny i połączenia prawidłowe. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jolo, tak zrobię.

A jeszcze jedno pytanie, czy wyśiwetlacz powienien w ogóle chodzić tylko przy AstroHubie podpiętym po USB? Czy musi być zasilanie 12v?

ieq45, tsapo65, stf8300m, fw4-8300, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

pozdrawiam

Paweł Koczan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jolo napisał:

Tylko po USB nie będzie zasilany - musi być podłączone 12V. 

Dzięki chłopaki

Oczywiście głupota nie boli, jak podłączyłem zasilanie 12v oczywiście działa :) 

pk

ieq45, tsapo65, stf8300m, fw4-8300, zwo 1200mm, kable, złączki, trytytki

pozdrawiam

Paweł Koczan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacieeee !!! Ale inf !!!! To jeszcze można by newsy z Neta wrzucać - oczywiście o zbliżających się warunkach atmosferycznych :5640dc70bd641_11Geek:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie wszystko działa. Kanały grzałek działają, zasilania działają kamerki chłodziły się, kanały focuserów działają...... i tak małymi kroczkami do przodu. Kolejny etap uruchomienie wszystkiego na sucho :5640dc6e79ff9_03Silly:

2016-04-14_161736.png

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Alien napisał:

.... Kolejny etap uruchomienie wszystkiego na sucho :5640dc6e79ff9_03Silly:

Ja bym od razu na głębokiej wodzie sprawdził :5640dc6ec0764_04Wink:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkoczan, bardzo ładnie wycięta obudowa pod lcd, napisz jak to robiłeś mnie też to czeka - lcd i przy okazji gps czekają :) Trzeba będzie pobawić się i nawiercić małe otworki i dokończyć sprawę pilniczkami albo wezmę dmały drimmel od kumpla .....

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)