Skocz do zawartości

okulary do teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Mam prośbę odnośnie wyboru odpowiednich okularów do teleskopu. Jestem początkującym amatorem, więc proszę o wyrozumiałość gdyż temat jest dla mnie nowy. Kupiłem Celestrona Astromaster 130EQ/650mm, wiem, że sprzęt średni ale na początek chyba wystarczy. W zestawie kilka kitowych okularów: 6mm, 10mm, 15mm, 20mm plus barlow x2 i parę flitrów. Czytając opinie na stronach polskich i anglojęzycznych kitowe okulary są raczej bezużyteczne i prędzej zniechęcą i sfrustrują amatora takiego jak ja. Chciałbym zakupić przynajmniej 2 pożądne okulary i barlowa, pytanie jakie i czy to odpowiednia ilość?! Wiadomo jak to w przypadku początkującego zależy mi na obserwacji konstelacji w przyzwoitym polu widzenia, Kiężyca w możliwie dobrym powiększeniu, ewentulanie planety i DSy.  Myślę, że moge wydać max 400-500pln na jeden okular. Jako, że posiadam Celestrona zapoznawałem się z ich ofertami m.in. na ebayu i  ich seria okularów X-Cel wydaje się być w granicach cenowych o których mówię, pytanie czy są tego warte i czy są lepsze odpowiedniki w tej cenie? Seria Luminos jest już raczej nie na moją kieszeń, no chyba, że czyni cuda? Seria Omni z przeczytanych opinii jest raczej lepszą formą kitowych okularów - czy to prawda i czy naprawdę nie warto na początek? Kolejna rzecz to barlow - jakiego potrzebowałbym? Poza tym widziałem w ofercie okular Celestrona z zoomem 8-24mm - czy warto się tym zainteresować czy jest to zbędny gadżet? Gdyby ktoś mógłby mi polecić jakiś dobry i godziwy wybór byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam wszystkich,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo światłosilny teleskop. 650/130 = 5

Taki sprzęt 'lubi' lepsze okulary. Polecam Explore Scientific 82 stopnie. Kupuj z giełdy, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl jest taniej. Luminos czy Maxvision też jest OK. Może koledzy polecą Ci coś tańszego, ja tego nie zrobię. Bo przerabiałem te tańsze okulary i... Już ich nie mam.

Nie kupuj wiadra badziewia, kup jeden porządny okular. W zasadzie odradzam Ci zooma. 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Celuj w ŹW = 2-2,5mm.

Przy takim sprzęcie nie idź w duże powiększenia bo się możesz rozczarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę, że nie ma co się rozdrabniać. Kup jeden okular używany (400-500 zł na używany okular to już dobry budżet), a potem może kup większy teleskop? Chyba, że małe gabaryty dla Ciebie są istotne z jakiś względów.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mieszkam aktualnie w Szkocji, więc w grę wchodzą raczej tutejsze aukcje. Myślę, że ebay oferuje spory wybór Explore Scientifc, więc będę polował:) Teleskop o małych gabarytach ale kiedyś na pewno postaram się o lepszy, z wielu recenzji przeczytanych na forach wywnioskowałem po prostu, że Celestron 130 to dobry teleskop na sam początek. Rozumiem, że do przyzwoitej obserwacji Księżyca i planet wystarczy mi z początku tylko jeden okular? Czy możecie polecić mi jeszcze jakąś dobrą soczewkę Barlowa?  Jaka ogniskowa okularu będzie dla mnie najlepsza przy ww teleskopie do obserwacji podstawowych obiektów?! Tak jak pisał Jacek nie chcę kupować wiadra badziewia, a wiem, że już malutkie wiaderko mam! :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŹW = f_okularu / F_światłosiła 

F_światłosiła = 5

f_okularu = ogniskowa okularu w mm

Po podzieleniu masz Źrenicę Wyjściową. 

Przyjmuje się, że najlepiej oko przyjmuje ŹW w zakresie 2 - 2,5mm.

Ale to taka ogólna wskazówka. Wiele zależy od innych czynników. Akomodacji oka, zaświetlenia, obiektu obserwacji itp. 

f_okularu min = 2mm * 5 = 10mm

f_okularu max = 2,5mm * 5 = 12,5mm

Czyli, aby ŹW była w zakresie 2-2,5mm, celuj w okulary o ogniskowej 10-12,5 mm. 

Ale nie musisz być tak restrykcyjny. Kiedy miałem achromat 150/750 bardzo lubiłem okular ES 18mm 82deg. 

Dawał ŹW = 18mm/5 = 3,6mm.

Przyjmuje się, że dopuszczalny zakres ŹW to 1-5mm. Zależnie od warunków koło 1mm jest za ciemno, powyżej 5mm jest za jasno. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście jest masa miejsc gdzie można się wszystkiego nauczyć.

Szybko i wygodnie możesz dobrać sobie okulary np TU.

Ustaw sobie swoje parametry teleskopu i teraz wystarczy tylko wstawiać parametry okularów które Cię interesują i masz wszystko jak na dłoni, źrenica i pogląd mniej więcej jak to będzie wyglądało.

Np Taki ES 11-14 mm 82", idealne powiększenie, fajna źrenica i mega pole które już dla mnie jest za duże, oko nie ogarnia ale większość to lubi:)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lolak89 napisał:

Np Taki ES 11-14 mm 82", idealne powiększenie, fajna źrenica i mega pole które już dla mnie jest za duże, oko nie ogarnia ale większość to lubi:)

Dla mnie te 82 stopnie też chyba ciut za dużo. Ostatnio kupiłem ES 6,7 właśnie 82st i trzeba się trochę nagimnastykować, żeby ogarnąć to co jest z brzegu :) Mam też ES 16mm 68st i tutaj widać wszystko jak na dłoni, przy czym wciąż mamy duże rzeczywiste pole widzenia - w moim refraktorku wychodzi ok 1,8 stopnia co umożliwia np obejrzenie Plejad z duuużym zapasem naokoło.

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak:) Ja nie potrafiłem cieszyć się 82 stopniami w UWAN 7 mm, może ESy pozwalają jakoś lepiej ogarnąć to pole. Za to 68 w GSO SV w bino było idealne:) Pentaxy chyba mają 65? Też fajne pole i w zupełności mi wystarczało. Hmmm tylko, że mi wystarcza nawet 42 stopnie w ortho więc moje zdanie odnośnie pola widzenia jest mało wartościowe:))

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)