Skocz do zawartości

Projekt "Gwiazdy w dłoniach" i popularyzacja astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Chęć zdobywania wiedzy astronomicznej niestety, ale umiera we współczesnym społeczeństwie. Coraz częściej spotykamy ludzi, którzy nie mają chęci, a nawet motywacji do skonfrontowania się z tą niezwykłą nauką. Z tego względu coraz częściej mijamy osoby, które nie znają żadnego gwiazdozbioru, pozwalają sobie wmówić, że Ziemia jest płaska oraz uważają, że agencje kosmiczne żyją w ogromnym spisku zatajając przed zwykłymi ludźmi wiele istotnych faktów dotyczących ogólnopolskiej astronomii.

Celem zapobiegnięcia rozwijaniu się takich postaw w społeczeństwie powstał projekt Gwiazdy w dłoniach, którego jestem założycielem i pomysłodawcą. Oprócz chęci korygowania pewnych postaw, która skłoniła mnie do podjęcia się tej inicjatywy, pewnego rodzaju motywacją stała się także chęć kontynuacji prowadzonych od kilku lat już działań popularyzacyjnych. Obecnie Gwiazdy w dłoniach to grupa współpracujących ze sobą osób, które odwiedzają różnego rodzaju miejsca (w tym placówki edukacyjne) prowadząc prelekcje, obserwacje astronomiczne lub nawet organizując specjalne wydarzenia. Każdy z nas specjalizuje się w konkretnej dziedzinie astronomii przez co prowadzone przez nas warsztaty obfitują w zróżnicowaną tematykę począwszy od astrofotografii, przez obraz międzynarodowej stacji kosmicznej, a zakończywszy nawet na ogólnym widoku nieboskłonu.

W ostatnim czasie, licząc od początku roku 2017 udało nam się odwiedzić:

  • Zespół Szkół im. Leśników Polskich w Gębicach,
  • przedszkole Małe Talenty w Plewiskach,
  • przedszkole Baśniowa Kraina w Tarnówku,
  • przedszkole Leśna Kraina w Romanowie Dolnym,
  • Rezydencję nad Jeziorem w Pestkownicy,
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Nojego w Czarnkowie,
  • Publiczną Szkołę Podstawową im. Batalionu Spadochronowego i Armii Wojska Polskiego w Lubaszu,
  • przedszkole Baśniowa Kraina w Boruszynie,
  • przedszkole Śpiąca Królewna w Prusinowie,
  • przedszkole Mali Odkrywcy we Wronkach,
  • Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Pile,
  • Zespół Szkół w Jędrzejewie ?Festiwal Nauk? na ?Górce? w Czarnkowie,
  • ?Dzień Dziecka? w Gębicach, ?Festyn z okazji Dnia Dziecka? w Średnicy,
  • ?Festyn sportowo-rekreacyjny? w Hucie,
  • ?Gminną Noc Spadających Gwiazd? w Gębicach,
  • Dożynki gminne w Marunowie,
  • Publiczne przedszkole w Gębicach,
  • przedszkole "Baśniowa Kraina" w Połajewie,
  • oraz podopiecznych Akademii Przyszłości w Pile.

Niniejszy wątek powstał nie tyle w celach reklamowych, co właśnie z chęcią chwalenia się własnymi osiągnięciami. Pomimo tego, że w skład zespołu Gwd wchodzą 4 osoby to trzeba powiedzieć, że to głównie ja poruszam się po lokalnych placówkach, ponieważ jestem o wiele bardziej elastyczny czasowo niż moi koledzy. Większa ekipa zbiera się dopiero przy grubszych inicjatywach np. przy obserwacjach astronomicznych z udziałem wielu ludzi. Okazuje się, że nieformalna działalność, której jesteśmy uczestnikami jest stosunkowo popularnym w okolicy projektem, przez co nie powinno was dziwić to, że interesują nami się różnego rodzaju media.

Do tej pory pojawiliśmy się:

  • W reportażu pt. ?Piła: Akademia Przyszłości? wyemitowanym w telewizji AstaTV.
  • W programie ?Wielkopolska Warta Poznania? na żywo w TVP3 Poznań.
  • W programie ?Kurier Trzcianecki? wyemitowanym w telewizji AstaTV.
  • W Radiu Poznań w rozmowie Przemysława Stochaja ze Sławomirem Matzem.
  • W czasopiśmie Tygodnik Notecki w relacji z Gminnej Nocy Spadających Gwiazd w Gębicach pt. ?Kosmiczne Gębice?.

Znaleźć nas można m.in. na Facebooku: https://www.facebook.com/gwiazdywdloniach/
A także pod adresem e-mail: [email protected]

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem okazję spotkać się z uczniami Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Trzciance! Ale było super! Opowiadałem dzieciom o planetach i o tym, co można zauważyć na nocnym niebie. Skupienie było dość duże zatem z nadzieją myślę, że wielu moich słuchaczy zapamiętało tę lekcję i w przyszłości wykorzysta zdobyte wiadomości do własnoocznych obserwacji astronomicznych! :) Dziękuję uprzejmie za zaproszenie.

IMG_3237.jpg.d9a1815c07a373209f944e68b0b

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z wielkim uznaniem śledzę Twoją aktywność, szczególnie właśnie w przypadku zajęć dla najmłodszych. Kiedyś poproszono mnie o wykład na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (w ramach PTF). Kilka dni później miałem natomiast inne spotkanie - z dziećmi wczesnych klas szkoły podstawowej. Muszę przyznać, że na uniwerku było znacznie łatwiej.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się, że teraz dopiero miałem czas zapoznać się z tematem. Po pierwsze Gratuluję inicjatywy i zacięcia! Miejsca, które opisujesz są mi bardzo dobrze znane, ponieważ: w Walkowicach w Trzciance w Czarnkowie swego czasu odbywały się złoty organizowane przez Saywiecha zanim zaczęliśmy je organizować w Zatomiu. Obserwowaliśmy także na polnej miejscówce  w Tarnówku. Tak więc kontynuujesz wcześniej przez nas realizowanąmisję. Na naszym terenie.

Gdybyś potrzebował jakiegoś fizycznego wsparcia od forum lub  ode mnie pisz proszę śmiało.

Z serdecznymi pozdrowieniami Robert.

  • Thanks 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za ciepłe słowa. Muszę się szczerze przyznać, że o zlotach w mojej okolicy dowiaduję się po raz pierwszy od Ciebie @ignisdei. Myślę, że będę potrzebował wsparcia do jednej z większych akcji, którą planujemy na 27 lipca 2018 roku w Gębicach. Będzie to Gminna Noc Spadających Gwiazd, podczas której będziemy obserwowali także zaćmienie Księżyca. Poprzednia edycja z 2017 roku cieszyła się niesamowitym powodzeniem zatem spodziewam się, że obecna zostanie przyjęta z jeszcze większą pompą. Z tego względu będę potrzebował chętnych ludzi z teleskopami, którzy byliby gotowi na to, aby dzielić się swoim sprzętem z uczestnikami wydarzenia. Jeśli jesteś chętny to bardzo serdecznie zapraszam i z pewnością przypomnę się bliżej terminu docelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj odbyłem spotkanie popularyzacyjne z dziećmi, które uczą się w przedszkolu "Mali Odkrywcy" we Wronkach. Rozmawiało nam się całkiem przyjemnie, ponieważ dzieci doskonale orientowały się w poruszanej tematyce. Największym jednak zainteresowaniem, podobnie, jak w przypadku innych placówek edukacyjnych cieszył się teleskop, a szczególnie umieszczone w nim lustro. W dniu dzisiejszym nie była to jednak jedyna misja popularyzacyjna, ale ta druga wynikła z pewnego rodzaju spontanu. Opowiem wam o niej za kilka godzin.

IMG_8536.thumb.jpg.1d63a0e5946c711982dd6c72359aeb85.thumb.jpg.bc9a00f1910ec07951c549cff95055f1.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło kilka godzin od momentu, w którym odbyłem kolejne ze spotkań popularyzacyjnych. Tym razem udało mi się odwiedzić Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Młynkowie, gdzie opowiedziałem dzieciom i młodzieży o tym, co zaobserwować można na niebie, gdy jest ciemno. Wszyscy słuchali mnie z wielką uwagą, dzięki czemu śmiało mogę rzec, że to, co mówiłem było interesujące. 

IMG_8773.thumb.jpg.3c727c321cda4fb8f1d01239f1f6c408.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, a więc 13 kwietnia 2018 roku spotkałem się z dziećmi z Publicznego Przedszkola w Hucie. Na spotkaniu rozmawialiśmy o planetach i gwiazdach, a także o całym widocznym wszechświecie. Pogoda i wpadające przez okna w sali Słońce pozwoliły nam na dokonanie obserwacji naszej dziennej gwiazdy. Wykorzystaliśmy do tego metodę projekcyjną dbając przy tym o bezpieczeństwo wszystkich przedszkolaków. Niestety oprócz chmur, które przelatywały sobie na tle Słońca nic ciekawego nie udało nam się wypatrzyć.

IMG_9944.thumb.jpg.436b37829d352e9a4edac9c73279bbfd.thumb.jpg.5cef468e7aab5df1a4a36677bb5625c1.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)