Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

Silnik ma 6 przewodów, więc widzę, że w ustawieniach jest dobrze tj. unipolar.

Podczas pracy następuje zmiana poboru prądu z "I total"=ok. 0,55-0,60A skacze do ok. 1,30A.

Będę obserwował co się dzieje, może jutro odepnę z huba silnik i zobaczę czy pobór prądu się zmieni.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Jest jeszcze jedna opcja. Jeżeli silnik zatrzyma się w pomiędzy pełnymi krokami to też będzie musiał podtrzymywać ten stan. Z tego co mi wiadomo to HUB działa w trybie 1/2 kroku więc wszystko co pomiędzy pełnymi krokami musi być podtrzymywane stąd grzanie się silnika. Niech mnie fachowcy poprawią jeżeli się mylę ale z tego co zaobserwowałem u siebie to właśnie tak jest.

Możesz ewentualnie sprawdzić to zmniejszając minimalny krok do 1 i przesuwać focuser co 1. Efekt powinien być taki że co drugą pozycję pobór prądu będzie większy.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwna sprawa z tym silnikiem. Przesuwanie co 1 nie zmienia poboru prądu. Podczas takich zmian zużycie jest stałe ok. 0,54A (z podłączonym tylko czujnikiem temp. i hubem usb). Gdy tak zostawię po pewnym czasie zużycie wskakuje na 1.54A. Jeszcze nie zauważyłem po jak długim czasie tak się dzieje. Wystarczy jednak ruszyć focuser (robię dowolny ruch tam i z powrotem, aby nie stracić pozycji) i ponownie zużycie spada do 0,54A. 

Jeszcze będę obserwował, ale na razie jestem mądry inaczej.

Czy da się odłączyć zasilanie od silnika focusera tak jak np. jest to z wyjściami 12V?
Czy AH może cały czas być connect?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, keram167 napisał:

A może ktoś z Kolegów używa silnika unipolarnego ( sześcioprzewodowego ) i mógłby sprawdzić pobór prądu ? Pozwoliło to w określeniu czy problem jest ogólny ( programowy ) czy też jednostkowy i pomogło w diagnozie i szybszym rozwiązaniu problemu u Radka.

Obiecuję, że jutro sprawdzę - dzisiaj na chwile właśnie wpadłem do domku i do pracy. Ale.. potrzebuje instrukcji.. Co, jak i gdzie mam sprawdzić aby to było miarodajne dla Was. Jako użytkownik takowego mogę napisać, ze w czasie pracy czy trzymania silnik jest w temperaturze pokojowej, nie widać oznak grzania, czy wzrostu temperatury, szczególnie na postoju mimo włączonego w setupie pradu trzymania.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to chyba u mnie zachowywało się to podobnie jak u kolegi @sferoida ale nie zwróciłem na to wcześniej uwagi bo działało (działa) :) Sprawdzę jutro dokładnie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jacku jeśli możesz to sprawdź proszę w Panelu wartość I total ( poniżej print screen, który zapodał Radek z zaznaczonym I total ). I nie chodzi o samą wartość jak o informację, czy nie następują "skokowe" przyrosty prądu o ok. 1 A. Jak pisze Radek powyżej taka sytuacja może nastąpić po ok. 0,5 - 1 godzinie pracy silnika.

AH3 Sferoida.jpg

2. Radku, czy próbowałeś może podłączyć silnik na drugim gnieździe COM ?

Trochę jest zagadkowy ten skok prądu o 1A... Gdyby faktycznie nastąpił taki przyrost prądu to w praktyce powinien ulec uszkodzeniu sterownik ( układ scalony ) L293 który ma max wydajność prądową 0,6 A. Może po przejściach z grzałką uległ uszkodzeniu układ pomiarowy ACS 712 ? - ale to jest na tym etapie zgadywaniem... Radku jeśli możesz, to zmierz temperaturę tego silnika - chociażby wykorzystując czujnik DTH i odczytując temperaturę w Panelu. Jeśli ten pomiar wiązałby się to z jakimś demontażem czujnika i dodatkową robotą to sobie odpuść - pytam raczej z ciekawości.

3. Jacek, Lucek - dzięki za chęć pomocy !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz gwóźdź programu.

W pewnym momencie zauważyłem, że AHpanel mi się wyłączył

postFAAHpr1.jpg

po kliknięciu na ok mam

postFAAHpr2.jpg

po próbie ponownego połączenia wraca komunikat

postFAAHpr3.jpg

ale najciekawsze jest to, że wszystkie urządzenia podłączone do 12Vout: montaż, kamery - działają !!!

O co chodzi? 

Jak nie wiadomo o co chodzi to pewnie chodzi o pieniądze, tylko nie znalazłem wrzutki monet w AH :) A na poważnie to coś naprawdę dziwnie mi to działa/nie działa .

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki objaw miałem przy testach jak wyciągałem wtyczkę USB z komputera. Może jednak coś padło w AH podczas awarii zasilacza, a może to tylko kabelek. Możesz sprawdzić czy to tylko może było chwilowe - wtedy AH mogło się zainstalować ponownie na innym porcie po prostu. 

PS - też mi się przypomniało, że to może być wina huba USB (o ile używasz). Kiedy miałem szyte na miarę astropudełko podpięte przez hub LogiLink to raz na dwie - trzy nocki mi się tak zdarzało, że ni z gruszki ni z pietruszki połączenie się traciło i port COM znikał po czym instalował się pod innym numerkiem i można było dalej działać. Przy podłączeniu astorpudełka czy później AstroHuba bezpośrednio do kompa tak się nie działo już, podobnie odkąd mam huba D-Link o którym pisałem to nigdy się takie rzeczy nie zdarzyły już ponownie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, keram167 napisał:

1. Jacku jeśli możesz to sprawdź proszę w Panelu wartość I total ( poniżej print screen, który zapodał Radek z zaznaczonym I total ). I nie chodzi o samą wartość jak o informację, czy nie następują "skokowe" przyrosty prądu o ok. 1 A. Jak pisze Radek powyżej taka sytuacja może nastąpić po ok. 0,5 - 1 godzinie pracy silnika.

AH3 Sferoida.jpg

Marku - ale ja nimom Astrohuba :( Mam taki sam silniczek (dlatego się odezwałem chcąc pomóc), który jest podłączony gniazdem enternetowym do sterownika, a sterownik ma wyjście USB, które idzie do laptoczka przez HUBa. Sterownik ma wejście prądowe na 12V. Sterownika można używać jako pilota z ręki lub sterować za pomocą paneliku w laptoczku. To gdzie znierzyć to co Ci/Wam potrzebne ????? To jest to: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4457-usbfocus-v2-czy-by%C5%82by-kto%C5%9B-ch%C4%99tny/#comment-62322

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cie choroba ! Zapomniałem Jacku, że nie masz AH3... No to chyba zaczynam się starzeć  :5640dc6f10b34_05Blush: ...

Przejrzałem podlinkowany przez Ciebie wątek, ale nie znalazłem możliwości odczytu pobieranego przez silnik prądu a jedynie możliwość zadawania parametrów. Można by pomyśleć nad jakąś przejściówką na RJ-cie pomiędzy USB Focuser-em a silnikiem, gdzie trzeba by dodatkowo szeregowo wpiąć Twój miernik na zakresie prądowym... ale moim zdaniem za dużo kombinacji !!! Trzeba to odpuścić !

Żeby pomóc Radkowi musimy wiedzieć czy jest to odosobniony przypadek powstały w wyniku uszkodzenia grzałki i coś się "krzaczy" sprzętowo w AH3 czy też, jak sugeruje Jolo, może to być jeszcze kwestia wykonania poprawek w sofcie.

Jacku, jeszcze raz WIELKIE CI dzięki i szacun za chęć pomocy , ale w tym przypadku jest potrzebny ktoś z Kolegów, kto posiada AH3 i stosuje silnik unipolarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzichu, weź podłącz silnik poruszaj nim trochę (taka symulacja ustawienia ostrości) i zostaw na jakiś czas, zobacz tylko na starcie jaki jest pobór prądu (I total) i sprawdź proszę czy w czasie ok.1-2 godz. silnik się grzeje i czy rośnie pobór prądu. Taką symulację przeprowadź dla przypadków gdy AH jest cały czas connect i drugi przypadek gdy po starcie rozłączysz.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiu, dokładnie tak jak pisze Radek ! I ewentualnie, jeśli byś dysponował czasem, to czy mógłbyś podczas tego testowania zerknąć w Panelu na I total czy jest stabilne w czasie czy też przypadkiem nie ma sytuacji gdy ten prąd skokowo wzrasta i z powrotem opada - w czasie gdy silnik jest w stanie spoczynku i nie pracuje. Chodzi o tą wartość prądu, która jest zaznaczona w czerwonym okienku na print screenie w poście ID:193. I tak na wszelki wypadek przypomnę, żeby ten podłączany przez Ciebie silnik nie pobierał ( wg. danych producenta ! ) więcej niż 0,6 A  podczas normalnej pracy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, keram167 napisał:

Zdzisiu, dokładnie tak jak pisze Radek ! I ewentualnie, jeśli byś dysponował czasem, to czy mógłbyś podczas tego testowania zerknąć w Panelu na I total czy jest stabilne w czasie czy też przypadkiem nie ma sytuacji gdy ten prąd skokowo wzrasta i z powrotem opada - w czasie gdy silnik jest w stanie spoczynku i nie pracuje. Chodzi o tą wartość prądu, która jest zaznaczona w czerwonym okienku na print screenie w poście ID:193. I tak na wszelki wypadek przypomnę, żeby ten podłączany przez Ciebie silnik nie pobierał ( wg. danych producenta ! ) więcej niż 0,6 A  podczas normalnej pracy.

 

Ok obczaję co i jak. Jak dobrze pamiętam to ten mój jest na styk ma 12V 0.6A ale jeszcze sprawdzę.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeszcze testy trwają, ale problem z poborem prądu przez silniczek chyba rozwiązany. Błędnie była zaimplementowana kompensacja temperatury i nawet kiedy była wyłączona (Comp. steps = 0) to przy zmianach temperatury silnik co prawda się nie przesuwał, ale zaczynał być zasilany w spoczynku. Jak przetestuję do końca to wrzucę poprawiony kod. 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię trochę bardziej naukowe podejście do problemu. Sprawdziłem w czasie zmiany parametrów: temp i i total, a wyniki wyszły takie:

czas    temp.    I total
10:00:00    9,2    0,49
10:03:00    9,1    0,47
10:23:00    10,0    1,90
ruszono focuserem        
10:23:00    10,0    0,47
10:31:00    10,3    0,47
10:38:00    10,5    0,45
10:45:00    10,0    0,46
10:50:00    10,1    0,45
10:56:00    10,1    0,46
11:02:00    9,5    1,27
11:03:00    9,4    1,22
11:07:00    9,4    1,22
11:10:00    9,5    1,20
ruszono focuserem        
11:11:00    9,5    0,44
11:14:00    9,5    0,44
zauważono drobne zmiany zależne od temp. 0,1stC ? ok. 0,02 I total        
11:16:00    9,6    0,46
11:24:00    10,0    0,46
11:25:00    10,1    0,44
11:26:00    10,2    1,27
11:27:00    10,3    1,22

*) ruszono focuserem tzn. dokonano obrotu o +1 skok i -1, wówczas pobór malał

Potwierdza to zależność, o której wspomniał Łukasz: gdy temp się zmienia o całkowite części st. następuje pobór prądu. Na razie tyle, muszę gonić do roboty.

Nie było podłączonego zasilania na 12Vout, tylko czujnik temp i silnik. Silnik jest zimny gdy pobór jest na wartości 0,45A, ciepły gdy skacze do 1,22A.

  • Like 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko działało normalnie - AH bez GPS i LCD z pierwszym firmware jeszcze ani razu nie aktualizowałem. W stanie spoczynku I Total był cały czas na poziomie 0.15A. Dopiero jak wpisałem 1000 kroków i zapuściłem silnik to wzrastało do 1.30A po dojściu do celu wracało na poziom 0.15.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie chce aktualizować firmware z powodu tego błędu to wystarczy jako tymczasowe remedium w kompensacji temperaturowej wybrać czujnik, który nie jest podłączony, np Sensor 3. Poza tym silnik krokowy na 12V może być ciągle zasilany napięciem 12V - będzie się grzał, ale niestety tak to już z nimi jest, nic mu się nie stanie, jedynie całość będzie pobierała większy prąd. Z tych pomiarów które zrobił Radek wynika, że prąd się zwiększa o około 0.8A, co się zgadza, jeśli silnik jest na 0.4A, a zasilane są dwa uzwojenia.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj testowałem sobie wszystko na sucho i mam zagwostke. Gniazda focuserów się mi zagrzały po prostu były ciepłe? Ciekawe bo w tej konfiguracji nie mam podłączonych silników? 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak je masz zamontowane tak jak na fotce którą mi posłałeś, że sa u góry, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to że po prostu ogrzewają się od elementów wewnątrz huba - tam się trochę grzeje głównie Arduino (regulator plus procesor) i może ciepłe powietrze po prostu zbiera się u góry obudowy i ogrzewa od środka metalowe gniazdka. Nic więcej mi do głowy nie przychodzi...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)