Skocz do zawartości

Pierwszy (Drugi?) teleskop dla dziecka (i dla mnie :-))


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To mój pierwszy tekst i pytanie na forum. Mam nadzieje, ze nie nadwyrężę Waszej cierpliwości pytaniami - starałem się wcześniej zaaplikować w praktyce wiedze którą tu już znalazłem. Najpierw po krotce dlaczego astronomia.

Mo syn - obecnie 9,5 roku - interesował się od bardzo dawna Gwiezdnymi Wojnami. Z czasem jego zainteresowania wyewoluowały w kierunku "prawdziwego" kosmosu i astronomii. Okolu roku temu postanowiłem mu wiec kupić jakiś niedrogi teleskop na probe. Oczywiście pierwszym moim wyborem było coś, co tu nazwane byłoby towarem marketowym - niedrogim i pewno nic nie wartym. Po lekturze m.in Waszego forum zapoznałem się z dokumentem Pierwszy teleskop i osprzęt astro PDF i na pierwszy teleskop zdecydowałem się wybrać Galileoskop, i jestem zadowolony. Nie wywaliłem dużej kasy (choć trochę trzeba się go było naszukać - ciężko znaleźć na rynku, szczególnie nowy egzemplarz), a choćby pierścienie Saturna się widziało. :-)

Po roku widzę ze syn dalej się interesuje astronomia. Galileoskop wiec od czasu, do czasu jest w użyciu. To co z punktu widzenia mojego syna by się przydało, to możliwość obserwacji bardziej spektakularny zjawisk, a wiec galaktyk, ale także obiektów naszego US - głownie większych szczegółów innych planet - choćby księżyce Jowisza. Drugim elementem jest możliwość dość łatwej obsługi, czyli ustawiania teleskopu. Obecnie używam dość taniego, z dawnych czasów, trójnoga fotograficznego, do którego dokupiłem sobie głowicę z płynną regulacja ruchu (ale bez mikroruchów). Oryginalna głowica nie miała tego układu hydraulicznego (tak to się nazywa?), w związku z czym przy próbach precyzyjnego ustawiania dość mocno skakała. W praktyce obecnie zresztą tez nie jest łatwo, jednak o niebo lepiej. W nowym teleskopie chodzi mi właśnie o taka możliwość nieskomplikowanej łatwej i całkowicie płynnej regulacji. Idealnie by było mieć możliwość w przyszłości podłączyć silniczki czy system GOTO (dobra nazwa?), a wręcz super idealnie, gdyby takie coś było od początku. Trochę nie orientuje się w cenach - zakładam ze to jest drogie - wiec na początek szukałem jednak bez tego.

Teraz co do pytań z wątku Jacka E:

1) Lokalizacja? Mieszkam na wsi, choć chyba nie jest to idealna podmiejska miejscówka. Jednak jest taka, jak jest. To jest w okolicy skrzyżowania autostrad A1/A2 pod Strykowem. Co to oznacza? Światła z okolicznych magazynów, których przybywa. Oprócz tego oświetlenie lokalnej drogi i okolicznych chałup. Nie wiem czy to coś wnosi, wczoraj jednak (11.03.2018), kolo godziny 19 obserwowaliśmy przez Galileoskop Mgławice M42/43 w gwiazdozbiorze Oriona. Widać było gwiazdy i taka lekka mgiełkę wokół nich. Możliwe ze w przyszłości zabierałbym teleskop gdzie indziej, ale na ta chwile to nie mój cel. Od biedy mogę zabierać Galileoskop lub lornetkę (swoja droga to jaki model polecacie?)

2) Jaki teleskop? Naczytałem się u Was trochę o tych teleskopach i wychodzi mi ze najlepsza pod katem przyszłości to tzw. Synta 8 na Dobsonie. Zorientowałem się już z grubsza o co chodzi w tym grypsie i znalazłem coś co chyba spełnia to co napisałem wyżej (choć nie wiem jak z kompatybilnością z silniczkami, a to jednak byłoby istotne). Można to potraktować jako punkt referencyjny dla mnie, nie ze koniecznie to. Odpowiada mi tez w miarę cenowo:

http://www.astrokrak.pl/301-teleskop-syntasky-watcher-dob-8q-2001200-pyrex-.html

3) Skąd obserwacje? Zgodnie z tym co napisałem wcześniej, obserwacja z mojej działki. Mam na niej maleńka górkę, myślę ze mógłbym na niej zbudować konstrukcje pod stabilna podstawę teleskopu. Znaczy coś prostego, nie konstrukcje pod jakiś radioteleskop ;-)

4) Co chce obserwować? Już napisałem co preferuje. Raczej DSO (jeśli się da), do tego planety z naszego US.

5) Przedział cenowy? Prezent byłby dla syna na komunie. Może jestem staroświecki, jednak dla mnie prezent powinien być nowy, nie używany. Dlatego raczej unikałbym zakupów z drugiej reki. Przynajmniej tej podstawy - teleskopu. Później dokupować używane części nie byłoby dla mnie problemem. Budżet start kita pewno kolo 1500 jest OK. Przy czym za start kita uważam coś takiego co można postawić, precyzyjnie i łatwo regulować i obserwować z tego kosmos, a nie np. sama tubę.

Jeśli podałem za mało informacji lub uważacie ze jednak trochę za mało sam próbowałem temat zgłębić - dajcie znać. Jeszcze jest trochę czasu, nie lubię jednak tak na ostatnia chwile ganiać i kupować byle co, byle zdążyć i byłoby w miarę OK.

Mocno pozdrawiam

Michal

 

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim teleskopem 8" będzie można zobaczyć duuużo więcej, niż Galileoskopem, choć, tak jak pewnie już sam czujesz, wiele zależy od jakości nieba. Jeśli na Waszym niebie widać Drogę Mleczną, to nie jest całkiem źle i przez 8 calowy teleskop będzie można już całkiem sporo zobaczyć gromad kulistych, otwartych, mgławic, a także całkiem sporo galaktyk. Do 8 calowego dobsona jest też dostępny dodatkowy pakiet GoTo, ale cena trochę jest zaporowa https://www.teleskopy.pl/Upgrade-Kit-GoTo-do-Dobson-8--Sky-Watcher-teleskopy-2091.html . Myślę, że jeśli Was wciągnie astronomia, to bez takiego dodatku znakomicie się obejdziecie. A żeby poznać niebo, to jakiś atlas, czołówka i oczywiście pisany przez naszych wytrawnych obserwatorów dział Obiektu Tygodnia https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5966-obiekt-tygodnia-zestawienie/ . Może nie wszystkie z opisanych tam cudów dostępne są dla 8 calowego teleskopu, ale znakomita większość jest. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Między wierszami domyślam się, że zgłoszona propozycja, jak i jej cena wydają się przyzwoite. Dobrze rozumiem?

No i jak zwykle zdaję sobie sprawę, że nie o wszystko zapytałem się. Bo czytając przyszły mi do głowy kolejne pytania.

Drugie pytanie nieco bardziej praktyczne. Nigdy nie miałem do czynienia z teleskopami na mocowaniu Dobsona (na innych mocowaniach zresztą też nie). Czy dobrze zakładam, ze przy stabilnej podstawie daje się tym teleskopem łatwo i precyzyjnie regulować? Nawet dla takiego 10 latka? Czy jednak to jest jakiś wyższy poziom umiejętności manualnych? Przykładowo, dość ekstremalny przypadek przyznam - czy takim teleskopem da się uchwycić szybki obiekt jak np. ISS? Czy to byłby za szybki obiekt dla niewprawnego w obsłudze takiego sprzętu człowieka?

Swoja droga, to czy da się taki teleskop przykręcić do stołu (ze zdjęcia nie mam pojęcia jakby to miało wyglądać, czy to się po prostu stawia na stole i stoi. W końcu ma 16 kg, więc jeśli jest wyważone dobrze, to powinno być diabelnie stabilne...

No i ponownie odnosząc się do powyższej oferty. Czy taki teleskop daje się rozbudowywać? Silniczki rozumiem - są, choć 2x droższe od samego teleskopu :-(. A optyka? Jakieś trudności, bo specyficzny sprzęt, czy to jakiś standard w teleskopach?

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia powiem ci tak, mój obecnie 9 letni syn zaczął obserwacje dokładnie 2 lata temu, tez był dylemat co kupić i  upolowaliśmy na olx, Synte 6 za 500wek. Też wiele c zytałem przed kupnem co wybrać, i na szczęście wybór okazał się trafiony. Naprowadzanie na cel dla dziecka bajecznie proste, dołożyłem tylko szukacz  starpointer do stopki z optycznym jako dodatkowy bo jednak namierzanie jest bardziej intuicyjne.  Pod ciemnym niebem  Dsy i gromadki kuliste  pięknie się odcinały od tła. Całość dosyć stabilna fajnie tłumi drgania więc nie ma telepania obrazem jak przy lekkich montażykach  typu EQ2. Przenoszenie oczywiście na 2x podstawa osobno tuba też, ale wbrew pozorom szybciej go rozkłada niż refraktor czy maka na montażu AZ czy EQ.  Odnośnie silniczków to  do podstawy dobsona dorabia się platformy paralaktyczne zazwyczaj do astrofotografii, do obserwacji wizualnych zupelnie zbędne. Najlepszym silniczkiem są twoje ręce lekkie naprowadzenie na cel i blokada tuby. Później można kupić okular z polem 70-82* i nie martwić się o to że planeta przy powiększeniu  180x zbyt szybko znika z pola widzenia, jak to ma przy kitowym szkiełku.

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup tego Newtona na Dobsonie i będziesz zadowolony. 

EDIT do tego poczytaj o kolimacji, polecam metodę Hamala (znajdziesz w sieci). 

Do tego tabela Wimmera, Stellarium na komputerze i na smartfonie (tu w trybie nocnym, czerwonym). 

+ książki

Poczytaj o źrenicy wyjściowej, tak dobieraj kolejne okulary, aby uzyskać ŹW 2-2,5mm (to na początek). 

Kup jeden dobry okular, śmiało możesz kupić z giełdy, jest taniej. Polecam Explore Scientific 82 stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Czy kolimacja jest automatycznie robione w każdym sprzęcie? Bo np. na Astrokraku piszą o darmowej kolimacji, a Delta Optical już o tym nie wspominają. Przy czym na Astrokraku sprzęt jest droższy o te 40 zł, więc nie jestem pewien czy ta "darmowa kolimacja", to coś wartego dopłacenia 40 zł.

Synta 10 Dobson, Vixen LVW 5mm, 22mm, Ploosl 10mm, 25mm (kitowe z Delta Optical do Synty - nawet nie wiem jaki to producent)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)