Skocz do zawartości

ATM Bino 70/700


mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, peter5 napisał:

Jaki trzeba mieć rozstaw oczu do tej maszynyease.

Ja mam 71 mm, przy rozstawie 74 mm w tej lornecie wystarczy że delikatnie skieruję obie kątówki do siebie i wszystko gra. Obrócenie obrazu z każdej kątówki jest całkowicie pomijalne w tym wypadku a obserwacje są komfortowe :)

 

15 minut temu, lukost napisał:

Fajnie. Tylko troszkę małe pole wyjdzie z tymi plosslami. Przydałoby się coś typu ES 24 mm w wersji 68* czy choćby parka Hyperionów. 

 

No niestety, ale w przypadku gdy budowa wyniosła mnie łącznie 50 zł, tak drogie okulary to przerost formy nad treścią. Docelowo będą to szkiełka GSO SV 70*, przy f/10 powinny spisać się znakomicie ;)

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc była pierwszym poważnym światłem dla Binoluxa. Obserwacje zaczęły się od dwóch podstawowych obiektów na które celuję teleskop - m13 i m57. Całość obserwacji prowadzona była przy pomocy okularów SPL 25 mm o polu własnym 52 stopnie co dawało 28x powiekszenia. 
M13 nie pokazała oczywiście żadnej granulacji, jednak widok był naprawdę przyjemny, czasami wydawało mi się że pojawia się lekki efekt 3d 
M57 była również widoczna na wprost bez problemu jako pierścionek z jasniejszym brzegiem. 

Kolejnymi obiektami był Triplet Lwa - wszystkie galaktyki widoczne na wprost w jednym polu, świetny widok - z reszta pierwszy raz obserwowałem ten obiekt.
Galaktyka Fajerwerki w Cefeuszu również się pokazała jako owalne pojasnienie tła pomiędzy rozsypanymi gwiazdami. Jednym okiem była prawie nie do wyłuskania z tła, ale podczas patrzenia obydwoma oczami, wyskakiwala od razu na wprost.

Podsumowując, widok w pojedynczym okularze jest nie do porównania z widokiem obuocznym, potwierdzam z doświadczenia zasadę 30% więcej pola, 30% jaśniejszy obraz i 100% przyjemniejszy odbiór obrazu 

Następny projekt bino będzie już z Newtonów ;)

  • Like 5

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podwójne kątówki pozwolą nie docinać tub. Jest to zawsze zmiana toru optycznego która ma wpływ na jakość obrazu ale powinno być łatwiej ustawić okulary pod oczy. Przy mniejszym powiększeniu nie powinno być zbyt dużego wpływu  na jakość .... chyba? 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójne kątówki są możliwą opcją, ale wtedy patrzysz na wprost, a nie pod kątem 90 stopni. Do tego potrzeba już łącznie 6 kątówek - po 3 na każdą tubę.

  • Like 1

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tak więc po dłuższym czasie wypada napisać małe info dotyczące aktualności w temacie bino  :)
Lorneta była ze mną już na kilku wypadach obserwacyjnych przez co powychodziło trochę niedoróbek i rzeczy które można by było poprawić. Na pierwszy rzut poszła wymiana odrośnika, potem wzmacnianie drewnianej konstrukcji (wymiana elementów ocynkowanych na nierdzewne, dodanie kilku wkrętów) i parę usprawnień - "mikrofokuser" i laser z moim autorskim włącznikiem z trytytki zamiast szukacza oraz naciąg jednego tubusa, taka prymitywna kolimacja :D
W piątek pierwszy raz zobaczyłem przez nią zachodzący już Księżyc. Wrażenie nie do opisania, w powiększeniu 28x tarcza jest ogromna i wydaje się być kulą.


Projekt uważam w 100% za udany, jestem zadowolony z efektu końcowego i kto wie, może za jakiś czas doczeka się wymiany elementów drewnianych na nowocześniejsze i sztywniejsze.

IMG_2356.JPG

IMG_2360.JPG

IMG_2364.JPG

IMG_2368.JPG

  • Like 2

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)