Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

A co do tego kabelka usb - ja tam nie będę się chwalił ani wymieniał z nazwiska tfu nicka ale od razu pisałem że dla mnie podejrzanym jest kabelek usb :)  i też od początku miałem "cyrki" z tym niebieskim - zamieniłem na zwykły, drukarkowy i AH "zagadał" aż miło .. :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Witajcie.

Czytam ten wątek i też zauważyłem u siebie, że miałem kłopoty z zawieszającym się panelem sterującym. Po dostarczeniu przez kuriera robiłem testy na sucho, na zlocie też miałem kłopoty z panelem. Myślałem, że winny jest pilot od HEQ5 (zresztą może on też swoje miesza) dlatego już zamówiłem WiFi. Jak będę miał chwilę to również przetestuję z niebieskim kabelkiem i bez niego tzn. z innym.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, jolo napisał:

 O pilocie pomyślę :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Pilot.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek trolluje jak zawodowiec :5640dc6e20115_02Laugh:

Co do niebieskiego kabelka - to odradzam faktycznie. Podczas testów nie zwracałem na to uwagi, wszystkie egzemplarze testowałem na jednym, jedynie zmieniałem pudełka i czujniki. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, poszukałbyś zdjęcia pilotki (zaraz wstawi czapkę hehe) nie żebym był szowinistyczną świnią ale jak myślicie - chyba lepiej pilotka, co ? Dziewczyny przepraszam a w ogóle to Jolo powinien zrobić konfigurację w panelu AH male/female i suwak age -/+ od 18 oczywiście :) Kurcze zaraz mnie zablokują jak niejaką Joannę :) Ale dzisiaj lecę po bandzie - życie na krawędzi normalnie :) (potem trzeba posprzątać wątek)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Pawcio napisał:

Jacek, poszukałbyś zdjęcia pilotki (zaraz wstawi czapkę hehe) nie żebym był szowinistyczną świnią ale jak myślicie - chyba lepiej pilotka, co ? Dziewczyny przepraszam a w ogóle to Jolo powinien zrobić konfigurację w panelu AH male/female i suwak age -/+ od 18 oczywiście :)

Gend.jpg   Gen1.jpg

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pilotem podczerwieni jest ten problem że każdy ma inne kody i trzeba by wybrać jakiś jeden pilot masowo dostępny i pod niego przygotować obsługę. 

Inne rozwiązanie, bardziej rozwojowe, to wyposażenie AH w moduł bluetooth HC-05 lub HC-06 i na początek za pomocą smartfona z Androidem i prostych komend wysyłanych z terminala można by sterować focuserem. 

Z czasem można zrobić odpowiednią aplikacje i komfortowo smartfonem zmieniać również inne ustawienia. Można wykorzystać GPS-a zawartego w telefonie a na ekranie wyświetlać to co leci na LCD AstroHuba i inne informacje.

Gdyby kolejna wersja AH miała możliwość podłączenia migawki canona to taka aplikacja mogłaby pełnić również rolę programowalnego pilota do canona i Alien miałby problem z głowy :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia nauczenia AH kodu z pilota myślę że nie będzie żadnym problemem. Zresztą od początku myślałem ze tylko w takiej formie mogło by to wyglądać. Wtedy dowolny pilot mógłby się nadać ale najlepsze były by te do arduino bo są małe i za kilka pln i nie będzie prawdopodobieństwa przypadkowego złapania kodu z pilota sąsiada jak sąsiad zmienia kanał a tu nam się ostrość rozjeżdża :)

Bluetooth dobry pomysł. Tez było by miło zamiast na LCD mieć podgląd z poziomu smartfona. Tu jestem za. 

Ogólnie Panel w wersji na smartfona przez BT to była by bajka no i wspomniane przez kolegę programowalny wężyk spustowy.

Ale nie wyobrażam sobie sterowania focuserem komendami terminala :)

Natomiast jeszcze przy okazji jak mówimy o LCD to można by w panelu dorobić przycisk żeby włączyć taki wirtualny LCD i mieć na PC dokładny podgląd co jest aktualnie wyświetlane na LCD lub co mogło by być wyświetlane gdy takiego LCD nie posiadamy :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej jestem za pilotem/pilotką na podczerwień........:5640dc6e20115_02Laugh:

Mam zresztą coś podobnego, kupiłem gotowy moduł sterowania na podczerwień z zaprogramowanym

chyba epromeem na proste komendy (słabo się na tym znam)....lewo-prawo,ustawienie prędkości i stop.

I moduł ten steruje bezpośrednio silnikiem, naturalnie przez pilota.Super sprawa!!!!

Wyeliminowałem w ten sposób całkowicie drgania tuby i statywu przy regulacji ostrości w NexStarze.

Ale bardziej bym wolał sterowanie radiowe....... wyeliminuje to konieczność kierowania pilota na diodę.

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki.

Zauważyłem spowolnienie przesyłu sygnału/danych do PC. Dla wyjaśnienia - od samego początku, nie od moich awarii. Objawia się to np. dłuższym czasem przesłania obrazu z kamery. Gdy zmieniam filtr w EFW2 to trwa kilka sekund, aż wyskoczy na chwilkę komunikat "program nie odpowiada" (niemniej zaraz wraca do porządku).

Taka tam moja dygresja wynikająca z obserwacji tego faktu, widocznie taki urok AH3. Chyba, że znowu coś mam nieteges.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też dopadły jakieś problemy z połączeniem. Rozłącza mnie w panelu, i na tą chwilę nie mogę się połączyć. Kable już zamieniałem, zaktualizowałem sterowniki Ascom. Nie wiem czy całkiem wszystkie sterowniki wywalić i od początku zainstalować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek - a jesteś pewny, że po odłączeniu AH całość działa szybciej? Ja u siebie nie zauważyłem takich objawów, a mamy podobne komponenty - hub USB, kamerkę i koło.

Darek - a po rozłączeniu w menedżerze urządzeń nie widać już wirtualnego portu szeregowego Arduino 2560? Najważniejsze, żebyś miał sterowniki do Arduino, a nie takie jak podpowie windows. Radek tak na początku miał i też chyba były jakieś kłopoty z łączeniem i ze zrywaniem połączenia.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz: Zauważyłem to właśnie po przesiadce na AH z poprzedniego zasilania. Wtedy sygnał biegł przez huba usb bezpośrednio do PC. Teraz na tej drodze ma Arduino w AH3. Ale idzie z tym żyć. Jak nie muszę to nie chcę grzebać, zmieniać bo wyjdzie, że znowu coś ulepszę ;) Niemniej jest to zauważalne.

Darek: Faktycznie w systemie miałem tylko widowsowy port com. Dopiero jak zainstalowałem sterowniki Arduino (ale nie te z zestawu AH3, tylko najnowsze ze strony Arduino) to pojawiła się nazwa przy porcie com.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w menedżerze urządzeń wszystko widać normalnie, bo sprawdzałem czy nie znika. Żeby znów się połączyć muszę odłączyć przewód USB i podłączyć. Dziś najpierw chodził jakieś 1,5h zanim rozłączyło, później po kilku minutach. Teraz podłączyłem bezpośrednio do laptopa z pominięciem huba USB, chodzi już jakąś godzinę tak, zaraz wyjdę sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyszedłem sprawdzić to już było rozłączone. Jeszcze może zainstaluję wszystko na drugim laptopie, kto wie jakie humory może mieć tamten złom. Czy  windows może mieć jakieś znaczenie? na astro-złomo-lapku  mam XP, na tym co teraz siedzę 7, to jutro podłączę tego jak będzie się zachowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając Twoje "przygody" już wcześniej podmieniałem go na inny i nie było efektu. Mam też problem z rozłączającą się ASI224 w guidingu. Nie wiem czy oba problemy mają wspólne podłoże czy nie. Rozłączają się niezależnie od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję zainstalować wszystko na drugim lapku ale znów kłopot... Przy próbie instalacji sterownika Arduino wyskakują mi takie okna, no i w menedżerze urządzeń nie jest wykrywany. Na tą chwilę pomysły mi się wyczerpały.

1.JPG

2.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłem ale nie pomogło. Fakt że windows może być zasyfiony bo już nie pamiętam kiedy ostatnio była świeża kopia robiona. Pomyślałem że "Stacker" ma świeżynkę win7 tylko 64bit (na lapku 32) zainstalowało się od ręki wszystko, uruchomiłem panel AH i czekam. Na astro lapku nie chodził dłużej jak 1,5h do rozłączenia. Poczekam to będę wiedział czy wina leży w astrolapku czy gdzieś w setupie muszę szukać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trzeba by chyba napisać dla niego sterowniki INDI plus jakiś panel, ale ja się tego nie podejmę raczej - jak ktoś będzie chętny to mogę przekazać protokół komunikacji z AstroHubem i będzie mógł coś takiego stworzyć. 

Ewentualnie sam panel tylko, bez żadnego wsparcia z dodatkowymi sterownikami - z komunikacją bezpośrednią z urządzeniem przez port szeregowy.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Rozumiem, że niezależnie od zastosowanego zasilania w AH - czy to będzie 12V czy 14V - w gniazdkach na wyjściu zawsze będzie 12V

Ca.png

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wlasnie wydawalo, ze AH wypuszcza na tych gniadkach napiecie dokladnie takie jakie jest "podawane" przez zasilacz. Nawet sie cieszylem, bo montaz lubi troche wiecej niz 12V. Trzeba bedzie jednak instrukcje przeczytac i sprawdzic jak to jest :)

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam pytanie z innej beczki - czy byłaby możliwość dodania do lcd nowego trybu wyświetlania współrzędnych GPS w formacie DMS (stopnie, minuty, sekundy)?  Zabieram AH na wypady z kumplem z jego HEQ5 - używamy wtedy sterownika Synscan i oprócz czasu potrzeba jeszcze współrzędnych geograficznych w tej postaci. W epoce telefonów komórkowych z odbiornikami gps nie jest to wielki problem ale trzeba uruchomić dodatkową aplikację a wyświetlacz oprócz czasu podaje także współrzędne tylko w formacie dziesiętnym...

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)