Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, jolo napisał:

Tak jak Marcin pisze - na wyjściach DC jest takie napięcie jakim jest zasilany AH. Te "12V out" to są etykietki tylko, można je samemu zmienić.

Wystukane z tapatalka

No to pasuje! Miałem opory podłączyć kamerkę przez AH na 12V ale skoro tak to zasilę cały AH zasilaczem od Atika (bodajże 13,7V) i kamerka dostanie tyle prądu ile potrzebuje.

Rozumiem, że z takim napięciem podanym na montaż (HEQ5) nie będzie problemu?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś z was zasila montaż przez astrohuba? Ja mam pewną bolączkę. Co prawda znalazłem rozwiązanie problemu ale jest to poniekąd uciążliwe. No to po kolei.

 

U mnie astrohub rozdziela zasilanie na kamerę oraz montaż. Ażeby połączyć astrohuba przez ascom conect (co jest potrzebne do automatycznego ustawiania ostrości w Maximie) muszę mieć włączonego eqmoda. Ażeby włączyć eqmoda muszę mieć połączenie z montażem, który nie jest włączony bo mogę go włączyć dopiero po odpaleniu astrohuba. Tu koło się zamyka a ja wracam do pierwszego zdania w tym poście. Czy ktoś z was zasila montaż przez astrohuba? Jeżeli tak to jak rozwiązał ten problem.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zasilam montaż przez AH i nie do końca rozumiem Twój problem chyba... Włączam panel AH, łączę się z AH (sterownik ASCOM -> Primary AH focuser), włączam wyjście zasilania 12V na montaż i uruchamiam montaż skryptem Start EQASCOM i już. Potem włączam Maxima, włączam zasilanie na kamerki, łączę się do kamerek z Maxima, łączę się z FocusMaxa do focusera i do Maxima, łączę się z Maxima do EQMODa i gotowe. Całość zajmuje mniej czasu, niż przeczytanie tego wszystkiego :):)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przy rozpoczęciu sesji nie mogłem w ten sposób połączyć się z AH. Z tego co napisałeś nie powinno być problemu. Właśnie testuję połączenie w obserwatorium. Step by step tak jak napisałeś. Odpaliło. 

 

Chyba wiem gdzie był problem.

Prze połączeniem wszedłem w opcje i ustawiłem tak.

b.png

 

Kiedy wyłącze AH i odpalam go po raz drugi w opciach mam tak:

c.png

 

I dlatego nie mogłem się połączyć.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Problem wygląda następująco:

Sterowniki, oprogramowanie zainstalowane.

Podłączenie przez huba USB razem z ASI120, Canonem i NEQ6 powodowało w przypadkowych okresach czasu odłączenie AstroHuba, tak jak to miało miejsce u Sferoidy.

Podłączyłem go do innego portu i wszystko działało bez problemów do dziś.

Po całej nocy zresetowałem cały zestaw łącznie z laptopem i AstoHub przestał być widoczny dla laptopa - nie wykrywa portu w Menadżerze Urządzeń. Podłączyłem do innego komputera i tak samo nie wykrywa go.

Wyjąłem płytkę Arduino i po podłączeniu USB zapalają się diody ON i RX, dioda L mruga kilka razy. Komputer nie wykrywa urządzenia. Dodatkowo czip usb bardzo się nagrzewa. 

Jak rozumiem stałem się właścicielem spalonego kawałka plastiku i muszę kupić nowy żeby korzystać dalej z AstoHuba?

Czy taki jak ten: https://botland.com.pl/arduino-moduly-glowne/1062-arduino-mega-2560-rev3.html

Potem muszę go zaprogramować XLoaderem?

Czy jest jakieś inne rozwiązanie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:( to chyba tak się stało jak piszesz. Jak sama płytka nie jest wykrywana przez komputer to musiała paść niestety. Potrzebne jest Arduino Mega 2560 rev. 3 - takie jak podlinkowałeś, albo np takie http://allegro.pl/klon-arduino-mega2560-r3-atmel-atmega2560-avr-usb-i6631360530.html albo http://allegro.pl/arduino-mega2560-r3-avr-atmega2560-f-vat-23-i5555673039.html . Ważne, żeby jako konwerter USB miał ten mały kwadratowy układzik Atmegi, a nie prostokątny CH340 ( np http://allegro.pl/klon-arduino-mega2560-r3-atmel-atmega2560-avr-usb-i5884947249.html ), bo one mają trochę inaczej umieszczone gniazdo USB i mogą nie pasować do obudowy (przynajmniej ten egzemplarz z CH340 który mam nie pasuje do obudowy AH3.0). Możesz go zaprogramować przed włożeniem w AstroHuba, a potem tylko włożyć i powinno działać. 

A możesz napisać co robiłeś krok po kroku podczas tego resetowania? Wygląda na to że padł sam chip USB, bo jak dioda L mruga kilka razy, to bootloader w Atmedze 2560 wciąż działa i czeka na połączenie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Disconnect w Maximie

2. Disconnect w AstoHubie

3. Reboot laptopa

4. Odłączenie od zasilania zasilacza xbox modyfikowany, bo świecił na czerwono.

i dalej restart:

5. Podłączenie zasilacza - świeci na zielono

6. Uruchomienie laptopa

7. Próba podłączenia AstroHuba

Wszystko jak zwykle, z wyjątkiem końcówki.

Sprawdziłem na forach Arduino, problem z przegrzewającym się czipem USB jest dość powszechny.

Może ktoś potrzebuje tak uszkodzonego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś z innym kablem USB ? Pamiętam, że ja ze swoim "oryginalnym" kablem USB (tym, który dotarł razem z AH) miałem olbrzymie problemy, komputer widział urządzenie USB ale nie potrafił go zidentyfikować i zainstalować sterowników. Wymiana kable na taki "porządniejszy" rozwiązała sprawę od ręki..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W AH regulowanie napięcia na wyjściu odbywa się przez jakiś potencjometr na płytce czy w opcjach AH?

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na płycie głównej AH3 są dwie przetwornice DC-DC, na nich są potencjometry, którymi ustawiasz napięcie 5V i Ureg

Przetwornice dc-dc.jpg

PS. Jolo był szybszy :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie bardzo za szybką odpowiedź. 

 

3 godziny temu, jolo napisał:

Przez potencjometr na przetwornicy - instrukcja, strona nr 5 :) 

Żebś nie myślał, że tam nie zaglądałem... Ale próbowałem odszukać to w punkcie 4.6. :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Ja podłączam Moonlite bezpośrednio 1:1 jak jest (piny 1 do 5), a Moonlite jest podobno kompatybilny z Robofocusem. W opcjach AstroHuba musisz zaznaczyć typ silnika Unipolar i nie przesadzać z szybkością, bo unipolarne silniczki nie lubią za szybkich obrotów (tak na początek 100-200pps dać).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap automatyzacji:

Kupiłem Modecom'a FreePC. Podłączony przez zasilanie huba USB, który zasilany jest z AstroHuba.

AstroHub (wyjście 12V) --> Hub USB (5V) --> FreePC

Na Modecomie zainstalowany TeamViewer.

W "AstroHub panel" zaznaczone 12v input, tak aby napięcie było cały czas załączone.

Uruchamiam zdalnie AstroHub panel, dalej Connect i następuje chwilowy zanik napięcia, który wystarcza żeby Modecom się wyłączył.

Robię coś źle, czy tak po prostu jest?

 

I jeszcze jedna kwestia: czy można z AstroHuba zasilić kamerę, która potrzebuje 60W, czy lepiej jednak dodatkowy zasilacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak rozumiem, to hub USB jest zasilany 12V i w środku ma regulator, tak?

Co do zaniku zasilania, to czy w opcjach połączenia AstroHuba masz odznaczoną opcję "reset AstroHub on connect"? Jak jest odznaczona, to nie powinno zanikać napięcie po naciśnięciu Connect.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli AH się resetuje pomimo wyłączonej opcji "reset AH on connect" to możliwe że jakaś logika działa dodatkowo w hubie USB :( Wtedy chyba tylko albo można podłączyć miniPC bezpośrednio do AH (we FreePC są chyba dwa porty USB plus jeden do zasilania), albo rozdzielić zasilanie 12V przed AH i niezależnie podpiąć 12V do huba USB. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Czy AstroHub uciągnie silniczek od wycieraczek? Napięcie 12v, natężenie 4,5A nominalne. Moc na stronie Boscha opisana jako 20,7W.

Silnik posłuży jako napęd do dachu budki, dach nie jest bardzo ciężki - ok. 80-90kg.

Ewentualnie jaki zdalny sterownik do takiego silnika z minimum lutowania i programowania?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe włączane wyjście 12V uciągnie 4.5A. Jeśli byś chciał do PWM, to też uciągnie, ale musiałbyś zwrócić uwagę, żeby przełączać jedynie pomiędzy 0 i 100%. Wartości pośrednie powodują wydzielanie większej ilości ciepła na tranzystorze i jest ryzyko że się przegrzeje, szczególnie przy wyższych częstotliwościach PWM. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób test, podłącz silnik przez szybki bezpiecznik 4A, obciąż delikatnie silnik następnie załącz zasilanie i będziesz miał odpowiedz czy wytrzyma, chyba, że masz czym zmierzyć prąd chwilowy, najgorszy jest prąd rozruchu silnika w tym czasie potrafią pobierać kilka razy więcej prądu a zatem i mocy większej od wartości znamionowej silnika, oczywiście zasilacz musi być wydolny.
Ważna również jest jego przekładnia, natomiast w zimie po opadach śniegu obawiam się, że może wystąpić problem i będziesz zmuszony go usunąć ten silnik może nie dać sobie rady. Rozumiem jest to dach nie kopuła, dla dachu zastosował bym siłownik od bram przesuwnych i zero problemów, sterować można dowolnie np. pilotem, małym impulsem napięcia z przycisku, komputerem, itp. dużym atutem jest powolne domykanie, minus to cena około 2tyś. zł. ale za to komfort używania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kontynuując off-topic:

- silnik od wycieraczek Mitsubishi Carisma - muszą być przednie (teraz już wiem, że tylna się nie nadaje)

- na szczęście podłączyłem do zewnętrznego zasilacza 12V/5A - nie dał rady ruszyć dachu

- dalej poszedł zasilacz od xboxa i zapaliła się czerwona dioda (pewnie już wcześniej był na wykończeniu, dlatego nie mógł uciągnąć setupu z grzałkami)

- w końcu zasilacz polecany przez wessela dał radę, dach przesuwa się bez problemu

- sterowanie modułem przekaźników połączonych przez USB z Modecomem FreePC http://www.gotronik.pl/modul-przekaznika-sterowanego-poprzez-usb-p-3959.html

wieczorem dalsze próby, ewentualny opis umieszczę już w nowym wątku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Proszę o pomoc z kolejnym problemem.

Dotychczasowy silnik od fokusera padł niestety: buczy i nie kręci.

Wymieniłem go na taki: Silnik krokowy JK42HS40-0504 200 kroków/obr 12V / 0,5A / 0,43Nm

Połączenia zgodnie z instrukcją AH.

Po podłączeniu do AH zakręci raz i następuje błąd:

59953cb2469e8_Zrzutekranu(7).png.2d2b9734679ba4ca6604ef6b7843ea51.png

 

Zaraz potem taki:

59953cb500c6a_Zrzutekranu(8).thumb.png.916691544f3a5ee5034245ba2e51c3a5.png

 

I przy próbie podłączenia:

59953cb849792_Zrzutekranu(9).thumb.png.8090b214ec880755f29fabe90cb601fe.png

 

Log z błędem w załączeniu.

Nie pomaga odłączenie z USB, trzeba zresetować komputer. Taka sama sytuacja ma miejsce również przy podłączeniu silnika do drugiego portu w AH.

Oprogramowanie najnowsze załączone na pierwszej stronie wątku.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

AH log.txt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)