Skocz do zawartości

Jaki teleskop dla nowicjusza


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tutaj nowy i prosze o konkretne podpowiedzi. Jestem w tej dziedzinie calkowitym amatorem ktory zapragnal dostac od zony na urodziny teleskop. Czesto nocami przebywam w ogrodzie i chcialbym sporzydkowac ten czas na obserwacje nieba. Prosze Was drodzy koledzy i kolezanki o pomoc w doborze literatury, programow i przedewszyskim pomocy w zakupie pierwszego teleskopu. Ogrod znajduje sie niewielkiem miejscowosci wiec i nasilenie swiatla nie jest zbyt duze. Kwota przeznaczona oscyluje w granicach do 300 ? . Sprzet chcialbym zamowic na terenie Niemiec ze wzgledu na zamieszkanie. Pozdrawiam Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast iść na skróty i oczekiwać, że wszyscy rzucą się z propozycjami dla Ciebie, proponuję poczytać:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/

Jest tu sporo wątków w których wielokrotnie prosi się o określenie takich danych jak:

miejsce zamieszkania, oczekiwania (foto/wizual), budżet, itd...itp...

Upierasz się na zakup w niemczech...

np: https://www.otto.de/p/national-geographic-teleskop-newton-teleskop-130-650-sph-664529402/?variationId=664529403#variationId=664529403

a u nas masz to samo: https://teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-(Synta)-N-130/650-EQ-2-(BKP13065EQ2)-teleskopy-1501.html

Tylko różnica w cenie. Myślę, że wysyłka do niemiec nie jest problemem ;)

 

Prośba - poczytaj, podaj dane potrzebne do poprawnej pomocy.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kapral napisał:

Jak już podasz potrzebne dane, to wybór teleskopu będzie dość prosty ;)

Prawda, choć nieraz dość kontrowersyjny :)).

Zapoznaj się trochę z tematem jak napisał kolega. Tu jest już wszystko napisane, pewnie znajdziesz odpowiedzi. A później zadawaj pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec juz mniejwiecej wiem czego tak naprawde szukam. Poczytalem troche ale nie ukrywam ze mam teraz wiekszy balagan w glowie. Potrzebuje teleskopu do robienia zdjec z balkonu (mieszkam na ostatnim piatym pietrze bloku), sprzet ktory zabiore na dzialke badz w plener. Suma to 1200 zl. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miasto + Blok = Układ Słoneczny, jeśli +wyjazd na działkę/plener = US+DSO. 

Kwestia tego czego oczekujesz?. Za 1200zł raczej będziesz musiał się ograniczyć do np. używanego dobsona ale zdjęcia to tylko US za to w plenerze pod ciemnym niebem DSO bez problemu. No i na balkonie będzie problem. 

Jeśli bardziej balkon w mieście to MAK ale za tą kasę to słabo widzę no i ograniczasz się do US. 

Ja mieszkam na obrzeżach miasta 30tys. Mam tylko północną część nieba i to jeszcze posiłkuję się IDAS'em!.  Już kombinuję żeby mieć znów mobilny sprzęt na wyjazdy pod ciemne niebo.

Najważniejsze to warunki w jakich możesz/chcesz obserwować. 

Subiektywnie: Próbowałbym używki synty 8" na dobsonie i wyjazdy ze sprzętem albo MAK'a i ograniczyć się do US i jakieś avikowanie webkamerą na początek.

 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lolak89 napisał:

niedługo będę sprzedawał maka 127 za 750 złotych + wysyłka. Do Niemiec nie powinno być jakoś super drogo.

Wspomnij, że do tego potrzeba jeszcze montaż ;)

No chyba, że z montażem to ja się chętnie zainteresuję :)) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lolak89 napisał:

a to nie starczy na używkę eq3-2 na aluminiowcyh nogach? Czy az4 alu? W sensie pozostałej kwoty

Nie mówię, że nie starczy (żadnych złośliwości). Chodzi o to żeby kolega wiedział, że oferujesz samą tubę. Jako początkujący może pomyśleć, że już tylko dokupić wystarczy kamerkę i tylko avikować ;)

Kolega jest nowicjuszem więc staram się mu pomóc. Mak 127 - świetna sprawa na balkon. Do tego montaż, kamerka, jakiś napęd, pewnie jeszcze z 2 kitowe okulary by się przydały i się robi więcej niż 1200zł zakładane na początku - o to chodzi. Sam to na początku astro-zabawy przerabiałem ;) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7058_TS-Optics-Einsteigerteleskop-Newton-130-650-auf-EQ3-1-Montierung.html

A 114 sobie odpuść. Szukaj jak największego lustra na jakie sobie możesz pozwolić. 

P.S. tą stronę Otto sobie odpuść - jak ktoś pisze że 114mm lustro da powiększenie 675x... to znaczy że zapewnia osiągi poloneza na poziomie bmw m5 :)) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. 

Kilka pytań do przemyślenia. 

Dlaczego chcesz fotografować niebo? Bo inni to robią? Nie da się ukryć - niektóre fotografie nieba są niezwykłe. Ale czy wiesz jak one powstają? Jakiego trzeba poświęcenia, ile czasu, aby takie cuda zrobić? Nie mówiąc o sprzęcie. 

Planety, Księżyc da się może zrobić MAKiem z balkonu w mieście. Ale niewiele więcej o ile mi wiadomo. Jest za ciemny. 

To się nie uda przy takim budżecie. 

Rozumiem, że porządny komputer posiadasz do obróbki zebranego materiału? 

Porządny montaż, o nośności minimum 1/3 większej od tej, jaka potrzebna jest, aby unieść teleskop z oprzyrządowaniem. Oczywiście z silnikami. Itp itd. 

Nie chcę Cię zniechęcać ale pokazać, że to nie jest takie proste. 

Potrzebujesz sprzętu i ciemnego nieba. 

Ale do wizuala nie potrzebujesz aż tyle. Niebo jest piękne i warto je oglądać. Astrofoto to wyższa półka w pewnym sensie. 

Zacznij od oglądania nieba i jego nauki. To moja rada. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował znaleźć kogoś z astrospołeczności w okolicy  (30-100km) i dogadać się na jakąś czystą noc.

Taka osoba Ci pokaże co to astronomia i ile kosztuje ;)

 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za rade. Rzeczywiscie zaczne nowe hobby od ogladania nieba i uczenia sie go. Pomysl wzial sie z tego iz jako dziecko czesto siedzialem latem z kuzynem cala noc u babci na wsi na lezaku spogladajac w niebo . Ciekawe zjawiska dzialy sie wtedy dla nas ktore byly widoczne golym okiem. Drugi powod to 2, 3 razy w miesiacu spedzam noc w ogrodzie wedzac mieso. Ten czas moge wykorzystac na obserwacje. Moje hobby na dzien ktore bardzo polecam to Mettaldetector. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainwestuj lepiej na początek w dobrą lornetkę - budżet wystarczy :) Astrofotografia to już wyższa szkoła jazdy, tym bardziej jeśli nigdy nie miałeś żadnego teleskopu. Naucz się nieba i poruszania po nim, to naprawdę nie jest takie hop i wymaga sporo cierpliwości (szczególnie do pogody). Dopiero posiadając podstawową wiedzę i doświadczenie idź dalej :) Marzenia z dzieciństwa to jedno, ale realne działania wymagają nieco więcej poświęceń i nauki :) 

Natomiast jeśli bardzo zależy Ci na fotografowaniu nocnego nieba, możesz równie dobrze zacząć to robić bez teleskopu, efekty są równie bajeczne, do tego szersza perspektywa i pomoże Ci w nauce gwiazdozbiorów :) Wystarczy lustrzanka i jakiś szeroki kąt, przy jasnym obiektywie dasz radę nawet bez prowadzenia :)  Poczytaj np. o fotografowaniu drogi mlecznej tutaj: https://www.lonelyspeck.com/how-to-make-an-amazing-photo-of-the-milky-way-galaxy/ 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, gthsm488 napisał:

... Pomysl wzial sie z tego iz jako dziecko czesto siedzialem latem z kuzynem cala noc u babci na wsi na lezaku spogladajac w niebo ...

Możesz to robić nadal, lecz z lornetką.

Mało jest przyjemniejszych sposobów uprawiania astrohobby   :astronomer2: :astro:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego lornetka pozwoli Ci na szybsze, spontaniczne obserwacje, np. gdy zauważysz dziurę w chmurach. Ponadto zawsze możesz ją mieć przy sobie, jesteś bardziej mobilny :) 
Na obserwacje z teleskopem musisz się bardziej przygotować - wszystko zajmuje tu zdecydowanie więcej czasu i pogodę musisz mieć pewną :) No chyba, że mieszkasz na totalnej wsi, gdzie teleskop jest zawsze rozstawiony pod ręką :) 

Niestety wiele osób, szczególne na początku, odbiera propozycję kupna lornetki jako coś z niższej półki, co jest oczywiście błędem :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dexter77 napisał:

...Niestety wiele osób, szczególne na początku, odbiera propozycję kupna lornetki jako coś z niższej półki, co jest oczywiście błędem :) 

O, o, właśnie tak!

Zaś tutai oraz tutaj masz, jak uniknąć podstawowych błędów.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuję bardzo za tą obszerną i konkretną odpowiedz. Zgadzam się i zacznę od dobrej lornetki.  Przyda się też i na plażę.  ;-) Teraz proszę jednak o konkretne modele lornetek.   Pozdrawiam.   Jak ktoś potrzebuje jakiejś wiedzy na temat detektory metali, jak gdzie co i dlaczego?  Zapraszam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, gthsm488 napisał:

Super dziękuję bardzo za tą obszerną i konkretną odpowiedz. Zgadzam się i zacznę od dobrej lornetki.  Przyda się też i na plażę.  ;-) Teraz proszę jednak o konkretne modele lornetek.   Pozdrawiam.   Jak ktoś potrzebuje jakiejś wiedzy na temat detektory metali, jak gdzie co i dlaczego?  Zapraszam.  

Zajrzyj tutaj: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/102-lornetki/  :) 

Niestety z lornetkami jak z teleskopami, nie ma uniwersalnego modelu :) Musisz wiedzieć po prostu co chcesz :) A jak jeszcze nie wiesz, to czytaj, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, aż w końcu sam znajdziesz odpowiedź :) Niestety nikt za Ciebie nie powie Ci jaki model potrzebujesz :) Możemy ewentualnie doradzać, jaki sprzęt co potrafi, jak się sprawuje itp.

W mojej ocenie na początek najlepiej celować w 10x50, ale wiele osób preferuje inne lornetki :) 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z obecną wiedzą nie kupiłbym lornetki na start. Wolałbym tą kasę wydać ponownie na teleskop który kupiłem jako pierwszy. Mam 2 lornetki. Używam ich bardzo rzadko. Majac 1309 eq2 chwytalem to w całości i wynosiłem przed dom na 20min. Moglem popatrzeć na pasy na Jowiszu i kratery na Księżycu,  lornetka na to nie pozwoli.

Fajnie mieć lornetkę jako uzupełnienie ale nie jako pierwszy sprzęt.

Oczywiście to subiektywnie :) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka albo teleskop. Jak lornetka to na statywie. Porządnym statywie, tak aby się nie trzęsło. Nie wypowiadam się co do lornetki, tu Janko jest ekspertem. 

Mi bardziej pasuje 15x70 niż 10x50. Ale to sprawa indywidualna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gthsm488 napisał:

Super dziękuję bardzo za tą obszerną i konkretną odpowiedz. Zgadzam się i zacznę od dobrej lornetki.  Przyda się też i na plażę.  ;-) Teraz proszę jednak o konkretne modele lornetek...   

Najlepsze, co możesz kupić w podanym przez Ciebie budżecie to któryś z klonów chwalonego modelu BA8, np TS Optics TS 10x50 MX Marine, taka jak tutaj

 

13 godzin temu, kjacek napisał:

Lornetka albo teleskop. Jak lornetka to na statywie. Porządnym statywie, tak aby się nie trzęsło. Nie wypowiadam się co do lornetki, tu Janko jest ekspertem. 

Mi bardziej pasuje 15x70 niż 10x50. Ale to sprawa indywidualna. 

Z tym statywem to też niekoniecznie od razu. Fotelik z opuszczanym oparciem lub leżak też się może sprawdzić, zwłaszcza na początku. To mój ulubiony sposób obserwacji.

Znacznie bardziej potrzebny będzie poręczny atlas nieba, np. Pocket Sky Atlas.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Janko napisał:

Znacznie bardziej potrzebny będzie poręczny atlas nieba, np. Pocket Sky Atlas.

Lub stąd: https://www.bookdepository.com/Sky--Telescope-Pocket-Atlas-Roger-W-Sinnott/9781931559317?ref=grid-view&qid=1520580350399&sr=1-2:)

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc temu to samo przerabiałem i mam wszystko na świeżo. Także w młodości dużo spoglądałem w niebo gołymi oczami i po latach chciałem do tego wrócić, ale z czymś lepszym. Dużo czytałem i zaryzykowałem z lornetką 10x50. Jest naprawdę duuużo lepiej niż oczami, ale mnie osobiście jest potrzebny statyw, drgania gwiazd z ręki mocnie mnie irytowały. Zamieniłem to na lornetkę 7x35 i nadal dużo widać, choć M42 już słabiutko, ale operatywność i wygoda z ręki super.

Ale poczułem smaka na większe  powiększenia, zaszalałem i kupiłem refraktor SW102/500 za 1039zł. Chciałem sprzętu mobilnego, mniejszego, aby spakować na wakacje z dziećmi w samochodzie. Mogłem w tej cenie wyhaczyć Dobsona 8, ale za duży. Po kilku obserwacjach powiem tak, jak nie chcesz przekraczać 300ero: kup koniecznie lornetkę, np tanią OLympusa 8x42, 10x50, czy Skymastera 15x70 (papatrz w sklepie, co bardziej pasuje). I szukaj jakiegoś Dobsona 8 cali, używany czy nowy. Ten refraktorek jest fajny, daje powiększenia i super widać księżyc, ale jakość okularów w kicie jest beznadziejna. Tutaj szykują się kolejne wydatki !!!

Jak sięgam po lornetkę 7x35, to moje oczy cudownie odpoczywają, widzę mrowie gwiazd (ostrzejszych!!!) w ich całym pięknym układzie. Tego nie zobaczysz w teleskopie, duże powiększenia mają swoje wady. A z kolei ten mój 102/500 jest za słaby oby rozkoszować sie jakimiś galaktykami.

Jak masz miejsce na podwórku i w piwnicy, to koniecznie szukaj czegoś wielkiego od razu. Kupienie takiego mniejszego refraktorka/newtona może mniej lub bardziej rozczarować. Ja wybrałem świadomie maleństwo, ale i tak żałuję, że nie mam jakiegoś Dobsona 8/10. I koniecznie lornetka. Mnie osobiście daje mnóstwo satysfakcji i zanim czytałem to forum, to nawet do głowy mi nie przyszło, że można oglądać niebo lornetką. Myślałem, że to jakaś bzdura, że tylko teleskopy są do tego. Rety ile bym stracił ;) !!!

 

Aha, gdybyś jednak szedł w lornetkę+wiekszy teleskop, to jednak polecam mniejszą 8x42, czy max 10x50. Wtedy jest to szerokie pole obserwacji i ta przyjemnośc rozglądania sie. W sklepie tego nie zauważysz i może zmylić Ciebie fajne powiekszenie dla 15x70. Tutaj zgubisz piękno konstelacji.

  • Like 2

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)