Skocz do zawartości

Teleskop na taras w stolicy Newton kontra refraktor


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Zastanawiam sie na kupnem teleskopu do obserwacji nieba. Warunki otoczenia: niestety dobrze oświetlone miasto (Warszawa).

Nie chce sie kierować budżetem tylko dobrym efektem.  Przydałaby sie dobrze działajaca automatyka GOTO.

Podobaja mi sie teleskopy systemu Newtona ale pewnie w moim miejscu może być problem? Troche chyba za jasno.

Rozważałem: Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton

Druga opcja chyba lepsza dla mnie to: Messier AR-127S 127/635 EXOS-2 GOTO

Niestety ta druga opcja jest ponad dwa razy droższa od pierwszej i pytanie czy jest warta tego?

Będę wdzięczny za rady.

Pozdrawiam,

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hymm... Do miasta...... Ale po co? Coś chcesz zobaczyć w takich warunkach?... Się nie da.

Oprócz Księżyca i kilku planet. 

Może lornetka +statyw foto na wyjazd pod ciemniejsze niebo?

Mak 127 (do tego Księżyca i planet) może. 

Tylko po co Ci GoTo? W takich warunkach i tak nic/bardzo niewiele zobaczysz. 

  • Like 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, musiałbyś się zastanowić skąd będzie większość obserwacji. Jak tylko z balkonu, to właśnie Maczek 127 albo jakiś mały SCT 5-6 cali. A przy okazji nada się do podziwiania widoków z miejskiego tarasu (w newtonie będziesz miał obraz do góry nogami i jeszcze przekrzywiony). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może niech kolega jeszcze napisze jakim budżetem dysponuje. Będzie łatwiej coś doradzić.

Co do maka z GoTo, to chyba lekki przerost formy nad treścią. Maki są najlepsze do jasnych, zwartych obiektów takich jak księżyc czy planety - GoTo zwyczajnie nie będzie tu potrzebny, ponieważ cel obserwacji będzie doskonale widoczny gołym okiem nawet przy największym zaświetleniu.

40 minut temu, kjacek napisał:

Może lornetka +statyw foto na wyjazd pod ciemniejsze niebo?

Na początek to może być najlepszy pomysł. Pooglądać przez lornetkę, nauczyć się gwiazdozbiorów, złapać nieco orientacji na niebie i wtedy można myśleć nad poważniejszym sprzętem. Poza tym wiele obiektów widocznych w mieście, takich jak jaśniejsze gromady otwarte, lepiej prezentuje się w lornetce, niż w teleskopie.

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdefiniuj dobry efekt, bo możesz mieć nierealne oczekiwania.

Centrum Wawy czy obrzeża?

Jakie obiekty chcesz obserwować? Z centrum Wawy to poobserwujesz głównie Księżyc, Jowisza, Saturna, Marsa i układy wielokrotne. Da się wyłuskać też najjaśniejsze gromady otwarte i kuliste oraz mgławice (z filtrem), ale obiekty te są dużo ciekawsze pod ciemniejszym niebem.

No i za dnia jest też Słońce :) ale tylko z dedykowanym filtrem.

Do komfortowych obserwacji planet i Księżyca niezbędny jest montaż z prowadzeniem. Przyda się też nasadka binokularowa.

Jeśli taras jest dość duży, to zamiast Newtona czy refraktora na montażu paralaktycznym rozważ ośmiocalowego Newtona na zmotoryzowanym montażu dobsona. Takie cuś można też dość łatwo zabrać poza miasto.

Swoją drogą przejdź się do sklepu Delta Optical w Wawie i zapoznaj się z teleskopami na ekspozycji.

Pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem niedaleko lotniska wiec teoretycznie na obrzeżach wawy. Mam duży taras. Dookoła tylko zabudowa jednorodzinna ale niestety latarnie też są.

Chcialbym zobaczyć gromady no i może mgławice o ile sie uda zobaczyć. Dobry pomysł z ta wizytą w Delta Optical szkoda tylko ze sa w samym centrum gdzie nie ma ani grama miejsca do zaparkowania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na którą stronę wybiega taras? Planety i księżyc górują na południu i wtedy też najlepiej je widać.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, grabiec napisał:

Jestem niedaleko lotniska wiec teoretycznie na obrzeżach wawy. Mam duży taras. Dookoła tylko zabudowa jednorodzinna ale niestety latarnie też są.

Chcialbym zobaczyć gromady no i może mgławice o ile sie uda zobaczyć. Dobry pomysł z ta wizytą w Delta Optical szkoda tylko ze sa w samym centrum gdzie nie ma ani grama miejsca do zaparkowania.

 

Delta Optical ma parking dla klientów...masz też teleskopy pl.....tam jest gdzie stanąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjacek napisał:

Południe to dobry kierunek. 

Jeśli nie jest zabudowany od góry, to super. 

Tylko nie wiem po co Ci to GoTo Geek

Taras otwarty :)

GoTo dla łatwego wyszukiwania obiektów. Uważasz że mało przydatne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GOTO w mieście to zbędny bajer. Chyba że planujesz focenie planet to w tym z jakimś webcamem może się przydać. Osobiście na takie warunki MAk127 lub ED80/600 przynajmniej szybko się studzi:),  a niestety warunki są jakie są, i montaż azymutalny np AZ4, bardziej intuicyjny na początek. do wyszukiwania obiektów zainstaluj sobie na początek w laptopie Stellarium i łatwiej Ci będzie odnajdować obiekty pod ciemnym niebem potem, ponadto łatwiej się go nauczysz. Taki zestaw będzie łatwiejszy do przenoszenia z mieszkania do auta.

  • Thanks 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Koledzy , dziwicie się . Jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o nawigacji na niebie , to GoTo znajdzie mu Wenus w trymiga .

Może i znajdzie, za to użytkownik jak nie miał pojęcia o nawigacji tak mieć nie będzie choćby i zobaczył w ten sposób wszystkie messiery. A złapanie podstawowej orientacji na niebie na prawdę nie jest nieosiągalne. Obrotowa mapa nieba, nieco cierpliwości i po pewnym czasie człowiek jest już w stanie sam co nieco zlokalizować. Zresztą akurat planety są najłatwiejsze do znalezienia :)

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, astrobonq napisał:

Może i znajdzie, za to użytkownik jak nie miał pojęcia o nawigacji tak mieć nie będzie choćby i zobaczył w ten sposób wszystkie messiery. A złapanie podstawowej orientacji na niebie na prawdę nie jest nieosiągalne. Obrotowa mapa nieba, nieco cierpliwości i po pewnym czasie człowiek jest już w stanie sam co nieco zlokalizować. Zresztą akurat planety są najłatwiejsze do znalezienia :)

Ja jednak myslę, że na początek GOTO może być ciekawe i pomocne. Niekoniecznie wyklucza chęć poznawania nieba moim zdaniem.

Na początek jest fun bo łatwo znaleźć a potem można sie zacząć bawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, grabiec napisał:

Ja jednak myslę, że na początek GOTO może być ciekawe i pomocne. Niekoniecznie wyklucza chęć poznawania nieba moim zdaniem.

Na początek jest fun bo łatwo znaleźć a potem można sie zacząć bawić. 

Też mieszkam w Warszawie i wiem, że nie jest łatwo często wyjeżdżać pod ciemne niebo, tym bardziej że akurat my mamy do zaciemnionych obszarów dość daleko. A jeśli GoTo miałoby być przydatne to właśnie pod ciemnym niebem, gdzie w ten sposób szybko i łatwo mógłbyś namierzyć wiele ciemnych/małych i trudnych do odszukania w tradycyjny sposób obiektów.

Mogę się założyć, że jednak częściej będziesz prowadził obserwacje u siebie z tarasu, bo akurat pojawiła się dziura w chmurach, bo zmęczony po robocie, bo po prostu nie zawsze chce się jechać te kilkadziesiąt km i wtedy się okaże, że w miejscu gdzie wg GoTo powinna być galaktyka czy mgławica będzie.. nic. W mieście pooglądasz Księżyc czy planety - do których moim zdaniem GoTo jest zupełnie niepotrzebny - plus ewentualnie jaśniejsze messiery czy ngc, które również dość łatwo da się znaleźć bez automatycznego namierzania.

Zamiast dopłacać do GoTo na twoim miejscu zainwestowałbym w lepszą tubę i okulary, no ale zrobisz jak uważasz :)

  • Like 1
  • Thanks 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz kupować ZANIM zobaczysz jak to wygląda w praktyce? 

Mak 127 to lekka, przenośna tuba. Ale zanim ją kupisz, to dobrze by było zobaczyć, jak się z nią pracuje. Bo to tuba o małym polu (potrzebne są okulary długoogniskowe) i dużym powiększeniu z natury swojej budowy.

Nie odradzam Ci jej, zwłaszcza do miasta, ale sam bym jej nie kupił jako pierwszy sprzęt. 

Duże powiększenia powodują, że obraz szybko znika z pola widzenia. Dlatego wymyślili montaże EQ, które mi nie leżą, wolę AZ.

AZ4 to dobry montaż, ale bez mikroruchów, które mi są niepotrzebne, nie jestem planeciarzem. 

Nie spiesz się tak z tym zakupem. To moja rada. Jedź wcześniej na jakieś lokalne spotkanie w terenie. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czasem kupić na forum używany sprzęt który w znakomitej większości jest w stanie sklepowym lub bliskim. Nie martwił bym się zadrapaniami lub otarciami które powstają na skutek zwykłego użytkownika a cena jest czasem bardzo kusząca. Co do zakupu pierwszego teleskopu to nie przeszkadzał bym z czytaniem wsztkiego o "wszystkim" a pojechał bym na zlot i zobaczył jak to wygląda w praniu. 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)